Jump to content



τι δισκακια χρησιμοποιειτε?


haris1984

Recommended Posts

πηρα σημερα κι εγω ενα NEC ND-3500A....

εχω γραψει 2-3 dvd και 1 cd για δοκιμες...κατι philips -R 8x πηρα για αρχη...θα περιμενω την επομενη ομαδικη για ΤΥ...

καλα φαινεται να πηγαινει...

ψαχνω αρκετη ωρα ομως στο φορουμ να βρω τι δισκακια χρησιμοποιουνται για ποιες δουλειες...τι προτεινεται να χρησιμοποιησω για ταινιες? - ή + με booktype change?

ποια ειναι καλυτερα για ταινιες?

και ποια για data?

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Για όλες τις δουλειές χρησιμοποιώ Ritek G04 ή G05 (DVD-R - 4x), σε NEC2500A.

Κανένα απολύτως πρόβλημα σε όλες τις εφαρμογές! Τελευτάια τιμή (σήμερα): 0,45 euros

EDIT: Για ταινίες είναι καλύτερα τα +R, αλλά δεν παίζουν παντού (Playstation2, παλαιά DVD players κλπ.). Οπότε, -R για maximum compatibility και +R για maximum ποιότητα.

Για data δεν έχω ακούσει/διαβάσει να υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

EDIT: Για ταινίες είναι καλύτερα τα +R, αλλά δεν παίζουν παντού (Playstation2, παλαιά DVD players κλπ.). Οπότε, -R για maximum compatibility και +R για maximum ποιότητα.

Για data δεν έχω ακούσει/διαβάσει να υπάρχει διαφορά.

εγω νομιζω οτι για play ειναι καλυτερα τα +R.. στις ταινιες που βλεπω με -R πολλες κολλανε.. αλλες φορες σε σημειο που δε βλεπεται ενω οπουδηποτε αλλου παιζουν νορμαλε.. Mε +R δεν εχω δει κατι τετοιο..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια ακομα με το toshiba ειμαι και δεν εχω και πολλες επιλογες! παντα για -R μιλαμε και για πολυ ποιοτητα (ΤΥ/ΤΔΚ) Δοκιμασα κατι Mame 4χ -Ρ, αλλα μονο σε 2χ γραφει χωρις CRC. Και το περιεργο ειναι οτι ουτε το 2500 δεν τα γραφει σε 4χ χωρις προβλημα... Τι λετε? Σας εχει τυχει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.