Jump to content



Dual boot Windows7+Yosemite με προεγκατεστημενα τα Windows


sarantaris

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω βάλει στο σύστημα της υπογραφής μου ένα ακόμα HDD 1TB και το μετέτρεψα σε GTP με σκοπό να έχω σε dual boot τα windows και τα Yosemite που πήρα από το macbook μου μέσω Unibeast και έριξα μέσα και το Multibeast. Διάβασα αρκετούς οδηγούς αλλά δεν έβγαλα άκρη στο εξής...

1. Δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να χάσω τα windows όπως τα έχω τώρα

2. Πως θα επιλέξω τον δίσκο που θα εγκατασταθουν τα yosemite

3. Από που θα διαλέγω λειτουργικό στην εκκίνηση

4. Αν βγάλω τον ssd με τα windows και μετά την εγκατάσταση των yosemite τον ξανασυνδεσω, θα είμαι οκ?

Αυτά για αρχή..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με δυο δισκους ειναι παιχνιδακι λοιπον.

 

1.Συνδέεις τον 1Tb στο σύστημα σου κ βγάζεις τον ssd.

2.Bootαρεις απο το Unibeast στικάκι

3.Οταν σου εμφανίσει να εγκαταστήσεις τα Yosemite πηγαινε πανω στο Disk utility κ κανε  φορματ σε GTP k Mac osx extended journaled τον δίσκο επιλέγοντας ποσα partition θες.

4.Κάνεις την εγκατάσταση κανονικά κ ξανα μπουτάρεις απο το στικακι κ επιλέγεις τα Yosemite
5.Πλέον 'εχεις τα Yosemite κ σου μενουν πλεον οι ρυθμισεις.Ανοίγεις το Multibeast κ μετα απο διαβασμα για το τι kext χρειαζεται το συστημα σου τικαρεις τις επιλογές κ τις κανεις εγκατασταση.

6.Τελος κανεις εγκτασταση το Chimera το τελευταίο και εισαι έτοιμος.(βεβαια στο δικο σου συστημα επειδη η mb ειναι καινουργεια μπορει να χρειαζεσαι το clover που δεν ξερω πολλα αλλα δεν ειμαι σιγουρος)

7.Συνδεεις το ssd αλλα στο bios επιλέγεις σαν πρωτο boot hdd τον 1tb κ οταν κανει boot σου δινει την επιλογη που να μπεις στα Win 7/Yosemite

 

Tips:

Ψαξε απο πριν τα kext που χρειαζεσαι για να τα εχεις ετοιμα επισεις δες εδω για bios settings κ εδω για να βρεις σε ιδια μητρικη τι ρυθμισεις χρειαστηκαν απο αλλους.

Link to comment
Share on other sites

4. Αν βγάλω τον ssd με τα windows και μετά την εγκατάσταση των yosemite τον ξανασυνδεσω, θα είμαι οκ?

 

Ναι, και αυτή είναι η πιο σωστή διαδικασία. Ο bootloader (Chimera/Chameleon/Clover/...) που θα έχεις στον HD θα βλέπει και τον Windows SSD, οπότε από το BIOS/UEFI μπορείς να βάλεις τον Mac HD να είναι πρώτος στη σειρά εκκίνησης. Οι παραπάνω bootloaders έχουν επιλογή στο configuration τους αν για κάποιον λόγο θες το Windows SSD να είναι το default, π.χ.

<key>Default Partition</key><string>hd(x,y)</string>

στο org.chameleon.Boot.plist του Chimera.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.