Jump to content



Vitrual pc και windows 8.1


Recommended Posts

Σε windows 8.1 ,πως μπορω να εχω αυτη τη δυνατοτητα.

Η microsoft απο οτι εψαξα το εχει ενσωματωσει στα windows 8/8.1 ,

(με νεο ονομα  Ηyper V  αντι του κλασικου Vitrual pc) αλλα μονο στις εκδοσεις pro.

 

Εχοντας τη μη pro εκδοση των 8.1 πως μπορει να γινει εφικτο να εχω το Ηyper V ή Vitrual pc?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με VirtualBox είτε VmWare.

 

Αλλα προσωπικά θα σου έλεγα αγόρασε με 20-30€ τα pro από κανένα site και βάλε HyperV.

Εγώ αναβάθμισα αναγκαστικά πχ σε 8.1 λόγο HyperV γιατί το VirtualBox δεν παίζει με Win2012.

 

Βέβαια ανάλογα τι θέλεις. Αν θέλεις να βάλεις Virtual PCs με Windows 7,8,xp και τίποτα unix είσαι μια χαρά με το δωρεάν virtualbox

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι 8.1pro pack να το αγορασεις δεν εχει τοσα λιγα που λες,αλλα καπου στο ψαξιμο ειδα περι στα 150ευρω.

Αν ειναι για 20-30 ευρω αξιζει το HyperV ,διοτι ειδα οτι ειναι καλυτερο απ'ολα.

 

Υ.Γ.για εγκατασταση  windows 7 το θελω.

Έγινε επεξεργασία από monotis
Link to comment
Share on other sites

HyperV σε Win7 δε παίζει.

 

Βασικά δεν είναι το καλύτερο το HyperV. Απλά έχει γίνει αρκετά καλό και ειδικά με Windows παίζει μια χαρά.

Θεωρώ το καλύτερο το VmWare αλλά κοστίζει.

Link to comment
Share on other sites

HyperV σε Win7 δε παίζει.

 

Βασικά δεν είναι το καλύτερο το HyperV. Απλά έχει γίνει αρκετά καλό και ειδικά με Windows παίζει μια χαρά.

Θεωρώ το καλύτερο το VmWare αλλά κοστίζει.

 

Τι εννοεις   "HyperV σε Win7 δε παίζει" δηλαδη το εχουν στα windows8pro και αν θες να εχεις τα win7 εικονικα,δεν τα υποστιριζει?

Ειναι δυνατων!Τοτε γιατι να το εχει αν δεν μπορεις να πας τουλαχιστων στα 7(για κανα ubuntu/linux/mac os)

 

Μηπως κανεις καποιο λαθος?Αυτο που νομιζω εγω δεν υποστηριζει τα windows xp.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης δοκιμασα το vitrualbox (μαζι με τα extension του )το οποιο εγκατεστησα σε καινουργιο laptop i7,με 8gb ram,με win8.1.

 

Δημιουργησα μια εικονικη μηχανη με windows7 ultimate 64bit,εκανα ότι ρυθμισεις επρεπε και το αποτέλεσμα ?Το εικονικο λειτουργικο να σερνετε στη κυριολεξια ,δεν μπορουσα να παω με το ποντικι ουτε για shutdown.

Mαλλον αποδειχτηκε φολα το  vitrualbox .

 

Παμε για το επομενο VMWare Workstation και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα το VMWare Workstation11 οπου δουλευει αψογα μεχρι  στιγμης.

 

Εγκατεστησα τα win7 όμως αντιμετωπίζω 2 θεματα.το πρωτο είναι ότι δεν συνδεομαι στο ιντερνετ(υποθετω λογο μη εγκαταστασης του driver),όμως για να εγκαταστήσω τους drivers του laptop για win7,θα πρεπει να βλεπει τον εξωτερικο σκληρο που εχω τα αρχεια!  που συνδεεω με usb ,αλλα δεν τον βλεπει στο my computer.

Έγινε επεξεργασία από monotis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργησα μια εικονικη μηχανη με windows7 ultimate 64bit,εκανα ότι ρυθμισεις επρεπε και το αποτέλεσμα ?Το εικονικο λειτουργικο να σερνετε στη κυριολεξια ,δεν μπορουσα να παω με το ποντικι ουτε για shutdown.

Mαλλον αποδειχτηκε φολα το  vitrualbox .

 

Μάλλον δεν έκανες "ό,τι ρυθμίσεις έπρεπε". ;)

Βεβαιώσου ότι ενεργοποίησες όλα τα acceleration και κοίταξε μήπως δεν έδωσες μνήμη στη VGA.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιησα και το 2D και το 3D acceleration ,και στη μνημη της vga εδωσα τη μεγιστη τιμη που μου προτεινε (αν θυμαμαι καλα 128Mb δεν πηγαινε αλλο).Δεν νομιζω πως ειχε κατι άλλο να δωσω.(παρεπημπτωντος με στο VMware  μου προτεινε 1gb για την vga και αυτό αφησα)

 

Δεν ξερω γιατι σερνοταν τοσο πολύ.

To VMware με την πρωτη δουλευψε γρηγορα και "στρωτα".Φυσικα  πιο γρηγορα  και "στρωτα"από το host λειτουργικο όχι- και δεν ξερω αν κατι τετοιο είναι εφικτο  σε εικονικες μηχανες γενικα-

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο. Το Virtualbox μου δουλεύει στρωτά ακόμα και σε laptop με i3 & 8GB RAM, αρκεί να μην κάνεις υπερβολές (π.χ. να σηκώνεις 2-3 VMs μαζί).

Kαι σε παλιότερα συστήματα το τρέχουμε (π.χ. Core Duo, 4GB RAM), αλλά εκεί σηκώνουμε συνήθως linux που είναι πιο ελαφρύ.

Γενικώς τα τελευταία 6 χρόνια το δουλεύω καθημερινά σε σπίτι και γραφείο. 

Σαν το host δε θα είναι ποτέ, αλλά σε καλό σύστημα (βλέπε i7, 16GB RAM), μπορεί να παίζει "νερό", ακόμα και με παραπάνω από μία μηχανές ταυτόχρονα.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.