Jump to content



gtx 760 SLI


Recommended Posts

Για σας.

 

Προσφατα ειχα αγορασει μια ASUS GTX760-DC2OC-2GD5 2GB DDR5 PCI-E.

 

μια ερώτηση μονο να προχωρησω σε sli? θα δω μεγαλες διαφορες στα παιχνιδια?

 

μπορο να βαλω οποιαδηποτε απο αυτες η πρεπει να ειναι ακριβος η ιδια ? ---> http://www.e-shop.gr/vga-kartes-grafikon-l?table=PER&category=%CA%C1%D1%D4%C1+%C3%D1%C1%D6%C9%CA%D9%CD&filter-355=1&filter-8038=1&filter-5415=1&filter-358=1

 

 

 

 

mobo: gigabyte ud3r x58a rev2 (latest bios)

cpu : intel i7 960 (οχι OC)

 

απο monitor 1920x1080 σκευτομαι να αγορασω αυτην εδω http://www.e-shop.gr/benq-rl2455hm-24-led-monitor-full-hd-black-p-PER.169054

 

Psu : akasa1000w γινεται αλλαγη με EVGA SUPERNOVA 850 G2 POWER SUPPLY 850W

(σε περιπτωση που αγορασω πρωτα την καρτα και αγορασω λιγες μερες μετα το psu, θα με καλυψη το akasa1000w που εχω τωρα?)

 

αν χρειαζεστε περισσοτερες πληροφοριες για να με βοηθησετε περισσοτερο μου λετε.

 

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από kastorasgr
Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει το SLI χρειάζεσαι ίδιο GPU πυρήνα. Ιδανικά θες δυο ίδιες κάρτες γραφικών αλλά το SLI θα δουλέψει και με οποιαδήποτε άλλη υλοποίηση GTX 760. Τώρα στο θέμα του τροφοδοτικού νομίζω ότι είσαι μια χαρά είτε με το 850άρι είτε με το 1000άρι τροφοδοτικό. Τώρα για το τι διαφορές θα δεις στα παιχνίδια θέλει συζήτηση. Γενικά θα δεις μια αύξηση της τάξεως του 60-80% με την δεύτερη κάρτα αλλά παίζουν πολλοί παράγοντες για τις διαφορές που θα δεις σε games και διαφορετικά games θα έχουν διαφορετική συμπεριφορά με το SLI.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μπορω να αγορασω την GIGABYTE GTX760 GV-N760OC-4GD 4GB DDR5 PCI-E RETAIL αν λειτουργει μαζι με την asus που εχω με συμφερει.. αντι να αγορασω αλλη μια asus με 240 ευρω βαζω αλλα 50 και κερδιζω +2 gb ram.

Έγινε επεξεργασία από kastorasgr
Link to comment
Share on other sites

όχι, αγοράζεις μια asus κι έχεις 2 ή παίρνεις 2 gigabyte και έχεις 4..

οι ram των καρτών δεν προστίθενται.

Και 3 κάρτες (asus) να έχεις, πάλι 2gb ram γραφικών θα έχεις.

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

όχι, αγοράζεις μια asus κι έχεις 2 ή παίρνεις 2 gigabyte και έχεις 4..

οι ram των καρτών δεν προστίθεται.

Και 3 κάρτες (asus) να έχεις, πάλι 2gb ram γραφικών θα έχεις.

μαλιστα, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν σκεφτεσαι να δωσεις 150-160 ευρω την δικη σου gtx 760 και με τα αλλα 150-160 ευρω που θα εδινες για αλλη μια GTX760 να ψαξεις μια 290/290χ η gtx 970 μεταχειρισμενη??

Link to comment
Share on other sites

δεν προχωραω ακομα σε sli απλα ρωτησα για να ξερω.

μεχρι στιγμης δεν εχω προβλημα σε καποιο παιχνιδι ... και με μια καρτα, απλα το λογικοτερο ειναι να βαλω αλλη μια καποια(πιθανων συντομα) στιγμη μιας και η gtx 760 μου ειναι καινουργια.. και δεν εχω δουλεψει ποτε με sli η crossfire. μια χαρα θα ειμαι πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την αποψη μου λογω της προσφατης εμπειρειας στο sli με τις συγκεκριμενες καρτες.Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι το ιδανικο ειναι να βαλεις ακριβως ιδιες καρτες.Επισης θα χρειαστεις ανεμιστηρα να βαραει τις καρτες ειδικα αμα τα pci-e slots της μητρικης ειναι αρκετα κοντα γιατι η πρωτη καρτα δεν θα ανασαινει καθολου.Το Akasa που εχεις θα σε καλυψει πληρως.Τελος ωραιο το sli και ανεβαζει την αποδοση στα παιχνιδια περιπου 30-40% ΑΝ παιζεις σε ενα monitor.

Sent from my Note II using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από ponaei8anasi
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την αποψη μου λογω της προσφατης εμπειρειας στο sli με τις συγκεκριμενες καρτες.Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι το ιδανικο ειναι να βαλεις ακριβως ιδιες καρτες.Επισης θα χρειαστεις ανεμιστηρα να βαραει τις καρτες ειδικα αμα τα pci-e slots της μητρικης ειναι αρκετα κοντα γιατι η πρωτη καρτα δεν θα ανασαινει καθολου.Το Akasa που εχεις θα σε καλυψει πληρως.Τελος ωραιο το sli και ανεβαζει την αποδοση στα παιχνιδια περιπου 30-40% ΑΝ παιζεις σε ενα monitor.

Sent from my Note II using Tapatalk

καταλαβαινω, ομως θελω να αλλαξω τροφοδοτικο διοτι το akasa ειναι αρκετα παλιο τωρα.. + οτι οταν ανοιγω το pc μερικες φορες με το που δειξη τα πρωτα γραμματα κλεινει και ξανανοιγει μονο του και μετα μπαινει κανονικα στα windows καταλαβενεις τι εννοω + οτι το evga einai gold plus κτλπ κτλπ αλλη κλαση το ενα αλλη το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.