Jump to content



Scanner sos


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Θελω ενα σκανερ για την δουλεια της γυναικας μου και οπως μου ειπε θελει να σκαναρει κειμενο και μετα να μπορει να το επεξεργαστει.. στον υπολογιστη. τι ειναι αυτο βρε παιδια? βοηθηστε please!!! Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Ένα οποιοδήποτε scanner με υποστήριξη OCR νομίζω θα την εξυπηρετήσει. Το ocr είναι εκείνο που αναγνωρίζει το κείμενο σε έγγραφα και μπορεί να το μετατρέψει σε word και όχι απλή εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι ξέρω αυτό γίνεται με ιδικό software, δηλ. σκανάρεις και αυτό μετατρέπει την εικόνα (γράμματα) σε text αρχείο, αλλά από προσωπική πείρα τις λιγοστές φορές που δοκίμασα δεν γίνεται ποτέ σωστή μετατροπή. Ίσως είναι και θέμα software (το δικό μου ήταν αυτό που παρείχε το ίδιο το σκάνερ).

Link to comment
Share on other sites

Ένα οποιοδήποτε scanner με υποστήριξη OCR νομίζω θα την εξυπηρετήσει. Το ocr είναι εκείνο που αναγνωρίζει το κείμενο σε έγγραφα και μπορεί να το μετατρέψει σε word και όχι απλή εικόνα.

ειναι συνδιασμος hardware k software η μονο με ενα scanner θα ειμαι οκ?
Link to comment
Share on other sites

ειναι συνδιασμος hardware k software η μονο με ενα scanner θα ειμαι οκ?

 Όπως απάντησε και ο συμφορουμίτης πιο πάνω, την οπτική αναγνώριση την κάνει κάποιο πρόγραμμα. Συνήθως δίνουν κάποιο τα scanner που αγοράζεις αλλά δεν κάνουν καλή δουλειά. Τα επαγγελματικά πάλι κοστίζουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό  κάνει φοβερή δουλειά αλλά όπως βλέπεις κοστίζει. Είναι καθαρά θέμα software η μετατροπή του σκαναρισμένου εγγράφου σε κείμενο.Απλά ένα καλύτερο scanner θα εμφανίζει ελάχιστα καλύτερα τα σκαναρισμένα έγγραφα. Την εικόνα μπορείς να την δώσεις στο πρόγραμμα μέχρι και βγάζοντας φώτο το έγγραφο με το κινητό σου. Και φυσικά πάντα μιλάμε για εκτυπωμένο κείμενο και όχι χειρόγραφο. 

 

Με μία αναζήτηση στο google βλέπω ότι υπάρχουν και free ocr προγράμματα όπως και online μετατροπείς εγγράφων σε κείμενο, αλλά δεν ξέρω πόσο καλά είναι

Έγινε επεξεργασία από vdeseris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνει φοβερή δουλειά αλλά όπως βλέπεις κοστίζει. Είναι καθαρά θέμα software η μετατροπή του σκαναρισμένου εγγράφου σε κείμενο.Απλά ένα καλύτερο scanner θα εμφανίζει ελάχιστα καλύτερα τα σκαναρισμένα έγγραφα. Την εικόνα μπορείς να την δώσεις στο πρόγραμμα μέχρι και βγάζοντας φώτο το έγγραφο με το κινητό σου. Και φυσικά πάντα μιλάμε για εκτυπωμένο κείμενο και όχι χειρόγραφο.

Με μία αναζήτηση στο google βλέπω ότι υπάρχουν και free ocr προγράμματα όπως και online μετατροπείς εγγράφων σε κείμενο, αλλά δεν ξέρω πόσο καλά είναι

Νομιζω οτι αυτο το λογισμικο το ειδα να παρεχεται μαζι με ενα scanner της epson το οποιο κοστιζει 230€...
Link to comment
Share on other sites

Ας δοκιμάσει πρώτα κάποιο free πρόγραμμα ή κάποιο που θα παρέχεται με το scanner που θα αγοράσετε και αν δεν την καλύπτει τότε κοιτάμε για κάτι καλύτερο. Στο γραφείο δεν υπάρχει κάποιο πολυμηχάνημα?  

Link to comment
Share on other sites

230 δεν είναι ακριβό για scanner? Έχει αυτόματο τροφοδότη τουλάχιστον?

Θα σε γελασω... και δεν μπορω να δω τωρα... νομιζω οτι ηταν απο τα πιο φθηνα που ειχαν λογισμικο ocr.. αλλα το οτι ειναι ακριβο.. ειναι..

Τι αλλο μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τις ανάγκες που έχουν για σκανάρισμα βασικά. Αν σκανάρουν ένα έγγραφο τη βδομάδα τότε ναι είναι ακριβό. Αλλιώς ακόμα και με ένα πολυμηχάνημα με 60€ την κάνεις τη δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τις ανάγκες που έχουν για σκανάρισμα βασικά. Αν σκανάρουν ένα έγγραφο τη βδομάδα τότε ναι είναι ακριβό. Αλλιώς ακόμα και με ένα πολυμηχάνημα με 60€ την κάνεις τη δουλειά σου

Υπαρχουν εβδομαδες με λιγη δουλεια και αλλες με πολλη.. το θεμα ειναι οτι τα μοντελα των 60 ακομα και τον 100€ δεν εχουν ocr λογισμικο. Θα πρεπει να το αγορασουν εχτρα..
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.