Jump to content



Μαγαζί για Led λαμπες


Recommended Posts

Καλησπέρα, ψάχνω ένα φθηνό αξιόπιστο μαγαζί (δεν με πειράζει αν είναι Ελλάδα ή εξωτερικό αρκεί να μπορεί να γίνει αποστολή) για να αναβαθμίζω όλες τις λάμπες του σπιτιού σε led.

 

Μιλάμε για περίπου 50-70 λάμπες στο σύνολο που χρειάζομαι, και θα ήθελα να κρατηθώ κάπου στα 150-200 ευρώ, δλδ κατά μέσω όρο 3 ευρώ το κομμάτι(θα γίνει πρώτα δοκιμαστική αγορά για να τσεκάρω το προϊόν.)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Οποιος ξέρει ας μου πει και πως να κρίνω μια λάμπα LED για την ποιότητα της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φθηνός,αξιόπιστος και σχεδόν οτι ζητήσεις από λάμπες θα βρείς

http://lentzoslampes.gr/?lang=en

 

Εφόσον όμως πρόκειται για τόσα πολλά κομμάτια πέρα από τα στάνταρ ηλεκτρομάγαζα

Καυκάς,Κωνσταντακάτος μπορείς να πάρεις και προσφορά ακόμα και από μαγαζί της γειτονιάς σου :)

 

Μια φιλική συμβουλή είναι να προτιμήσεις λευκό ψυχρό και όχι θερμό.Στην αρχή μπορεί να σου φανεί

πολύ έντονο αλλά σου υπόσχομαι οτι θα βλέπεις μέσα στον χώρο και ας έχει μόνο 2 λάμπες ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το λευκό είναι πολύ νεκροο χρωματάκι όμως...  :p

 

Σε χρώμα θα πάρω ανάμεσα στο 4,000-5,000 Κelvin γιατί για το δικό μου το μάτι είναι το πιο ξεκούραστο. Θυμίζει φως ημέρας και δεν με νυστάζει. Είναι το ενδιάμεσο του λευκού θερμού και του ψυχρού.

 

Σήμερα ρώτησα σε 2 μαγαζιά και μου είπαν δεν γίνεται καλύτερη τιμή για μεγάλες αγορές. Σε αυτούς χρειαζόμουν περίπου 400-450 ευρώ οπότε έφαγαν κατευθείαν άκυρο. Θα προτιμούσα όχι φυσικά καταστήματα αλλά online λόγου ότι 1) δεν είμαι από Αθήνα και 2) συνήθως πετυχαίνεις καλύτερες τιμούλες από τέτοια.

 

Πήρα 2 Led λαμπες δοκιμαστικά απο το GearBest 10W η καθεμία αλλά ήταν λίγο μούφα. Έβγαζαν φως σαν 5W μετά από μέτρηση. Ισως έφταιγε ο τύπος της λάμπας. Αυτές ήταν http://www.gearbest.com/led-light-bulbs/pp_112603.html δεν πολυτρελάθηκα με το χρώμα αυτό κ όλας..

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με τα παραπάνω καταστήματα και όλο και κάποιος μπορεί να στελνει ;)

Πως μέτρησες οτι οι λάμπες σου βγάζουν φως σαν 5w ?

Να προτιμήσεις led smd5050 έχουν πολύ καλύτερη "διάχυση" :)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα καλό Link να διαβάσουμε για του διάφορους τύπους led? :)

 

 

Εχω ενα φωτόμετρο που μου ξέμεινε από κάτι πειράματα, και με μια πρόχειρη μετατροπή έβγαλα πόσα lumen βγάζει. Θα το ξαναδοκιμάσω καθώς ίσως φταίει κάποια παράμετρος που χρησιμοποίησα.

 

Το πάω σιγά σιγά για να μάθω και τίποτα :p

Link to comment
Share on other sites

Την παραπάνω λάμπα απο gearbest πήρα και εγώ. Δεν δούλεψε 15 ώρες και κάϊκε δυστυχώς. Την έβαλα στην είσοδο της πολυκατοικίας που αφήνουμε το βράδυ το φώς ανοιχτό. Δεύτερη μέρα δε την έβγαλε και ξενέρωσα. 

 

Επειδή κοιτάω και εγώ για λάμπες θα ρωτήσω φίλο που έχει μαγαζί και θα σου πώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω κι εγώ κι ενδιαφέρομαι τον τελευταίο καιρό για τα λεντ αν και προς το παρόν πιο πολύ για τις λεντοταινίες.

Τα 5050 έχω διαβάσει ότι αυτήν την περίοδο είναι τα προτιμώμενα ως προς το λόγο φωτεινότητας κόστους.

Δεν έχω βρει δυστυχώς κάποιον που να έχει αναφέρει ποιες κινεζολάμπες με λεντ κάνουν αυτά που λένε. Οπότε περιμένω.

Γενικώς ζεσταίνονται τα άτιμα και αν δεν έχει υπολογίσει ο κατασκευαστής την απαγωγή θερμότητας αρχίζουν τα κόλπα. Εννοείται ότι και η τροφοδοσία παίζει το ρόλο της στη μακροζωία. Η cree led φτιάχνει μάλλον τα καλύτερα, αλλά τα αυθεντικά κοστίζουν μισό νεφρό

 

¨Εχει κανείς ασχοληθεί με λεντοταινίες? Θέλω να φωτίσω ένα τοίχο σε διάδρομο (ας πούμε 2Χ2 μέτρα) και θα ήθελα να το κάνω με λεντ. Δυστυχώς δεν υπάρχει μέρος να κρύψω τη λεντοταινία και έτσι χύμα αν τη βάλω θα γκαβώνει (σκέφτομαι για 5050, 60λεντ ανά μέτρο). Υπάρχουν προτάσεις να κρύβεις τις λεντοταινίες και να κατευθύνεις λίγο το φωτισμό τους χωρίς οικοδομικές εργασίες?

Έγινε επεξεργασία από schumifer
Link to comment
Share on other sites

 

 

¨Εχει κανείς ασχοληθεί με λεντοταινίες? Θέλω να φωτίσω ένα τοίχο σε διάδρομο (ας πούμε 2Χ2 μέτρα) και θα ήθελα να το κάνω με λεντ. Δυστυχώς δεν υπάρχει μέρος να κρύψω τη λεντοταινία και έτσι χύμα αν τη βάλω θα γκαβώνει (σκέφτομαι για 5050, 60λεντ ανά μέτρο). Υπάρχουν προτάσεις να κρύβεις τις λεντοταινίες και να κατευθύνεις λίγο το φωτισμό τους χωρίς οικοδομικές εργασίες?

 

Δεν έχω ασχοληθεί για την ποιότητα του τυχαία αγόρασα αλλά ήθελα να κάνω ακριβως αυτό που θες και εσύ. Λοιπόν, αγοράζα έναν PVC διαφανές σωλήνα 2 μέτρων και έβαλα μέσα τη ledοταινια. Από πρίν υπολόγισα σε πιο ύψος το θελω ώστε να κάνω τρύπες με βίδες στο τοίχο( ή με καρφιά). Αν είναι σε σημείο που μπορεί να το ακουμπήσει κάποιος καλύτερα βάλε βίδες. Μία βίδα ανα 30cm έβαλα εγώ ώστε να στηρίζεται γερά καθώς είναι σε σημείο που το πιάνουν. Μετά τοποθέτησα πάνω στις βίδες το σωλήνα με τα led και στόκαρα την κάτω πλευρά (30-40μοίρες όσο έβγαιναν οι βίδες δλδ). Μετά αφού είχα πάρει ένα μικρό κομμάτι του ίδιου σωλήνα έκανα κυκλικές κινήσεις με αυτό στην κάτω πλευρά που στοκάρισα για να πάρει μια όμορφη καμπύλη ίδια με του σωλήνα. Και μετά τοπικό βάψιμο. Το αποτέλεσμα απλά εντυπωσιακό. Από την αρχή μέχρι το τέλος (βάψιμο) μου πήρε 2,5 ώρες.

Αυτό δεν το είδα πουθενά απλά έτσι μου κατέβηκε κ μου άρεσε η ιδέα. Εντυπωσιακό τελικό αποτέλεσμα. Εγώ είχα αγοράσει και μια σχετικά θολή διαφανές pvc σωλήνα οπότε δεν φαίνονται τα led μέσα.

 

Ξέχασα το κομμάτι ότι κάλυψα την σωλήνα με χαρτοταινία για να μην λερώσω το λερώσω και πάει στράφει ο κόπος. Τοποθετήθηκε σε σκάλες χαμηλά κάτω και δίνει υπέροχη αίσθηση.

 

___________________________________________________________________________________________________

Παιδιά ευχαριστώ για τα site από αύριο θα επικοινωνήσω μαζί τους για να δώ αν γίνεται τίποτα στην τιμή που ψάχνω.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά το χρησιμοποίησες αντί στηρίγματος, στην άκρη της σκάλας, εκεί που ακουμπάει το χέρι του κανείς όταν ανεβαίνει πχ...σωστά?

Για στείλε καμιά φωτογραφία για να παίρνουμε ιδέες.

Επίσης, εγώ χρειάζομαι όχι απλά να φωτίσω το χώρο, αλλά να φωτίσω πολύ καλά έναν τοίχο όπου υπάρχουν φωτογραφίες, οι οποίες με τη σειρά τους πρέπει να φαίνονται όμορφα, καλά. Κάτι μου λέει ότι κόβει πολύ φως το Pvc.

Βρήκα ότι υπάρχουν κάτι ράγες με διαφανές κάλυμμα. Αν μπορέσω να βρω τέτοια εδώ που είμαι μπορεί τελικά να βάλω τα λεντ στο ταβάνι έτσι ώστε και όλος ο χώρος να φωτίζεται καλά, και να μην ενοχλεί στα μάτια το λεντ

http://www.elementalled.com/tapeguard-led-strip-light-cover.html

Link to comment
Share on other sites

@schumifer Δυστυχώς αυτό έγινε στο πατρικό μου το καλοκαίρι. Αν το έλεγες τα Χριστούγεννα θα σου έβγαζα φωτό :p

 

Κάπως έτσι φαίνεται http://blog.lucialighting.com/wp-content/uploads/2013/12/LED-Accent-A.jpg απλά σε εμένα επειδή είναι ξύλινη η εσωτερική σκάλα και κυκλικλη και ο φωτισμός με 4.000k (προς θερμό) δίνει την αίσθηση ζεστασιάς σαν να σε αγκαλιάζει κάτι που με χαλαρώνει έτσι όπως ανεβαίνω στη κρεβατοκάμαρα πριν κοιμηθώ. Αντικατέστησε πλήρως τα φώτα της σκάλας. Ο σωλήνας είναι σαν να κρύβεται ακριβώς δίπλα από το κάγκελο. Έβγαλα το κάγκελο για να το κάνω αυτό. 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στα μαγιαζιά τίποτα, πηγα ρώτησα σε άλλα δύο πήρα και τηλέφωνο σε καποια που μου είπατε αλλά δεν δέχονται και ο λόγος είναι κυρίως γιατί οι 50-70 λάμπες που θα χρειαστώ δεν είναι ίδιες.. Θέλω 8 διαφορετικούς τύπους δυστυχώς...

 

Απο ιντερνετ δεν έχει αγοράσει κανένας σας για να παω καπου πιο σίγουρα και δοκιμασμενα?

 

Οι διαφορές στις τιμές είναι ταιράστιες, για την ίδια λάμπα εδώ δίνεις 4-5ευρώ (πχ 4Watt)  και από εξωτερικό ξεκινάν από 1 ευρώ. Και μιλάμε για ακριβώς την ίδια λάμπα. 

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές στις τιμές είναι ταιράστιες, για την ίδια λάμπα εδώ δίνεις 4-5ευρώ (πχ 4Watt)  και από εξωτερικό ξεκινάν από 1 ευρώ. Και μιλάμε για ακριβώς την ίδια λάμπα. 

Δεν ισχύει αυτό, οπτικά μπορεί να φαίνονται ίδιες αλλά υπάρχουν πολλές παράμετροι που δεν φαίνονται σε μια φωτο(πραγματικά Watt,Lumen,Pf,CRI,ποιότητα κυκλώματος και chip κ.α.) και πολλές φορές οι Κινέζοι του e-bay style άλλα γράφουν άλλα πουλάν.

 

Αν θες να είσαι σίγουρος για αυτό που πληρώνεις(και να ζητήσεις και τα ρέστα αν καεί σε 2 μέρες όπως είπε ενας ποιο πάνω), αγοράζεις μονο απο σοβαρά Ευρωπαϊκά μαγαζιά imo.

 

Δε ξέρω τι ακριβώς λάμπες ψάχνεις αλλά ρίξε μια ματιά εδώ και αν σε ενδιαφέρει κάτι πες μου να μεσολαβήσω για την τιμή.

 

http://www.ergo-tel.gr/

Έγινε επεξεργασία από Samael
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μαζέψω την παραγγελία που θέλω να δώ αρχικά πόσο βγαίνει, αν ξεπερνάει πολύ το φραγμό που έβαλα θα δούμε. (ήδη με 5 λάμπες συγκεκριμένου τύπου που ψάχνω πιάσαμε τα 65 ευρώ)

 

Απλά με προβληματίζουν κάποια πράγματα σε αυτούς.

 

Πρώτον ότι λέει ασφαλή λειτουργία περιβάλοντος μέχρι 35 βαθμούς , δεύτερον που δεν έχουν εγγύηση. Επισης αναφέρουν επιπόλαιες συγκρίσεις μεταξύ πυρακτώσεως στα Watt που παραπλανούν κατα την γνώμη μου, και ότι έχουν αισθητά χαμηλότερη ζωή από άλλες στα ίδια λεφτά (απο ελληνικά μαγαζιά πάντα) σε θερμοκρασία δωματίου.

 

Μήπως είμαι υπερβολικός?  :p

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ασφάλειας αλλά μακροζωίας οι 35C, δε θα πάρει τπτ φωτιά αμα δουλεύουν στους 45C πχ. 

 

Εγγύηση(1 χρόνο) πρέπει να δίνει για τα LED, είμαι σχεδόν σίγουρος.

 

Για τις συγκρίσεις, οι περισσότεροι το παν πολύ χοντρικά το θέμα x8 ή x10 Watt πυράκτωση, κακός αλλά ναι...

 

Για τη ζωή σε ώρες καλά κάνει imo, πρέπει να έχει αναφερθεί και αλλού, αλλά κάτι 50,000ώρες που γράφουν μερικοί άσχετοι, δεν ισχύουν με την καμία.

20,000 με 30,000 είναι μια ρεαλιστική τιμή ανάλογα την λάμπα και τις συνθήκες που θα δουλέψει.

Σκέψου ότι 6 στις 10 φοράν ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές 6.000hrs(ή 8.000hrs οι καλύτερες)@105C (μη πω 85C δλδ...),  πρακτικά στους 85C αν δουλεύουν(φυσιολογική τιμή στη πράξη), θα βγάλουν ~24.000hrs. Και αυτό να είναι καλής ποιότητας οι πυκνωτές και τιμούν αυτά που γράφουν πάνω.

Παρόλα αυτά πάει και γράφει ο άλλος 50,000 στη λάμπα πάνω...Πως θα δουλέψει ρε μάστορα η δίοδος χωρις τροφοδοσία...!?

Χώρια που 50,000 λέει το εργοστάσιο κατασκευής του chip αν το δουλεύεις σε σταθερή θερμοκρασία Tjunction(πάνω στη δίοδο δλδ, όχι δωματίου!) 25C!

Πρακτικά στις λάμπες κάτω απο 80C δε παίζει να έχουν, μπορεί να φτάσουν να δουλεύουν και με 120+C σε αρκετές περιπτώσεις για να καταλάβεις.

 

Γενικός οι θερμοκρασίες είναι καταλυτικός παράγοντας στα LED, όπως και στους επεξεργαστές φαντάσου. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες από ίντερνετ είναι ρίσκο. Είμαι ηλεκτρολόγος και μου έχει τύχει πλάτης ο οποίος ήθελε να παραγγείλει λάμπες από ebay. Ήρθαν οι λάμπες και τελικά δεν είχαν καλή απόδοση και πλήρωσε ξανά για να πάρει από την εγχώρια αγορά. Ψάξε σε καταστήματα στην Ελλάδα και ρώτα για εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

@Samael, σχετικά με την θερμοκρασία το είχα εκλάβει διαφορετικά. Στο χώρο που θα δουλέψουν πάντα είναι κάτω απο 25βαθμούς χειμώνα καλοκαίρι, οπότε από άποψη περιβάλλοντος είμαστε κομπλέ.

 

Η εγγύηση τι ακριβώς καλύπτει?

 

Edit: Οπότε θα ψάξω σχετικά επώνυμες.. Πως θα ξεχωρίσω όμως τις καλές με τις μή? Οποιδήποτε μπορεί να πάρει στάμπα CE πάνω και να γράψουν ότι τα 5W είναι 10W.

 

Πως θα προφυλαχθώ από αυτό?

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.