Jump to content



προβλημα με το AllShare της samsung


Recommended Posts

Καλημερα παιδες,

 

καλορίζικο το καινουργιο forum. Πολύ ωραίο. Μπραβο σε όλα τα παιδια που ασχολήθηκαν.

 

στο θέμα μας τώρα, αντιμετωπίζω πρόβλημα με το AllShare της samsung. Εχω την samsung  F 6500 και την συνδέω στο δίκτυο ασύρματα.

 

το πρόγραμμα μου κανει πολλα "νερα". ενω του έχω ορίσει ποιους φακέλους θέλω να βλέπει, τις περισσότερες φορες όταν το ανοιγω δεν βλέπει τιποτα. κανεναν φακελο και οταν προσπαθω να του ορισω παλι δεν τους δέχεται. και μέτα απο ένα τυχαίο χρονικο διαστημα να τους δει παλι για λίγο και μετα παλί τα ιδια....

 

εχω ψάξει σε ολο το νετ αλλα ακρη δεν εχω βρει.. έχετε καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικές υπάρχουν διάφορες -και με ελληνικούς υποτίτλους- αλλά το AllShare γενικά είναι συνήθως πιο συμβατό με τις τηλεοράσεις της Samsung. Από πρσωπική εμπειρία με το AllShare, εγώ θα πρότεινα τουλάχιστον διαγνωστικά να δοκιμάσεις τη συμπεριφορά του από ενσύρματο δίκτυο και να δεις αν τα προβλήματά σου επιμένουν.

 

Συνήθως πάντως, απλά πατώντας το σηματάκι refresh μέσα στο πρόγραμμα, ενημερώνοναι όλα τα .mta με τα metadata και εμφανίζονται τα περιεχόμενα κανονικά στην τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ είχα με το smart share της lg πρόβλημα και με εσωσε το serviio. Γενικά ομως να ξέρεις στις περισσότερες περιπτωσεις το firewall δημιουργεί το προβλημα. Φτιαξε τα exceptions που χρειαζεται και μάλλον θα στρωσει. Εγώ πριν το ρυθμισω τα εκανα όλα disable και ολα δούλεψαν τελεια . eset smart security έχω

Link to comment
Share on other sites

τον PLEX τον έχω δοκιμάσει και δεν μου επαιζε υπότιτλους με τιποτα. μονο τους ενσωματωμένους. 

 

το serviio θα το δοκιμάσω..

 

το AllShare τα παίζει γενικως στο δικο μου σύστημα, ενω δουλευει κανονικα ξαφνικα δεν διαβαζει την τηλεοραση και τον κοινόχρηστο φάκελο. ενω αν πατήσω πανω σε μια φωτο του pc μου την επιλογη "play to" απο τις ιδιότητες την βλέπει την tv κανονικά.

 

 

τα firewall  τα εχω σβησει ολα για να δω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον
 
οπως στο serviio που δε τα καταφερα εγω, ετσι δε τα καταφερες και εσυ με το PLEX.
 
Εαν θελεις να ξαναδοκιμασεις παντως παρε μερικες λεπτομεριες,
 
αντιγραφω απο αναρτηση που εκανα σε αλλη κοινοτητα,
 

Re: Plex media centerΕτσι το εχω σεταρισμενο εγω,Σημαντικο ειναι η ρυθμιση του PLEX στον υπολογιστη,1, Server/Agents, το "Local Media Assets" να ειναι επανω2, Server/Languages, "Prefer Audio-English", "Prefer Subtitles Ελληνικα", "Subtitle Mode-Manually", για το τελευταιο βρηκα οτι δουλευει καλυτερα ετσι, απλα επιλεγεις μετα τον υποτιτλο3, Σωσε και τα αρχεια υποτιτλων σε UTF-8, μπορει να βοηθησει4, Εαν εχεις "MKV" ταινια και ειναι 3D θα πρεπει η ταινια και το αρχειο υποτιτλων να ειναι μεσα σε φακελλο με το ονομα της ταινιας για παραδειγμα, εαν δεν ειναι 3D δε χρειαζεται5, Να επιλεξεις "MOVIES" οταν δημιουργεις βιβλιοθηκη για ταινιες και οχι κατι αλλο, αντιστοιχα,6, το "TV Shows" για σειρες και τηλεοπτικες εκπομπες.Αυτα ολα ισχυουν εαν εχεις PLEX εφαρμογη στην SAMSUNG.Παραδειγμα,F:\Movies Series\Plex\Movies --- δε χρειαζεται φακελλος, ταινια και αρχειο υποτιτλων να εχουν ιδιο ονομαF:\Movies Series\Plex\Movies 3D --- εδω θελει οπωσδηποτε φακελλο και μεσα η ταινια με τους υποτιτλους που πρεπει να εχουν το ιδιο ονομα με το αρχειο της ταινιαςF:\Movies Series\Plex\Series --- δε χρειαζεται φακελλος, ταινια και αρχειο υποτιτλων να εχουν ιδιο ονομαF:\Movies Series\Plex\TV ShowsΤο "transcoding" ξεχνατο, καντα ολα ενημερωση και τσεκαρε οπωσδηποτε το "Direct Play" στις ρυθμισεις, "WEB/Player/Show Advanced"
Έγινε επεξεργασία από cbarbas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε, τότε θα το ξεχειλώσω γράφοντας όλες τις ρυθμίσεις από το δικό μου που δουλεύει απροβλημάτιστα και κοιτάς αν σε βοηθά κάτι...

Τools > SettingsShared Folder Settings(Your folders)Privilege Settings[TV]Your-TV > AllowIP: πχ 192.168.0.X1ServerYour-PCIP: πχ 192.168.0.X2 (ίδιο subnet!)Misc SettingsCheck for updates when AllShare starts (YES)

Από τη στιγμή που οι ρυθμίσεις σου είναι κάπως έτσι, το μόνο άλλο θέμα είναι πώς δρομολογεί ο router σου από το ενσύρματο δίκτυο (υποθέτω έτσι έχεις το PC) στο ασύρματο (τηλεόραση).

 

Αν βάλεις και τον υπολογιστή ασύρματα, θεωρητικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα μια βλέπει-μια δε βλέπει τους φακέλους, αλλά σίγουρα θα έχεις πρόβλημα να αναπαράξεις αποτελεσματικά περιεχόμενο με μεγάλο bitrate.

 

Ο λόγος που σου προτείνω να δοκιμάσεις πάνω στο ίδιο δίκτυο (ή όλα καλώδιο ή όλα ασύρματα) είναι για επιβεβαιώσουμε ότι το ζήτημα εντοπίζεται στο ρούτερ σου κι όχι στην εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξέχασα να το απαντήσω πιο πάνω.

Είναι δύσκολο γιατί το καλώδιο πρέπει να διανύσει πάνω από 6-7 μμέτρα μμέσα στο σπιτι

Για τον ιδιο λόγο εβαλα powerline. Και εμεινα ευχαριστημενος.
Link to comment
Share on other sites

 

Πιθανον

 

οπως στο serviio που δε τα καταφερα εγω, ετσι δε τα καταφερες και εσυ με το PLEX.

 

Εαν θελεις να ξαναδοκιμασεις παντως παρε μερικες λεπτομεριες,

 

αντιγραφω απο αναρτηση που εκανα σε αλλη κοινοτητα,

 

Re: Plex media centerΕτσι το εχω σεταρισμενο εγω,Σημαντικο ειναι η ρυθμιση του PLEX στον υπολογιστη,1, Server/Agents, το "Local Media Assets" να ειναι επανω2, Server/Languages, "Prefer Audio-English", "Prefer Subtitles Ελληνικα", "Subtitle Mode-Manually", για το τελευταιο βρηκα οτι δουλευει καλυτερα ετσι, απλα επιλεγεις μετα τον υποτιτλο3, Σωσε και τα αρχεια υποτιτλων σε UTF-8, μπορει να βοηθησει4, Εαν εχεις "MKV" ταινια και ειναι 3D θα πρεπει η ταινια και το αρχειο υποτιτλων να ειναι μεσα σε φακελλο με το ονομα της ταινιας για παραδειγμα, εαν δεν ειναι 3D δε χρειαζεται5, Να επιλεξεις "MOVIES" οταν δημιουργεις βιβλιοθηκη για ταινιες και οχι κατι αλλο, αντιστοιχα,6, το "TV Shows" για σειρες και τηλεοπτικες εκπομπες.Αυτα ολα ισχυουν εαν εχεις PLEX εφαρμογη στην SAMSUNG.Παραδειγμα,F:\Movies Series\Plex\Movies --- δε χρειαζεται φακελλος, ταινια και αρχειο υποτιτλων να εχουν ιδιο ονομαF:\Movies Series\Plex\Movies 3D --- εδω θελει οπωσδηποτε φακελλο και μεσα η ταινια με τους υποτιτλους που πρεπει να εχουν το ιδιο ονομα με το αρχειο της ταινιαςF:\Movies Series\Plex\Series --- δε χρειαζεται φακελλος, ταινια και αρχειο υποτιτλων να εχουν ιδιο ονομαF:\Movies Series\Plex\TV ShowsΤο "transcoding" ξεχνατο, καντα ολα ενημερωση και τσεκαρε οπωσδηποτε το "Direct Play" στις ρυθμισεις, "WEB/Player/Show Advanced"

 

 

 

Το προβλημα λύθηκε ακολουθώντας τις ρυθμίσεις... το βασικό είναι να υπάρχει στην TV και η εφαρμογή Plex και ο υπότιτλος  να ειναι σε κωδικοποίηση UTF-8. αυτο γίνεται με notepad ++ πολύ απλά και γρήγορα.

 

 

Ανοίγουμε τον υπότιτλο με το notepad ++  και κάνουμε "επιλογή όλων"

post-37047-0-52415500-1417855698_thumb.p
 
και μετά επιλέγουμε κωδικοποίηση και μετατροπή σε UTF-8
post-37047-0-75255500-1417855750_thumb.p
Link to comment
Share on other sites

Ωραια,

 

αυτο με το UTF, δε χρειαζεται να το κανεις παντα, εκτος φυσικα εαν βλεπεις τους υποτιτλους οτι ναναι, συνηθως δε συμβαινει!

 

Καλυτερα πιστευω ειναι να το κανεις με το "Σημειωματαριο", ανοιγμα και "αποθηκευση ως", επιλεγωντας πρωτα τη κωδικοποιηση που βρισκεται κατω.

Έγινε επεξεργασία από cbarbas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.