Jump to content



Δεν μπορώ να κάνω format


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη...

Εχω έναν σταθερό Acer Extensa E264. Είχε περασμένα XP επάνω και κάποια στιγμή κράσαρε η εκκίνηση των XP.

Οπότε βάζω το δισκάκι για να κάνω επιδιόρθωση αλλά ενώ ξεκινάει να φορτώνει τους drivers για να προχωρήσει στο μενου με τις επιλογές για Format η επιδιορθωση, στην μαύρη οθόνη που ,εκεί που αναβοσβήνει ο κέρσορας, κολλάει,

Δοκίμασα και Δισκάκι των 7 και κολλάει επίσης το ίδιο. Δοκίμασα και άλλες μνήμες και κάνει πάλι το ίδιο.

Κανεις, καμιά ιδέα για το τι συμβαίνει; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να ελέγξεις την κατάσταση του σκληρού σου δίσκου. Μπορείς να τον βάλεις σε άλλο PC για έλεγχο; (έχε στο νου σου το backup αν προκύψει το κακό σενάριο)

To SMART είναι ενεργοποιημένο στο BIOS; Αν όχι ενεργοποίησέ το για να δεις κι από εκεί μήπως έχει μηνύματα λάθους ο δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

2 επιλογές εν γνώση μου (μ'αυτες βασικά ασχολήθηκα)

α) bootαρεις σε MS dos .... ενα φλασακι υπόθεση και αυτο Rufus - Create bootable USB drives the easy way (εκτος αν διαθέτεις floppy και δισκέτα startup win98) διαγραφεις τα partitions ( και κατασυνέπεια οτι ειχες μέσα) και δημιουργείς active partition ξανα (fdisk η αλλιώς F&*&*k disk)! βγαζεις stickακι reboot και κανονικά τη διαδικασία που έκανες!Αν δεν γνωρίζεις στοιχειώδη DOS προσπέρασε!

β) βγαζεις το σκληρό σου (HDD για να μην παρεξηγηθούμε) τον περνάς σε άλλο μηχάνημα που λειτουργεί (σε αλλο PC μην μπερδεβεσαι...) ! Διορθώνεις το σκληρό μεσω admin tools παλι με active partition. Τον βγάζεις ( τον HDD ) και τον τοποθετέις στο μηχανάκι σου και ακολουθείς τις κλασικές διαδικασίες!

Εν ολήγης η boot του σκληρού σου τα πεξε και διαβάζει @@ριες , μυστήριο που δε σου βγαλε BSOD! Κλασικό φαινόμενο στα XP και ειδικά σε SP2

Link to comment
Share on other sites

α) τα cd σου (xp,7) μπορεί να έχουν χαλάσει (παλιά κλπ.)

β) αν έχεις τρόπο φτιάξε (ή βρες) ένα boot cd (ή usb) με το Hiren’s BootCD 15.2 Hiren's BootCD Fan & Discussion Platform κάνε boot mini xp και από εκεί κάνεις τα πάντα.

γ) αν δεν παίξει και το hiren's boot cd τότε θα φταίει το cd drive σου.

gl

Link to comment
Share on other sites

Παμε παλι απ'την αρχη! Στο bios βλέπει το σκληρό?

ναι τον βλέπει κανονικά...

@mirror

α) δοκίμασα με πολλά δισκάκια

β) δοκίμασα με hirens δεν μου τα bootαρει τα mini xp

γ) δοκίμασα με άλλο drive εσωτερικό και εξωτερικό.....

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα από το μέτωπο...

 

Εχω τεστάρει τον δίσκο σε άλλο μηχάνημα και δείχνει οκ, επίσης μνήμες με Memtest δείχνουν ΟΚ...

 

Δοκίμασα και άλλο τροφοδοτικό, κάνει το ίδιο σφάλμα... Αν πάω να κάνω φορμάτ είτε ΧP, είτε 7 με τον δίσκο εκτός κολλάει.

 

Εννοείται πως δοκίμασα και άλλο/αλλα drive.

 

To pc ενω την πρώτη φορά που πάει να ξεκινήσει κολλάει στο Logo των xp, κάνει μετά από λίγο επανεκκίνηση και μετα Bootarei Κανονικά :huh:

 

Με έχει χαζέψει το μηχάνημα. Εγω στρέφομαι σε πρόβλημα μητρικης... τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

 

Εννοείται πως δοκίμασα και άλλο/αλλα drive.

 

To pc ενω την πρώτη φορά που πάει να ξεκινήσει κολλάει στο Logo των xp, κάνει μετά από λίγο επανεκκίνηση και μετα Bootarei Κανονικά :huh:

 

 

 

άλλο/αλλα drive.???? HDD???

 

Logo των xp, κάνει μετά από λίγο επανεκκίνηση και μετα Bootarei Κανονικά..... με αλλο σκληρό το κάνει αυτο? κατάφερες περασες σε άλλο σκληρό windows απ'το μηχάνημά σου???

 

Partition απ'το σκληρό που σου έγραψα έσβησες?

Link to comment
Share on other sites

άλλο/αλλα drive.???? HDD???

 

Logo των xp, κάνει μετά από λίγο επανεκκίνηση και μετα Bootarei Κανονικά..... με αλλο σκληρό το κάνει αυτο? κατάφερες περασες σε άλλο σκληρό windows απ'το μηχάνημά σου???

 

Partition απ'το σκληρό που σου έγραψα έσβησες?

 

Δοκίμασα εξωτερικό και δεύτερο dvd drive.

 

Διαγραφη Partition δεν έκανα... Δεν νομίζω ότι είναι σκληρός η θέμα με partition από την στιγμη που μου κάνει νερά και με τον δίσκο εκτός...

Link to comment
Share on other sites

Οπως νομιζεις αδερφε! Καλή συνέχεια :)

 

Επιμενω γιατι και τον δισκο που εχω εκτος οταν παω να κανω format παλι κολλαει.

 

το hard disk sentinel ποσο health Βγαζει στον δισκο?

Το δοκιμασα με το westen digital diagnostic tool και δεν μου εβγαλε κανενα προβλημα. Επισης με ενα εργαλειο που τρεξα μεσω hirens health μου βγαλε 100%
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.