Jump to content



Απεγκατασταση Linux-Εγκατασταση Win7 και πρόβλημα


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

θελω να βαλω τα win7 σε ACER (ΑΜD - ASPIRE E1) μπαινω στο BIOS διαβαζει το DVD των windows αλλα οταν παω να διαλεξω σε ποιο διαμερισμα θα γινει η εγκατασταση μου λεει οτι δεν γινεται να προχωρησω διοτι ο δισκος ειναι σε GPT.

Πως μπορω να το αλλαξω αυτο μεσα απο το DVD εγκαταστασης των WINDOWS; επειδη δεν μπορω να μπω στο περιβαλλον του Η/Υ, καθως το linux μου ζηταει καποια "μυστηρια" πραματα σε γραμμες εντολων.

Ευχαριστω.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

θελω να βαλω τα win7 σε ACER (ΑΜD - ASPIRE E1) μπαινω στο BIOS διαβαζει το DVD των windows αλλα οταν παω να διαλεξω σε ποιο διαμερισμα θα γινει η εγκατασταση μου λεει οτι δεν γινεται να προχωρησω διοτι ο δισκος ειναι σε GPT.

Πως μπορω να το αλλαξω αυτο μεσα απο το DVD εγκαταστασης των WINDOWS; επειδη δεν μπορω να μπω στο περιβαλλον του Η/Υ, καθως το linux μου ζηταει καποια "μυστηρια" πραματα σε γραμμες εντολων.

Ευχαριστω.

 

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά αν διαγράψεις το partition, και μετά κάνεις create new στο φρέσκο unallocated space, δε θα το δημιουργήσει από την αρχή σε mbr;

Εναλλακτικά, τρέχεις gdisk στο terminal του linux, και δίνεις επιλογές "r" για recovery mode και "g" για μετατροπή σε mbr.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά SHIFT+F10 σε windows 7 setup

diskpart

list disk

select disk

και μετά convert ή create ή ότι άλλο θες.

 

Πάντως τα windows 7 μπορούν να εγκατασταθούν σε gpt απλά πολύ πιθανό βλέπουν τα data από το gpt partition που δεν είναι δικά τους και σταματάνε.

Έγινε επεξεργασία από vagsk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά αν διαγράψεις το partition, και μετά κάνεις create new στο φρέσκο unallocated space, δε θα το δημιουργήσει από την αρχή σε mbr;

Εναλλακτικά, τρέχεις gdisk στο terminal του linux, και δίνεις επιλογές "r" για recovery mode και "g" για μετατροπή σε mbr.

Οντως γινεται αυτο. Τα διαγραψα και τωρα κανει εγκατασταση κανονικα.

Ευχαριστω πολυ και σενα και τους άλλους φιλους που με βοηθησαν.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την εγκατασταση των Win7 -σε laptop Acer Aspire E1-522 που ειχε Linux- αφου ολοκληρωθηκε η εγκατασταση 100% ενω γραφει οτι "Το προγραμμα εγκαταστασης εκκινει υπηρεσιες" μου εβγαλε μηνυμα λάθους οτι "Εγινε απροσδοκητη επαννεκινηση του υπολογιστη... πατηστε ΟΚ και στη συνεχεια ξεκινηστε ξανα την εγκατασταση".

Μπορει κάποιος να βοηθησει;

ΥΓ: Πριν κανω την εγκατασταση εκανα διαγραφει και διομορφωσει τον σκληρο δισκο.

 

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ψαξιμο εβαλα τα windows 8 τα οποια δεν ειχαν καποιο προβλημα.

τι μπορει να συμβαινει ομως με τα 7;

Επισης οταν μου εβγαζε μηνυμα λαθους μου εμφανιζε μπλε οθονη που μεταξυ των αλλων μου ελεγε κατι για αναβαθμιζει του BIOS και drivers.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.