Jump to content



Φορτιστής μπαταριών


deninho

Recommended Posts

Έχετε να προτείνετε κάποιον φθηνό φορτιστή μπαταριών (18650, 17000, AAA κλπ, και λιθίου και ni-cd/ni-mh), με δυνατότητες φόρτισης, αποφόρτισης και συντήρησης μπαταριών; Δεν ξέρω άλλες δυνατότητες που μπορεί να έχουν, αλλά βασικά αυτά με νοιάζουν

Link to comment
Share on other sites

Έχω το συγκεκριμένο --> http://lygte-info.dk/review/Review%20Charger%20Opus%20BM100%20UK.html απλά με άλλη ονομασία εδώ και 2 χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Ταχύτατη φόρτιση αν τη θελήσεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω το συγκεκριμένο --> Review of Charger Opus BM100 απλά με άλλη ονομασία εδώ και 2 χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Ταχύτατη φόρτιση αν τη θελήσεις.

 

είναι μόνο για κλασσικές επαναφορτιζόμενες, όμως, απ'ότι βλέπω.

 

φθηνό δεν τον λες, αλλά τι λέτε για αυτόν: Charger Opus BT-C3100

Link to comment
Share on other sites

Πριν από κανα χρόνο έψαχνα να πάρω άμεσα έναν καλούτσικο φορτιστή για Li-Ion και Νi-ΜΗ.

 

Πήρα τελικά τον Fenix ARE-C2 και τη δουλειά μου την έκανα:

 

 

Fenix-ARE-C2_zps575af084.jpg

 

 

 

Για Νi-MΗ μόνο θα έπαιρνα σίγουρα Powerex, για κάτι αρκετά πιο καλό θα έπαιρνα φορτιστή μοντελισμού, με το αντίστοιχο κόστος βέβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ενα γραμμα δε σου εκατσε το ονομα..

Βασικα ολοι οι φορτιστες τη δουλεια τους την κανουν.Φορτιζουν μπαταριες.Το θεμα ειναι πως.

Δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος ουτε για αναλυση ουτε για εκτιμηση..αλλα

@deninho αν δεν παρεις αυτον που αναφερες που τα κανει ολα παρε τον xtar vp4. Ο xtar δεν φορτιζει ifr και δεν φορτιζει @4.35V (αν τυχει και βρεθεις με τετοιες μπαταριες). Επισης δεν εχει την τοσο ταχεια φορτιση που ισως επιθυμεις αν κρινω απο αυτον που επελεξες.Θα συμφωνησω και στο κομματι που αν ηθελες μονο AA/AAA ο powerex λεει.Οχι κατ'αποκλειστικοτητα ..αλλα γενικα εχει ωραια μοντελα.

@felix

Aν η φωτο ειναι δικη σου βαζε τις μπαταριες στην 1 και 4 θεση , αν εχεις δυαδες. Το συνηθες ειναι να κανουν καλυτερη φορτιση.Το μη συνηθες να μην επηρεαζεται...δεν χανεις τιποτα βεβαια. Εξαρταται και απο τον φορτιστη προφανως και την σχεδιαση του.

just saying..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ενα γραμμα δε σου εκατσε το ονομα..

@felix

Aν η φωτο ειναι δικη σου βαζε τις μπαταριες στην 1 και 4 θεση , αν εχεις δυαδες. Το συνηθες ειναι να κανουν καλυτερη φορτιση.Το μη συνηθες να μην επηρεαζεται...δεν χανεις τιποτα βεβαια. Εξαρταται και απο τον φορτιστη προφανως και την σχεδιαση του.

just saying..

 

 

1&4 είχα το ζευγάρι που μόλις είχα βάλει στο mouse...Πάντως αυτές είναι στα τελευταία τους, νομίζω τις έχω 3-4 χρόνια, τα λεφτά τους τα βγαλαν...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.