Jump to content



Βοηθεια για αναγνωριση HD ανω των 137GB σε ΧΡ


morph

Recommended Posts

δεν είναι πρόβλημα του δίσκου

δοκίμασε να κατεβάσεις τον τελευταίο sata driver (και να τον βάλεις στην δισκέτα με F6 κλπ)

βάλε και το τελευταίο bios (αν και κατά 99% δεν είναι αυτό το πρόβλημα)

η τελευταία λύση και αυτή που θα δουλέψει σίγουρα είναι cd winxp με ενσωματωμένο το sp2

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αυτό με το 48bit-addressing θα φταίει όπως είπε και ο φίλος "naz"...

Κάνε και ένα update στο BIOS, μπορεί να λυθεί και μ' αυτό...

Σε έναν Celeron 300A σε 440 ΒΧ που έβλεπε μέχρι 32GB, μετά από ένα update στο BIOS με μια έκδοση που βρήκα στο site της εταιρίας (ECS) μου βλέπει τώρα και 120άρι Maxtor!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το χώρισα σε partition μικρότερα των 130 (με άλλο CD) και έπαιξε κανονικότατα!

Αν χρειαζόμουν το patch (γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί) τι πράγμα pachαρεται, με f6 στην αρχη της εγκαταστασης?

Link to comment
Share on other sites

Το patch είναι για τα Windows, σε περίπτωση που δεν βλέπουν πάνω από 137 GB...

Σε τι motherboard τον έβαλες; Θα σου πρότεινα να κάνεις update το BIOS με flash utility. Μπορεί να τον δει κανονικά! Επίσης δες και τα jumperakia του. Μήπως τυχόν έχει κάποιο jumper που να τον περιορίζει στα 132 GB;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph

Ευχαρίστως, και τι τίτλο να βάλω?

Ας μην ξεχνάμε οτι μπορεί να υπάρχουν και άλλοι που να έχουν εκδοση των ΧΡ χωρίς ενσωματωμένο το SP1, οπότε ο νέος τίτλος να βοηθάει.

"Βοηθεια για αναγνωριση σκληρου δισκου χωρητικοτητας ανω των 137GB"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorikas

ρε παιδια εγω τι θα κανω που δεν μπορω να βαλω το SP1??

Υπαρχει καμμια αλλη λυση?εχω 160WD ΣΑΤΑ.....

Γιατί δεν μπορείς να το βάλεις?

Σου πετάει καποιο μήνημα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorikas

ρε παιδια εγω τι θα κανω που δεν μπορω να βαλω το SP1??

Υπαρχει καμμια αλλη λυση?εχω 160WD ΣΑΤΑ.....

Αν κατάλαβα καλά το SP1 δεν μπαίνει στα XP γιατί είναι αντιγραμμένα! Το SP πρέπει να έχει το ίδιο key με τα XP αλλιώς σου πετάει μήνυμα ότι τα win είναι πειρατικά! Κάποιοι μου είπαν ότι πρέπει να πας να δεις το key από το SP, μετά να κάνεις format και ξανά setup τα win με αυτό το key! (δεν το έχω δοκιμάσει αυτό γιατί δεν χρειάστηκε να βάλω το SP)

Link to comment
Share on other sites

"Γιατί δεν μπορείς να το βάλεις?

Σου πετάει καποιο μήνημα?"

δεν καταλαβαινεις???:hehe:

δεν μπορω να αλλαξω το κλειδι των ΧΡ χωρις φορματ???

εκτος απο την λυση του SP δεν παιζει τιποτα αλλο??? πιο απλο ισως...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φορμάρεις το δίσκο σε partition μέχρε το πολύ 131 bg με τον εξής απλό τρόπο:

1. Μια δισκετούλα win98 boot και το πρόγραμμα FDISK. χωρίζεις σε partitions και μετά φορμάρεις.

2. με τις boot δισκέττες του Partition Magic. Νομίζω οτι αν κατεβάσεις το evaluation copy μπορείς να φτιάξεις τις δισκέττες.

Αυτά έμαθα εγώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorikas

δεν καταλαβαινεις???:hehe:

Προφανός όχι! Όταν λές "δεν μπορώ να βάλω sp1" μπορεί να φτέει απλά το ότι είσαι ασχετός και δεν ξέρει τι να κάνεις...:rofl:

Αν τα έχεις αντιγραμμένα να τα πάρεις γνήσια!

ή

Βρες ένα κλειδί που σύγουρα δουλεβει με SP1 χρισιμοποίησε το WinXP.Activation. για να το εισάγεις... μετά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorikas

"Αν τα έχεις αντιγραμμένα να τα πάρεις γνήσια" :rofl:

πριν τεσσερα χρονια μου εδωσε σκαρτο πραμα ο Billakos(WInME) και απο τοτε του κραταω μουτρα....:tomato:

Εφόσον δεν έχεις πληρώσει κάτι δεν μπορείς να ζητάς υποστήριξη (SP1, SP2) για αυτό...

Πράγματι πολύ πατάτα το WinME

Τεσπα... σου γράφω τι να κάνεις παραπάνω (αρκετά το μαμησαμε το θεμα!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.