Jump to content



ΔΙαφορά χρώματος σε ίδιες οθόνες.


Recommended Posts

Γεια σας παιδες!


Εχω ενα θεμα με τις οθονες που εχω πανω στο pc. 


ειναι η κυρια οθονη (την εχω πολυ καιρο) Lg L1900J 


και η δευτερευουσα οθονη (προχθες την πηρα απο μια αγγελια) Lg1900R


οι οθονες εχουν ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα.


το προβλημα ειναι πως στο λευκο χρωμα εχουν διαφορες, δεν εχω παρατηρησει σε αλλα.


η κυρια οθονη δειχνει ποιο κλειστο να το πω λευκο χρωμα και η αλλη πιο ανοικτο! 


στο catalyst ειναι και στις 2 οθονες ιδιες ρυθμισεις!


να πω επισης οτι πριν ειχα μια αλλη acer οθονη που την ειχα σαν δευτερη αλλα με vga εξοδο οχι dvi και παλι το ιδιο θεμα ειχα. 


μου εμεινε το καλωδιο με vga υποδοχη και το ειχα προσωρινα με ανταπτορες vga to dvi πανω και νομιζα πως ηταν αυτο το προβλημα αλλα τωρα που πηγα και αγορασα καλωδιο dvi παλι τα ιδια αλλα τουλαχιστον μου την αναγνωριζει σαν ψηφιακη οθονη οχι σαν αναλογικη που μου την αναγνωριζε με το vga καλωδιο (δειχνει και καλυτερα,πριν εδειχνε πιο θαμπα).


ανεβασω και φωτο για μπορειτε να καταλαβετε την διαφορα,(οσο φαινεται γιατι απο κοντα ειναι τεραστια)


post-40914-0-68629400-1418204824_thumb.j

post-40914-0-04250500-1418204867_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πας στις ρυθμίσεις των οθονών από το δικό τους μενού με τα κουμπιά και να αλλάξεις τα kelvin στο ίδιο νούμερο.

 

λογικά η πορτοκαλόχρωμη έχει 5000K και η λευκή 6400Κ.

μα δεν εχουν menu αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν δικό τους μενού τότε μόνο μέσω drivers. Ιδιότητες γραφικών και στα πολλαπλά monitor επιλέγεις στην κάθε οθόνη σε τι ρυθμίσεις χρώματος να τρέχει.

 

η τελευταία επιλογή με τα K (kelvin)

post-30469-0-14863300-1418209043_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν δικό τους μενού τότε μόνο μέσω drivers. Ιδιότητες γραφικών και στα πολλαπλά monitor επιλέγεις στην κάθε οθόνη σε τι ρυθμίσεις χρώματος να τρέχει.

 

η τελευταία επιλογή με τα K (kelvin)

ναι το εχω δει αυτο στο catalyst και ειναι στο 6400 και στις 2! εχω κανει και δοκιμες να δω αν φτιαχνει αλλα τιποτα μενει η διαφορα.

to drivers της οθονης ειναι μεχρι win vista γιατι ειναι παλιες. εχω το cd αλλα δεν το τρεχει. εχω win 8 μονο με catalyst βλεπω

Δες μήπως έχεις διαφορετικό preset mode σε κάθε οθόνη από το μενου τους.

απο που το βλεπω αυτο?

Έγινε επεξεργασία από d@mi@NOS
Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αυτό που λέω πρέπει να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα Forte Manager.

Αν δεν υπάρχει για win 8 προσπάθησε να το τρέξεις με compatibility mode.

ναι το εχω ψαξει δεν υπαρχει για win 8.

τι ειναι το compatibility mode?

νομιζω καταλαβα θα δω και θα ενημερωσω ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία από d@mi@NOS
Link to comment
Share on other sites

Ξαναμπηκα στο sait της lg, μετα σε ενα ποιο νεο προιον της, κατεβασα το forte manager που εδεινε για το προιον, το εγκατεστησα κανονικα 

μου αναγνωρισε κανονικα και τις 2 οθονες μετα μπηκα στις ρυθμισεις και ειδα οτι στην μια το contrast ηταν στο 46 και στην αλλη στο 72 τα εφερα στα ιδια επιπεδα και ολα μια χαρα!

Σας ευχαριστω παιδια και τους 2. Να 'στε καλα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.