Jump to content



Προβλημα με τροφοδοσια φορητου


Recommended Posts

Καλησπερα σας

Εχω εναν φορητο υπολογιστη σχετικα καινουργιο με το εξης προβλημα..

Καθως το βαζω σε λειτουργια με το καλωδιο τροφοδοσιας στην πριζα (κλασικα),επειτα απο λιγη ωρα μου εμφανιζει στο εικονιδιο τροφοδιας οτι δεν υπαρχει φορτιση..Μου εμφανιζει την μπαρα της μπαταριας % και επειτα απο λιγη ωρα κλεινει

Τι μπορει να φταιει εκτος απο το καλωδιο τροφοδοσιας..αξιζει να το ανοιξω να του ριξω μια ματια?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μπορέσεις να πάρεις καλύτερες απαντήσεις αν γίνεις πιό συγκεκριμένος:

  1. Για ποιό laptop πρόκειτε; (π.χ. κάποια samsung "σχετικά καινούρια", έχουν κάποια θέματα με την ανίχνευση της φόρτισης)
  2. Τί λειτουργικό σύστημα έχεις;
  3. Τί ηλικία έχει η μπαταρία; Είναι η εργοστασιακή; Εϊναι επίσημο ανταλλακτικό; Εϊναι "συμβατό" ανταλλακτικό; Μήπως είναι μπαταρία μεγαλύτερης της εργοστασιακής χωρητικότητας;

 

Νομίζω πάντως πως δεν θα κερδίσεις πολλά πράγματα αν το ανοίξεις. Ειδικότερα, αν είσαι ακόμα εντός εγγύησης, μην το ανοίξεις, ότι και αν ειπωθεί παρακάτω.

 

Edit: Αρίθμηση της λίστας, προσθήκη του υπ. αρίθμ. 3 σημείου.

Έγινε επεξεργασία από sstemp
Link to comment
Share on other sites

Προκειται για laptop lenovo με λειτουργικο Windows 7 home premium 32bit,Turbo-X με τα παρακατω χαρακτηριστικα

Επεξεργαστης:Intel Core i3 cpu M330 @2.13GHz

RAm:3 gb

Καρτα γραφικων:Geforce Nvidia 310M 1709 Ram

Φανταζομαι διοτι δεν ειναι δικο μου περιπου 2-3 χρονια

Εργοστασιακή ειναι η μπαταρια,επισημο ανταλακτικο.

Εκει που λειτουργει ξαφνικα απλα λυτα και ωραια κλεινει(ακαριαια στα 2 τελευταια τσεκαρισματα)

 

Ευχαριστω και παλι προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

Αν στο εικονίδιο της μπαταρίας χάνει το σηματάκι με το καλώδιο είτε το jack δε κάνει καλή επαφή, είτε ο φορτιστής είναι στα τελευταία του μόλις ζεσταθεί λίγο παραπάνω.

Δοκίμασε χωρίς μπαταρία να το ανάψεις απευθείας με το ρεύμα αφού είναι ήδη στη πρίζα κάνα πεντάλεπτο. Δες το φορτιστή αν έχει λαμπάκι ένδειξης σταθερά αναμμένο αν τρεμοπαίζει ή σβήσει σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο προγραμμα..Οι θερμοκρασιες απο το laptop που χρησιμοποιω ειναι ποιο ανεβασμενες..

Μπορω να πω οτι το laptop για το οποιο μιλαμε,εχει θερμοκρασιες..

Επεξεργαστη:51 C

Μητρικης:    49-50-51 C

Γραφικων: 49-50-51

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.