Jump to content



αναβαθμιση RAM


Recommended Posts

καλημερα! εχω αυτη τη μητρικη asus M5A78L-LE http://www.asus.com/Motherboards/M5A78L_LE/  κ εχω πανω μια ram (1 kit) corsair 8gb-1600mhz http://www.e-shop.gr/corsair-cmv8gx3m1a1600c11-8gb-ddr3-1600mhz-pc3-12800-p-PER.549425  κ θελω να προσθεσω αλλη μια. αυτη εδω http://www.e-shop.gr/corsair-cmv4gx3m1a1600c11-4gb-ddr3-1600mhz-pc3-12800-p-PER.549423

Θελω να ρωτησω αν θα εχω καποιο προβλημα κατα την ενεργοποιηση κ τη σωστη λειτουργια του pc?

Υπαρχει περιπτωση να μη συγχρονιστουνε;

κατι ακομα!!!!! το kit που εχω τωρα πανω βρισκεται στη μαυρη υποδοχη απο τις 4 που εχει η μητρικη (2 μπλε κ 2 μαυρες). εγω αυτη που θα προσθεσω θα πρεπει να τη βαλω στη μαυρη ε?

Έγινε επεξεργασία από intercoolerr730
Link to comment
Share on other sites

κ εχω πανω μια ram (1 kit) corsair 8gb-1600mhz - - κ θελω να προσθεσω αλλη μια. αυτη εδω CORSAIR CMV4GX3M1A1600C11 4GB DDR3 1600MHZ PC3-12800 - ΜΝΗΜΗ RAM - .

Τα λες λίγο μπερδεμένα, τι μνήμη έχεις;

1 kit έχει 2 κομμάτια (modules) όταν μιλάμε για dual channel. Αντιστοίχως 3 για triple channel και 4 για quad channel. Εσύ έχεις ένα module των 8GB;

Θέλεις να προσθέσεις άλλο ένα των 4GB (αυτό που δείχνεις); Δηλαδή από 8GB σε 12GB (8+4);

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

Τα λες λίγο μπερδεμένα, τι μνήμη έχεις;

1 kit έχει 2 κομμάτια (modules) όταν μιλάμε για dual channel. Αντιστοίχως 3 για triple channel και 4 για quad channel. Εσύ έχεις ένα module των 8GB;

Θέλεις να προσθέσεις άλλο ένα των 4GB (αυτό που δείχνεις); Δηλαδή από 8GB σε 12GB (8+4);

τωρα εχω πανω αυτη http://www.e-shop.gr/corsair-cmv8gx3m1a1600c11-8gb-ddr3-1600mhz-pc3-12800-p-PER.549425  . για καποιο λογο δεν ανοιγει το λινκ παραπανω στο θεμα! κ θελω να βαλω τη 4gb που παραθετω πιο πανω. σε καλυψα;

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις ένα κομμάτι μνήμης (module) και όχι 1 kit.

Ερώτηση 1) Τι είναι αυτό που σου "ζητάει" πάνω από 8GB μνήμης και θέλεις παραπάνω;

Ερώτηση 2) Γιατί δεν βάζεις μια ίδια μνήμη με αυτή που έχεις ώστε και να δουλέψει σίγουρα και με dual channel (2x8GB);

Στο manual της μητρικής σου σελίδα 21 δείχνει πως μπορείς να βάλεις τις μνήμες. Για 8+8 για duall channel στις 2 θέσεις (1 μαύρη, 1 μπλε) δίπλα στον επεξεργαστή. Αν πας 8+4, βάλε την 4άρα στην άλλη μαύρη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις ένα κομμάτι μνήμης (module) και όχι 1 kit.

Ερώτηση 1) Τι είναι αυτό που σου "ζητάει" πάνω από 8GB μνήμης και θέλεις παραπάνω;

Ερώτηση 2) Γιατί δεν βάζεις μια ίδια μνήμη με αυτή που έχεις ώστε και να δουλέψει σίγουρα και με dual channel (2x8GB);

Στο manual της μητρικής σου σελίδα 21 δείχνει πως μπορείς να βάλεις τις μνήμες. Για 8+8 για duall channel στις 2 θέσεις (1 μαύρη, 1 μπλε) δίπλα στον επεξεργαστή. Αν πας 8+4, βάλε την 4άρα στην άλλη μαύρη θέση.

1ον: δε μου ζηταει παρα πανω καποια εφαρμογη ή καποιο game απλα μου καρφωθηκε η ιδεα κ θα το κανω!  :D  :p  :)

2ον: δε βαζω την ιδια λογω χρηματων ( η ιδια ειναι στα 77€ ενω η 4αρα ειναι στα 40€). :(

οσον αφορα τις οδηγιες εριξα μια ματια κ απο οτι καταλαβα δε θα εχω καποιο προβλημα απλα ειπα να ρωτησω εδω για να το σιγουρεψω!!! :)

οποτε για να συνοψησουμε!! η 4αρα θα μπει στην αλλη μαυρη υποδοχη (αφου η 8αρα ειναι σε μαυρη) κ δε χρειαζεται μετα να πειραξω κατι αλλο ετσι; θα συγχρονιστουνε μονες τους;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις αλλάξει κάτι από τις ρυθμίσεις για τις μνήμες στο BIOS και (λογικά) είναι στο "auto". Τότε δεν θα θέλει κάτι.

Αν πάντως δεν έχεις SSD πιο "πολλά" θα σου δώσει η προσθήκη του από ό,τι η μνήμη.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις αλλάξει κάτι από τις ρυθμίσεις για τις μνήμες στο BIOS και (λογικά) είναι στο "auto". Τότε δεν θα θέλει κάτι.

Αν πάντως δεν έχεις SSD πιο "πολλά" θα σου δώσει η προσθήκη του από ό,τι η μνήμη.

δεν εχω πειραξει τπτ στο bios! κ οχι δεν εχω SSD αν κ θελω να παρω!! :D

ευχαριστω για τη βοηθεια! :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.