Jump to content



wifi σε 2 ορόφους


liangour

Recommended Posts

Πρίζες τηλεφώνου δεν υπάρχουν στο πάνω σπίτι.

Κάθε όροφος είναι 100 τμ.

Θέλω να υπάρχει κάλυψη wifi και στους δύο ορόφους ώστε να αποφύγω όλα τα 20μετρα καλώδια ethernet.

 

Είδα στο site της tp-link ότι για διώροφο προτείνει router με TL-PA4020PKIT στον κάτω όροφο

και TL-WPA4220 στον πάνω όροφο τα οποία με την τεχνολογία powerline χρησιμοποιούν το υπάρχον ηλεκτρικό κύκλωμα του σπιτιού για μεταφορά δεδομένων.,

 

Είναι απαραίτητα όλα αυτά για κάλυψη wifi σε δυο ορόφους;

Αξίζει το dual band;

Συνολικά υπάρχουν δύο desktop (το ένα έχει κεραία,το άλλο θα είναι δίπλα στο router) , δύο laptop, ένα ps3 και 2 κινητό

 

Προτείνετε κάτι διαφορετικό;

Link to comment
Share on other sites

Τα powerlines δε θα σου δουλέψουν σίγουρα σε διαφορετικούς ορόφους, μην αγοράσεις αν δεν δοκιμάσεις

 

Εγώ σε 3όροφο 60-80m2 είχα πάντα στον 1ο όροφο ρούτερ του παρόχου και έπιανε και στον 2ο και στο ισόγειο, όχι τόσο καλά βέβαια. Τώρα που χρειάζομαι ρούτερ στον 2ο, πήρα ένα aftermarket, το netgear DGN2200v4 συγκεκριμένα (το πρώτο έφαγε rma βέβαια την επόμενη μέρα, το δεύτερο έχω τώρα) και στον 1ο πιάνει άψογα. Στο ισόγειο μόνο σε συγκεκριμένα σημεία και χάλια, αλλά οκ, δεν παραπονιέμαι. Φαντάσου το μοντέλο που πήρα δεν έχει καν εξωτερική κεραία. Αν πάρεις ένα καλό με 3 κεραίες πιστεύω θα πιάνεις μια χαρά, ειδικά αν το βάλεις στον κάτω όροφο στο κέντρο του. Καλύτερα πιστεύω είναι να πάρεις μια κεραία με καλώδιο για το ρούτερ σου και να την βάλεις κάπου ψηλά αν έχεις πρόβλημα σήματος παρά powerlines

 

Βέβαια καλώδιο>all

Έγινε επεξεργασία από chrooooo
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν έχουν κοινό ουδέτερο θα δουλέψουν. Εγώ σε διαφορετικά ρολόγια, έχω καταφέρει να συνδέσω powerline σε 2 διαμερίσματα με 2 ορόφους διαφορά. Βέβαια η σύνδεση δεν είναι σταθερή, αλλά πρόσβαση στο ίντερνετ για χρήση περιορισμένης ευθύνης έχω.

Βέβαια καλώδιο>all

^^

αυτό

Link to comment
Share on other sites

δεν έρχεσαι να κάνεις και σπίτι μου μια εγκατάσταση που παιδεύομαι να μοιράσω ίντερνετ παντού τόσα χρόνια? :p

 

κοίτα, μπορεί και να δουλέψουν τα powerlines, αλλά έχω ακούσει τόσες γνώμες που έχω καταλήξει πως δεν είναι 100% σίγουρο και προσωπικά αν δεν είμαι 100% σίγουρος δε δίνω 50-80 ευρώ

 

κοινός ουδέτερος σημαίνει ένας πίνακας για όλους τους ορόφους?

Έγινε επεξεργασία από chrooooo
Link to comment
Share on other sites

ma

 

Πρίζες τηλεφώνου δεν υπάρχουν στο πάνω σπίτι.

Κάθε όροφος είναι 100 τμ.

Θέλω να υπάρχει κάλυψη wifi και στους δύο ορόφους ώστε να αποφύγω όλα τα 20μετρα καλώδια ethernet.

 

Είδα στο site της tp-link ότι για διώροφο προτείνει router με TL-PA4020PKIT στον κάτω όροφο

και TL-WPA4220 στον πάνω όροφο τα οποία με την τεχνολογία powerline χρησιμοποιούν το υπάρχον ηλεκτρικό κύκλωμα του σπιτιού για μεταφορά δεδομένων.,

 

Είναι απαραίτητα όλα αυτά για κάλυψη wifi σε δυο ορόφους;

Αξίζει το dual band;

Συνολικά υπάρχουν δύο desktop (το ένα έχει κεραία,το άλλο θα είναι δίπλα στο router) , δύο laptop, ένα ps3 και 2 κινητό

 

Προτείνετε κάτι διαφορετικό;

χρειάζεσαι μονάχα ένα ap  για την μεταφορά του wifi στον άλλο οροφο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με ένα TL-W8970

και ένα powerline kit σαν το ΤL-WPA4226KIT θα μαι εντάξει;

 

Ή μήπως να βάλω απλά ένα repeater σαν το TL-WA850RE στο δεύτερο όροφο;

 

Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό;

Έγινε επεξεργασία από liangour
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.