Jump to content



Password/encryption σε φάκελο


Recommended Posts

Ψαχνω να κλειδωσω καποια αρχεια.

Διαβασα για διαφορα προγραμματα που αφαιρουν αυτου του ειδους την ασφαλεια με κωδικο, οποτε θα ηθελα κατι πιο ασφαλες.

Ποιος ειναι ο πιο ασφαλης τροπος οπου γινεται δυσκολα brute force ο κωδικος;

τι επιλογες υπαρχουν;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές για να απαντηθούν έτσι γενικά. Πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος:

Μιλάς για περιβάλλον Windows; Να κλειδώνει η εγγραφή (τροποποίηση) ή και η ανάγνωση; Τι μέσο αποθήκευσης; Ένας χρήστης μόνο θα έχει πρόσβαση ή περισσότεροι; Τα αρχεία θα βρίσκονται σε ένα μόνο σημείο, θα αποστέλλονται με email ή θα μεταφέρονται με φορητό μέσο αποθήκευσης;

Θέλεις κρυπτογράφηση του περιεχομένου ή "κλείδωμα" μέσω λογισμικού (το 2ο σχεδόν πάντα σπάει, το 1ο μπορεί να γίνει πρακτικά ανέφικτο).

Έγινε επεξεργασία από asot
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε περιβάλλον Mac και ειναι διάφορα αρχεία (Adobe) τα οποια θελει ενας πελάτης μου να του τα παραδώσω αλλα δεν εχω πληρωθεί, οποτε αν γίνεται με καποιο τροπο να τα κλείδωσω, μεχρι να πληρώθω και να του δώσω το password ή οτιδηποτε αλλο να μπορει να τα ανοίξει μετα.

Θα αποθηκευτούν σε usb stick ή θα τα αντιγράψω στον σέρβερ του.

Έγινε επεξεργασία από auteur
Link to comment
Share on other sites

Κάντα rar με κανένα 15ψήφιο password και άστον να τα σπάσει του χρόνου.

Ειναι μεγάλη επιχείρηση και εχουν εναν IT οποτε τον χρειαστούν.. Δεν πιστεύω να σπάει ο κωδικός αν βάλει κανα προγραμμα μεςα σε ενα βραδυ..
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το data center που έχει. Και md5 να βάλεις αν έχει τις άκρες του όλα σπάνε σε λίγες ώρες ή και λεπτά.

 

Προχτές μου έλεγε κάποιος md4 password 12 λεπτά.

 

Χλωμό το κόβω να ασχοληθεί εξωτερικός IT για να σου σπάσει το password.

 

Βασικά το σωστό είναι να του τα δώσεις όταν πληρωθείς.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

φτιάξε ένα container με truecypt (κατά προτίμηση version 7,1a και πίσω) με θηρίο κωδικό και λογικά θα είσαι καλυμμένος.

Μην του πεις τι είναι. Στείλε σκέτο το αρχείο και οδηγίες αφού πληρωθείς.

 

Κοίτα εδώ πως γίνεται αυτό.

Μέχρι το 17:00 είναι το πως φτιάχνεις το container και μετά το πως το ανοίγεις

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.