Jump to content



Πρόβλημα με το Φαξ


Recommended Posts

Εφόσον μιλάμε για εταιρία τα πράγματα είναι διαφορετικά. Θα πρέπει να πάει κάποιος εκεί που μπαίνουν οι γραμμές στο κτίριο, να βρει την γραμμή που έδωσε ο ΟΤΕ για το φαξ και να την συνδέσει σε κάποιο panel. Απο εκεί θα πρέπει να δρομολογηθεί μέσω των πάνελ στο πριζάκι που θα συνδεθεί το πολυμηχάνημα. Το πατσάρισμα του δικτύου είναι διαφορετικό απο της τηλεφωνίας.

Αν υπάρχει μηχανογράφηση θα πρέπει κάποιος απο εκεί να το κάνει.

 

έχω συνδεσει κανονικα τον δικτυακό εκτυπωτη με το ρακ είναι κομπλέ δηλαδή  εχω βάλει το RJ11 στο μηχάνημα απο πίσω τώρα πρέπει να καταλήγει στο τηλέφωνο η στο ρακ το RJ11?

 

 

Το rj11 απο το πολυμηχάνημα πρέπει να καταλήγει στο πριζάκι και το πριζάκι θα πρέπει στο panel να πατσαριστεί με την τηλεφωνική γραμμή.

Έγινε επεξεργασία από Attilas
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

εγώ ανήκω στην μηχανογράφηση φίλε μου αλλά πιστεύω τα έχω κάνει όλα σωστά παρόλα αυτα δεν λειτουργεί το ΦΑΞ 
εχω φρικάρει και το πρόβλημα είναι αρκετά μεγάλο όπως καταλαβαίνεις και δεν μπορώ να καταλάβω το πιθανό λάθος μου !

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι εταιρεία και λογικά έχετε και τηλεφωνικό κέντρο. Καλύτερα θα ήταν να καλέσεις αυτόν που σας υποστηρίζει το κέντρο γιατί να σου βγάλει είτε μια γραμμή για φάξ είτε πάνω απο το κέντρο ίσως. Αναλόγως πως είναι η δομή σας.

Σε άλλον μπορεί να περνάει πάνω απο το κέντρο, άλλος μπορεί να έχει ip κέντρο και συσκευή να βάλεις παράλληλα με τον fax server. Είτε μπορεί να έχετε dedicated γραμμή για φαξ που να μην περνάει απο κέντρο ή τίποτα άλλο.

Αυτά αν δε τα ξέρεις εσύ τα ξέρει αυτός που σας υποστηρίζει το κέντρο αν έχετε. Αν πάλι δεν έχετε κέντρο πρέπει να έρθει κάποιος τεχνικός απο εκεί. Πολύ πιθανών βάζωντας χέρι στο patch panel να κάνεις ζημιά και να μείνεις χωρίς δίκτυο ή τηλ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να κάνω ζημιά σου είπα εγώ είμαι ο υπεύθυνος του δικτύου της εταιρίας το θέμα είναι οτί εχω αγοράσει κανονικα 
τηλεφωνική γραμμή ΦΑΞ απο τν 0τε και πάλι όμως ενώ είναι όλα κομπλε στο πατς πανελ το ΦΑΞ δεν αναγνωρίζεται και έχω αρχίσει ήδη να νευριάζω 

γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη έχω συνδέσει άλλα 4 φαξ στην εταιρία το ίδιο ακριβώς έκανα και με αυτό αλλά δεν αναγνωρίζεται !! 

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον είσαι σίγουρος πως όλα είναι οκ καλωδιακά τότε ίσως το πρόβλημα είναι στο πολυμηχάνημα που πήρες. Αν βάλεις κάποιο άλλο πολυμηχάνημα σε αυτή την πρίζα δουλεύει? Μπορείς να στείλεις φαξ? Αν ναι τότε έχει κάποιο πρόβλημα το καινούργιο και πρέπει να το πας πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον χαλάρωσε.

 

Στο patch panel τι σου έρχετε; Πολύζευγο απο τον ΟΤΕ; 20άρι πολύζευγο; Χρωματολογία βλέπεις;

Έρχετε απλά καλώδια απο εισαγωγή πχ utp;

Τηλέφωνο αν βάλεις ακουστικό σκέτο πάνω έχεις; 

Μήπως σου φέρανε γραμμή ISDN ή είναι PSTN;

Αν φέρανε γραμμή ISDN έχεις συνδέσει το NT?

 

Βασικά πριν συνδέσεις το ΦΑΞ στη γραμμή πρέπει να ακούσεις τηλεφωνικό τόνο σε αυτήν την γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ξεκαθάρισε απο το τα πρώτα posts. Η γραμμή έχει τόνο αλλά το πολυμηχάνημα δεν στέλνει φαξ. Εφ'όσον λέει πως είναι υπεύθυνος μηχανογράφησης και είναι σίγουρος πως έχει κάνει σωστά την σύνδεση τότε δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω.

Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά εχω 4 switchakia ολα γεματα utp  εχω 3 ρουτερ ολα έχουν τόνο κανονικά και το τηλεφωνο το συγκεκριμενο..

όλα είναι σωστα πατσαρισμενα τα λαμπάκια τους είναι ενεργοποιημένα έστησα ρε παιδιά δίκτυο σε 3 εταιρίες σε μια βδομάδα λέτε να μην ξέρω τι γίνετε απλά αυτό το πράγμα με το φαξ δεν το καταλαβαίνω !! είναι πολύ περίεργο και ακολούθησα την ίδια διαδικασία όπως και με τα άλλα 3 νούμερα ΦΑΞ! 
Σκέφτομαι μήπως φταίει ο ΟΤΕ? Καμιά σάπια γραμμή η μήπως δεν ενργοποίησαν τον αριθμό αλλά είπαν οτι είναι όλα κομπλε...δεν βγάζω άκρη ρε μαγκες!

Link to comment
Share on other sites

Μα τη σχέση έχει το ΦΑΞ με switch και λαμπάκια; Τα μόνα λαμπάκια που παίζει να δίνει μια τηλεφωνική γραμμή είναι του ΝΤ.

Εφόσον έχεις τηλεφωνικό τόνο δεν είναι θέμα ΟΤΕ για το φαξ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η τηλεφωνία σου στην εταιρία είναι voip όπως τελικά μας λες. Πρέπει λοιπόν να γίνει configuration στο call manager για την συγκεκριμένη γραμμή για να λειτουργήσει ως φαξ. Κάλεσε την εταιρία που σε υποστηρίζει στα τηλέφωνα για να έρθει να στο προγραμματίσει.

Έγινε επεξεργασία από Attilas
Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕ μα IP συσκευές έχεις και το ΦΑΞ  είναι IP?

Έβαλες την γραμμή του ΦΑΞ πάνω στο gateway σου? Παραμετροποίησες τα trunks και ρύθμισες το κέντρο σου;

 

Τι κέντρο έχετε?

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Call call center support.

Δεν μπορείς να ρυθμίσεις καινούργιο φαξ μόνος σου.

Αν ήταν ήδη ρυθμισμένο στο κέντρο και δεν παίζει δοκίμασε άλλο καλώδιο δικτύου. Αν το φαξ σου είναι δικτυακό κουμπώνεις πάνω στο switch το fax αλλά το λαμπάκι στο switch δεν ανάβει κάτι πρόβλημα έχεις στο δίκτυο σου και κατα 90% είναι καλωδιακό. Δοκίμασε και άλλη πόρτα στο switch. Δοκίμασε κατευθείαν καλώδιο δικτύου με το switch και όχι μπρίζες κλπ. Δοκίμασε στην μπρίζα που συνδέεις το φαξ να βάλεις ένα laptop να δεις αν συνδέεται στο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το έλυσα μάγκες και με βοηθήσατε αρκετά ευχαριστώ πάρα πολυ   :) 
Για το χρόνο σας !
Και σορρυ αν σας μπερδεψα τελικά ήταν χαζομάρα μου και ήταν εύκολο !!! 

Έγινε επεξεργασία από Jayk1993
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ήταν καλώδιο το σύνδεσα κατευθείαν στο Netmod και ξύπνησε και μετά το δρομολόγησα εκεί που θέλω να βαράει να στέλνει κανονικά !! 
Μου έφυγε ένα βάρος ρε σι  :p :P 
Έιχα αρχίσει να φρικάρω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.