Jump to content



AMD R9 270x vs R9 280.(Budget PC)


Recommended Posts

Λοιπόν φτιάχνω το νέο μου budget pc και είμαι ανάμεσα σε 270x και 280 έχω δει benchmarks τα οποια δεν είναι ξεκάθαρα και δεν μπορώ να αποφασίσω.
 
Αξίζει η διαφορα στα fps για 25e παραπάνω η να παραμείνω στην r9 270x?
 
 
Είμαι ανάμεσα στις παρακάτω:
 
vs
 
Τα games γενικά που θα παίζω δεν μου πειράζει να μην τα "μαξαρω" απλά να πιάνω καλά fps και στους καινούργιους τίτλους.
 
Το υπόλοιπο build μου:
Intel Pentium G3258.
ASUS H81M-PLUS.
ADATA 8GB 1866MHZ.
Coolermaster K380.
Coolermaster G550M GM SERIES 550W.
Seagate 7200rpm.
LG 22MP65HQ.
 
Το οποιο βγαίνει μαζί με την r9 280 στα 700 στο κίτρινο μπακάλικο το οποιο είναι η μονη επιλογή μου στην επαρχία, επίσης αν έχετε κάποια άλλη πρόταση για να αλλάξω κάτι στο build είναι καλοδεχούμενη.
 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να δεις διαφορά , οποια και να πάρεις την κάρτα γραφικών θα την κόβει o cpu που ειναι αδυναμος, όσο overclock και αν του κάνεις

Δεν υπάρχει θέμα σε αυτό τον τομέα, διότι ο cpu θα φύγει για έναν i5 αρκετά σύντομα θέλω να πιστεύω.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο 3258 θα είναι το αδύναμο σημείο γιατί με αυτήν την μητρική δεν θα μπορείς να τον ανεβάσεις (δεν είναι το OC από τα ατού σε μητρικές αυτής της τιμής και υλοποίησης).

Ίσως πιο λογικό είναι να πας σε κάποιον i3 (2 cores/4 threads)

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν υπάρχει θέμα σε αυτό τον τομέα, διότι ο cpu θα φύγει για έναν i5 αρκετά σύντομα θέλω να πιστεύω.

 

τότε θα πήγαινα στην r9 280, λογικά θα παιρνει και μεγαλυτερο o/c και εχει και περισσότερη μνήμη

 

Δεν ξέρω αν έχεις πιστωτικο απο e-shop και θες να πάρεις απο κει αλλα στην ευρώπη ειναι αρκετα χαμηλότερες οι τιμές http://geizhals.at/eu/?cat=gra16_512&xf=1440_R9+280#xf_top

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο 3258 θα είναι το αδύναμο σημείο γιατί με αυτήν την μητρική δεν θα μπορείς να τον ανεβάσεις (δεν είναι το OC από τα ατού σε μητρικές αυτής της τιμής και υλοποίησης).

Ίσως πιο λογικό είναι να πας σε κάποιον i3 (2 cores/4 threads)

Μήπως καλύτερα να πάω σε FX-6300?
Αν ναι με τι mobo να τον "ζευγαρώσω"?

τότε θα πήγαινα στην r9 280, λογικά θα παιρνει και μεγαλυτερο o/c και εχει και περισσότερη μνήμη

 

Δεν ξέρω αν έχεις πιστωτικο απο e-shop και θες να πάρεις απο κει αλλα στην ευρώπη ειναι αρκετα χαμηλότερες οι τιμές http://geizhals.at/eu/?cat=gra16_512&xf=1440_R9+280#xf_top

Τι θέμα παίζει όμως με μεταφορικά τελωνεία και τέτοια?

Link to comment
Share on other sites

 

Μήπως καλύτερα να πάω σε FX-6300?
Αν ναι με τι mobo να τον "ζευγαρώσω"?

Τι θέμα παίζει όμως με μεταφορικά τελωνεία και τέτοια?

 

Αν πας με FX τότε πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα σε μητρική 970 ή 990FX. Asus,Gigabyte ή AsRock. Θα πήγαινα προσωπικά σε 990FX αν θα έκανα αρκετό overclock και αν θα έβαζα 2 κάρτες γραφικών.

 

Παραγγελίες από ευρωπαϊκά μαγαζιά δεν περνούν τελωνείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και συμπαθώ την AMD, θα σου πω "Μην το κάνεις"!

Το AM3+ φαίνεται να μην έχει "αύριο". Ακόμα και να είναι πιο δυνατός ο 6300 από τον i3, έχεις.

6300 (~95-100€) + σοβαρή μητρική με SATA3,USB3 (AMD 970chip 70-85€) περίπου 180€. Δυνατότητα αναβάθμισης μόνο 8320,8350.

i3 (~110€) + H81 με SATA3,USB3 (από 45€ ή έστω η ASUS που διάλεξες 58€) = 170€. Δυνατότητα αναβάθμισης μέχρι και i7!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες και για τις 2 καρτες στο κιντρινο μαγαζι ειναι απαραδεκτες.

 

Μιλωντας γενικα για τις καρτες (και οχι με βαση τις τιμες τους εκει), για μενα αξιζει η 280 και επειδη εχει τα 3gb ram, αλλα και επειδη ο πυρηνας Tahiti στον οποιο βασιζεται εχει αποδειχτει διαμαντι στο OC.

 

Ομως προσφατα κατεληξα σε μια r9 270X καθαρα επειδη ηθελα κατι φτηνο και τη βρηκα απιστευτα χαμηλα, και η ενασχοληση μου μαζι της μου εδειξε οτι και ο πυρηνας Pitcairn ειναι αξιολογος. Η καρτα μου εφτασε ακομα και 1300mhz 95% stable (για μενα που ειμαι ψυχακιας με τη σταθεροτητα, στα 1270 ειναι 100% stable) και σε αυτες τις συχνοτητες αποδιδει πολυ καλα, πιανει gtx 770/r9 280X stock scores...

 

Απλα τα 2gb ram ειναι ενα θεμα για ατομα που θελουν καρτα να βγαλουν 3ετια... εγω την πηρα εν γνωση μου οτι σε 3-4 μηνες θα φυγει για μια r9 3XX ή maxwell...

Link to comment
Share on other sites

 

Μήπως καλύτερα να πάω σε FX-6300?
Αν ναι με τι mobo να τον "ζευγαρώσω"?

Τι θέμα παίζει όμως με μεταφορικά τελωνεία και τέτοια?

 

οπως σου ειπαν και τα αλλα παιδια τελωνεια δεν υπαρχουν για EE, μεταφορικα αναλογα με το μαγαζι ξεκινουν απο 10-15ευρω με απλο ταχυδρομειο και γύρω στο 30αρι με courier

 

Παίδες αν πάω με 4690 και την iGPU του, και μετά πάρω μια GPU που θα βγούν και τα r9 3xx series θα ήταν καλύτερη ιδέα?

με igpu μην περιμένεις να παίξεις σοβαρα παιχνιδια και η σειρα r9 3xx, που πριν το μάρτιο δύσκολα θα τη δουμε δεν ξερεις καν τι θα περιμενεις οσο αφορα τις επιδοσεις αφου θα ναι η 1η με HMB. Mπορει να ναι κάτι το εξαιρετικο εως ενα r600 (29x0 series) failure. Και αν θες να δώσεις τόσα λεφτα πας σε nvidia 970/980 που υπαρχουν αυτη τη στιγμή και ειναι εξαιρετικες κάρτες.

 

Σε amd cpu δεν θα πήγαινα ούτε εγώ.

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπαν και τα αλλα παιδια τελωνεια δεν υπαρχουν για EE, μεταφορικα αναλογα με το μαγαζι ξεκινουν απο 10-15ευρω με απλο ταχυδρομειο και γύρω στο 30αρι με courier

 

με igpu μην περιμένεις να παίξεις σοβαρα παιχνιδια και η σειρα r9 3xx, που πριν το μάρτιο δύσκολα θα τη δουμε δεν ξερεις καν τι θα περιμενεις οσο αφορα τις επιδοσεις αφου θα ναι η 1η με HMB. Mπορει να ναι κάτι το εξαιρετικο εως ενα r600 (29x0 series) failure. Και αν θες να δώσεις τόσα λεφτα πας σε nvidia 970/980 που υπαρχουν αυτη τη στιγμή και ειναι εξαιρετικες κάρτες.

 

Σε amd cpu δεν θα πήγαινα ούτε εγώ.

Κάνω άνετα υπομονή μέχρι τον  μάρτιο με την iGPU και μονο κάνα LoL έτσι κίαλλιώς τόσα χρονια είμαι χωρίς δυνατό pc, λίγοι μήνες ακόμα θα μας πειράξουν?
 
Επίσης λέω να περιμένω και τις 960/950 εκτος από τις r9 3xx, για να δω και τις τιμές πως θα κυμανθούν.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.