Jump to content



Ποια έκδοση win7 σε netbook


Recommended Posts

κανενα antivirus δε χρειαζεσαι με windows αν εισαι προσεκτικος.

Επειδη ειχα πεσει και προσωπικα θυμα της μοδας-καρκινο των netbook, κατεληξα σε ΧΡ lite. Με ssd η διαφορα ηταν μικρη γιατι πραγματικα σερνεται ο ατομ.

Βαλε XP lite (καπου 300ΜΒ ειναι) καλυτερα και αν μπορεις ενα ακομη γιγα ραμ. SSD θα ηταν η τριτη επιλογη

Τι διαφορά έχουν τα lite,εννοώ τι δεν θα έχω από τα κανονικά ΧΡ ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ίδιο netbook απο samsung έβαλα windows 7 starter και πετάει . Και τα 8.1 τα δέχτηκε ,αλλα νομίζω οτι με τα starter που σάν έκδοση είναι για netbook only , πάει πολύ πιο γρήγορα . Δοκιμασέ τα..

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά καταλήξεις σε 7/8.1, σταμάτησε όσα services δε σου είναι 100% απαραίτητα (π.χ. αυτόματα updates εκτός windows, windows search, κλπ.) κι έλεγξε στο task scheduler για διεργασίες που μπορείς να κάνεις disable (π.χ. customer experience program, offline files).

 

Υπάρχουν αρκετές δεκάδες εργασίες που τρέχουν κάθε φορά και σε ένα τέτοιο netbook η διαφορά μπορεί να είναι αισθητή

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχουν τα lite,εννοώ τι δεν θα έχω από τα κανονικά ΧΡ ?

Ακριβως ο,τι θελησεις εσυ! Κοβεις-ραβεις στα μετρα σου. Ανα βαριεσαι, "βρισκεις" πολλες τετοιες εκδοσεις ετοιμες απο σπιτικες μοδιστρες! :D

Link to comment
Share on other sites

linux mint

 

απλά σαν τα XP στο περιβάλλον ,   2 πράγματα σε καίνε , να καταλάβεις οτι εγκαταστάσεις γίνονται   απο το κέντρο του λογισμικού  και πώς όλες οι ρυθμίσεις βρίσκονται σε  2 μέρη , στην επιλογή ρυθμίσεις συστήματος και  διαχείριση  σηστήματος

 

 

ως τώρα σε όσους μη σχετικούς με το άθλημα  δεν αντιμετώπισα πρόβλημα , ιούς και σκαλώματα δεν είδα να έχουν και όλα καλά

 

μια δοκιμή δεν βλάπτει

 

 

και για τα πρακτικά δεν είμαι κανενας φοβερός χρήστης linux (ξέρω πολύ βασικά) αλλα συνυπάρχω μια χαρά 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από εγκατάσταση win7 base και λόγω τραγικού "σουρσήματος" του υπολογιστή ξαναμπήκαν τα ΧΡ

και τέλος καλό όλα καλά,πάντος με έχει φάει η περιέργεια να δω τα linux mint,αν και καθόλου εξικειομένος

με linux περιβάλλον.

Τέλος πάντον μια δοκιμή θα πείσει :)

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.