Jump to content



Πως αναγνωρίζω ψευτικες σελιδες για αγορα προιοντων?


Recommended Posts

Μια βοήθεια για εμάς που ειμαι αρχάριοι/ανίδεοι στις ιντερνετικες αγορες παρακαλώ! Επειδη ψάχνω συγκεκριμένο ζευγάρι παπούτσια, τα οποια δεν βρηκα ελλάδα,σκέφτηκα να κάνω μια έρευνα  για αγορα εξωτερικό.Η ερωτηση μου ειναι πως αναγνωρίζω μια ψεύτικη σελίδα?( έχω ακούσει για διάφορες απατεωνιες και ειμαι αρκετα επιφυλακτικη).
Σας παραθέτω τη σελίδα να μου πείτε την γνώμη σας!
http://www.suzuki-nice.fr/

 

Link to comment
Share on other sites

Με πρώτη ματιά δεν φαίνεται κάτι περίεργο, αλλά η ονομασία Converse femme σε domain name suzuki-nice.fr δεν μου κάθεται καλά.

 

Ένας κανόνας σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι πως ότι φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, πιθανά είναι.. πολύ καλό για να είναι αληθινό. Αυτό αφορά τις πολύ χαμηλές τιμές και τους "τέλειους" όρους.

 

Μπορείς να αναζητήσεις και πληροφορίες σε sites σαν το ScamAdviser http://www.scamadviser.com/

 

ΥΓ: το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επίσης το πρώτο που θα κοιτάς είναι το mail επικοινωνίας. Αν έχουν δώσει κανένα όνομαμαγαζιου@gmail.com ή hotmail κλπ τότε μακρυά.

Και επίσης το αν διαθέτουν paypal είναι και αυτό σημαντικό. Οπου δε δω paypal το ψάχνω πάάάάαρα πολύ πριν κάνω αγορά.

 

Φυσικά συν όσα σου είπαν πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο καραμπινάτο για να αρχίσεις τις υποψίες είναι το paypal. Oλα τα αξιόπιστα μαγαζιά το έχουν και πέραν τούτου αγορές άνω των 30-40€ σίγουρα τις κάνεις μόνο μέσω paypal για να σαι καλυμένος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.