Jump to content



High end αερόψυχτρα ή AIO υδρόψυξη?


alldaynews

Recommended Posts

Το ερώτημα του τίτλου μιας και απασχολεί αρκετούς.Υπέρ και κατά αρκετά εδώ είμαστε να τα αναφέρουμε.εγώ ας πούμε θέλω να γλυτώσω απο γομαρόψυχτρες και κοιτάω σε aio αλλα οι highend αεροψυχτρες όπως noctua και r1 κάνουν καλή δουλειά όπως και άλλες αερόψυχτρες

Έγινε επεξεργασία από alldaynews
Link to comment
Share on other sites

η απόδοση μιας καλής αερόψυχτρας είναι σχεδόν ίδια με μιας AIO, δεν θα δεις τεράστιες διαφορές στις θερμοκρασίες, απο εκεί και πέρα αν σε απασχολεί το μέγεθος και σε χαλάει ένα γομάρι καρφωμένο στην μητρική τότε πληρώνεις λίγο παραπάνω και παίρνεις μια AIO.

Link to comment
Share on other sites

Θες εμφάνιση, ελευθερία να διαλέξεις ότι μνήμες θες και καλύτερη απόδοση (στα 2x120/2x140 CLC) στα υψηλά overclock; Πάρε CLC.

 

Θες αξιοπιστία, λιγότερο θόρυβο και καλύτερη τιμή (καλός αέρας vs 2x120/2x140 CLC); Πάρε αερόψυκτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνάς το θόρυβο από τις AIO σε σχέσει μια καλής αερόψυχτρας  

Σημαντικός παράγοντας θα έλεγα που με κολλάει λιγο με ΑΙΟ.Αλλα αν μπορείς να ανεβάσεις κόστος αλλάζεις ανεμιστήρες

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικός παράγοντας θα έλεγα που με κολλάει λιγο με ΑΙΟ.Αλλα αν μπορείς να ανεβάσεις κόστος αλλάζεις ανεμιστήρες

Δυστυχως δεν ειναι μονο ο θορυβος απο τους ανεμιστηρες της AIO. Ειναι και ο θορυβος που παραγει η αντλια σε πολλες περιπτωσεις.

 

πχ Coolermaster Seidon 120M πανω σε i5 3570K @ 4.3GHz η αντλια ακουγεται αρκετα. Οταν η επεξεργαστης ειναι σε stock συχνοτητα, ο θορυβος ειναι ανεπαισθητος.

Link to comment
Share on other sites

Και η seidon 120v που χρησιμοποιώ εγω σε i5 4590 ειναι πολυ καλή για τα λεφτά της και ο ανεμιστήρας δεν τον καταλαβαίνεις ούτε σε idle ούτε σε παιχνίδια, μονο σε prime που μου φαίνεται λογικό.

Θερμοκρασίες 24-26 idle, 40-45 max 2 ώρες gaming με prime κανα 2ωρο πάει στους 55.

Link to comment
Share on other sites

Για τον FX σου κοιτάζεις;

 

Θα σου πω ότι είχα Η60 στον 8320 και ενώ δεν είχα πρόβλημα με τις θερμοκρασίες του επεξεργαστή, δε μπορούσα να κάνω χαλαρό O/C χωρίς να ανεβάζουν θερμοκρασίες τα VRMs στη sabertooth. Αυτό σε καλούτσικο κουτί (storm trooper). Τσίμπησα μία D15 και οι θερμοκρασίες στα VRMs έπεσαν 20 - 30C. Απλά να το έχεις στα υπόψιν σου.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.