Jump to content



Προτάσεις αναβάθμισης κάρτας γραφικών


Recommended Posts

Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με την αναβάθμιση κάρτας γραφικών στο σύστημά μου. ( Η και αναβάθμιση έτερων κομματιών όλες οι προτάσεις δεκτές ). Λοιπόν το σύστημά μου αποτελείται από :

 

CPU : intel i7 - 930 LGA 1366 (Freq. 2.80Ghz,Cache 8MB, QPi 4.8GT/s)

M/B : ASUS P6TD Deluxe 

RAM : 4GB (2 x 2) CORSAIR CMD4GX3M2A1600C8 DDR 3

GPU : ASUS EAH5770 CUcore 1GB GDDR5

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 1000άρι...

 

Στο WOW σε φάση που είναι πολλοί παίχτες μαζί σε αρχηγούς λαγκάρει πάρα πολύ! Η μνήμη φαίνεται να φτάνει στα 3.5 σε χρήση .  .  .

 

Χρήματα περίπου στα 400 - 500 ευρώ...

 

Περιμένω προτάσεις σας. . .

Έγινε επεξεργασία από hackertom
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ προκειται να δεις αυξηση στα frames σου αμα  αλλαξεις την τωρινη καρτα γραφικων, οταν ειναι τα πολλα καραγκιοζακια στην οθονη εχουμε ενα σωρο draw calls και μπουκωνει ο cpu, αυτο θα επρεπε να το γνωριζει καλα το intel fanboy απο πανω :p 

 

αποσο ξερω το wow δεν αξιοποιει πανω απο 2 thread οπως και καμποσα αλλα games εκει εξω, οποτε και σε haswell i3 να πας σιγουρα θα δεις βελτιωση σε συγκριση με τον τωρινο. 

 

εγω δεν σου προτεινω να δωσεις λεφτα για μητρικη και νεο cpu, ειναι πολυ ακυρη περιοδος για αναβαθμιση, ( υποτιθεται θα ειχαμε skylake στα ραφια απο τα x-mas )... αυτο που μπορεις να κανεις τωρα με 100 ευρω και λιγο διαβασμα / google fu ειναι ενα βαλεις ενα ετοιματζιδικο συστημα υδροψυξης σαν το H100i της corsair ( εφοσον χωραει κατι τετοιο στο κουτι σου ) και να πας  τον επεξεργαστη  που  ηδη εχεις στα 3.5-3.6 

 

αν εισουνα με amd θα σου ελεγα να αλλαξεις πλατφορμα  χτες, τωρα ειναι κριμα ολοκληρο i7( εστω και πρωτης γεννιας) να τον σουταρεις χωρις να δεις πρωτα αν ανεβαινει ευκολα. 

 

αν μπορεις να βρεις και κανα  σετακι 2x4gb με 2133mhz+ απο μαμα σε λογικη τιμη (κατω απο 80 ευρω ) θα κανεις διπλο καλο γιατι οταν εισαι cpu limited, μια γρηγορη ram μπορει να σου ανεβασει ελαφρως τα fps. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου υποστηρίζει tripple channel,βέβαια εσύ  μπορείς να βάλεις ό,τι θες.Προσωπικά,θα πήγαινα στα 12gb ram και μια μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών r9 270 η 280. Έχεις 2 θέσεις πιασμένες στις μνήμες από τις 6 οπότε να βάλεις 2x4gb η 4x2gb,ότι σε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ προκειται να δεις αυξηση στα frames σου αμα αλλαξεις την τωρινη καρτα γραφικων, οταν ειναι τα πολλα καραγκιοζακια στην οθονη εχουμε ενα σωρο draw calls και μπουκωνει ο cpu, αυτο θα επρεπε να το γνωριζει καλα το intel fanboy απο πανω :p

αποσο ξερω το wow δεν αξιοποιει πανω απο 2 thread οπως και καμποσα αλλα games εκει εξω, οποτε και σε haswell i3 να πας σιγουρα θα δεις βελτιωση σε συγκριση με τον τωρινο.

εγω δεν σου προτεινω να δωσεις λεφτα για μητρικη και νεο cpu, ειναι πολυ ακυρη περιοδος για αναβαθμιση, ( υποτιθεται θα ειχαμε skylake στα ραφια απο τα x-mas )... αυτο που μπορεις να κανεις τωρα με 100 ευρω και λιγο διαβασμα / google fu ειναι ενα βαλεις ενα ετοιματζιδικο συστημα υδροψυξης σαν το H100i της corsair ( εφοσον χωραει κατι τετοιο στο κουτι σου ) και να πας τον επεξεργαστη που ηδη εχεις στα 3.5-3.6

αν εισουνα με amd θα σου ελεγα να αλλαξεις πλατφορμα χτες, τωρα ειναι κριμα ολοκληρο i7( εστω και πρωτης γεννιας) να τον σουταρεις χωρις να δεις πρωτα αν ανεβαινει ευκολα.

αν μπορεις να βρεις και κανα σετακι 2x4gb με 2133mhz+ απο μαμα σε λογικη τιμη (κατω απο 80 ευρω ) θα κανεις διπλο καλο γιατι οταν εισαι cpu limited, μια γρηγορη ram μπορει να σου ανεβασει ελαφρως τα fps.

Φίλε μπορώ να πω ότι δεν κατάλαβα τι γράφεις. . :Ρ

Για αρχή θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν ασχολούμαι με O.C.

Τώρα φαίνεται να ξέρεις ποιος είναι ο λόγος που το παιχνίδι δεν τρέχει γρήγορα στα 40 online τερατάκια μαζί στην οθόνη. . Μήπως μόνο με αλλαγή μνημών θα έβλεπα διαφορά η θέλει και κάρτα γραφικών;

Εάν έβαζα ίδιες μνήμες στα 12 GB όπως γράφει ο φίλος παραπάνω;

Νομίζω είναι καλό το σύστημα δύο χρόνων να το αλλάξω όλο. Κρίμα είναι . .

Tι είδους παιχνίδια παίζεις και ποιά είναι η οθόνη σου; Σίγουρα θες ένα σετάκι ακόμα (2 x 4gb) για να πας σύνολο 12GB ram.

Οθόνη 24 άρα FHD. Τώρα εάν θες το μοντέλο να στο γράψω.

Παιχνίδια παίζω μόνο τέτοιου τύπου wow, lol, κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη. Οι μνήμες που έχω τώρα είναι 1600 να πάω καλύτερα σε 2133 που λέει ο φίλος από επάνω; Η να βρω άλλα 8 GB ίδιες μνήμες που έχω τώρα και να της βάλω πάνω;

Mνήμες πάρε τις φτηνότερες 1600αρες 2x4gb που θα βρεις (όχι dominator, τις φτηνότερες) και κάρτα δες αυτήν: http://www.skroutz.gr/s/4529257/Asus-GeForce-GTX750-Ti-2GB-OC-90YV05J0-M0NA00.html

Χρήματα για κάρτα γραφικών μπορώ να βάλω και παραπάνω. Γιατί μου προτείνετε αυτή;

Ακόμη γιατί να βάλω άλλης εταιρείας μνήμες;

Sorry αλλά έχω μπερδευτεί κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Ποιές μνήμες έχεις τώρα ακριβώς; Με βάση τον κωδικό μου βγάζει ότι είναι dominator. Δεν χρειάζεται να δώσεις ακριβώς διπλάσια λεφτά για 8gb σε dominator, οποιεσδήποτε 1600αρες σου κάνουν, δεν θα δεις διαφορά με τα 2133, όχι. Σου προτείνω αυτήν την κάρτα γιατί είναι υπεραρκετή για να παιζεις άριστα τα παιχνίδια που θες, δεν χρειάζεσαι κάτι δυνατότερο, χαμένο θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Για raid στο wow θες κυρίως raw cpu power, οπότε overclock για αρχή και αν δεν ικανοποιηθείς με το αποτέλεσμα σκέφτεσαι για άλλες αλλαγές.

H εξτρα ram θα βοηθήσει γενικά, ακόμα και προσθέτοντας μόνο 2gb,πας 6gb και από dual σε triple chanel, βέβαια μπορείς πάντα να βάλεις όσα θες (μην πας πάνω από 12gb-triple chanell).

Για 2 χρονών σύστημα έχει αρκετά παλιά parts, τον i5 3570κ τον έχω περισσότερο από 2 χρόνια πχ.

 

Με τι graphic settings παίζεις; (ένα screenshot αν είναι δυνατόν)

H 5770 είναι πλέων παλιά, ούτε καν όταν ήταν καινούρια δεν μπορούσε να τρέξει το wow στα ultra απροβλημάτιστα σε non cpu limited περιβάλλον.

Είναι η vga αυτό που σε περιορίζει στο raid;

Σπάνια, εξαρτάτε από το πόσο ζορίζεις τα details αλλά με το cpu στα μόλις 2.8ghz δεν θα έκανα κίνηση για αγορά μέχρι να πάει το cpu κοντά στα 4ghz.και να δεις αν υπάρχει βελτίωση.

Παρακολούθησε με κάποιο πρόγραμμα (msi afterburner πχ) το ποσοστό χρήσης της gpu κατά την διάρκεια μιας μάχης, αν δεν πλησιάζει το 99%, δεν είναι αυτό που σε κόβει.

 

 

 

υ.γ. αναφέρομαι στο wow γιατί υποθέτω στο lol δεν έχεις κάποιο πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειδικα για το wow, οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω, θες single thread performance και περισσοτερη ραμ

ακομα και ο g3258 ειναι μακραν καλυτερος απο αυτον που εχεις, και single thread performance τα βαζει ανετα με τους μεγαλους της intel

με μια z97 μητρικη, ενα h110i και λιγο τσιμπιμα θα εισαι κορυφη

 

βαλε και εναν ssd αν δεν εχεις και ειδικα στο loading θα δεις μεγαλη διαφορα

Έγινε επεξεργασία από Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα που πρόσεξα σε βίντεο φίλου με 4770κ.

Δοκίμασε να κλείσεις το hyperthreading, παίζει να πετάει τα 2 βασικά νήματα πάνω στον ίδιο πυρήνα, στον φίλο με τον 4770κ στα 4.2-4.5ghz δεν τον επηρεάζει αλλά με το δικό σου cpu αν ισχύει μπορεί να κάνει την διαφορά.

*αν βοηθήσει υπάρχει τρόπος να πεις στο WoW να χρησιμοποιεί μόνο 1 Thread από κάθε core χωρίς να το έχεις κλειστό ώστε να μην το χάσεις από τις άλλες εφαρμογές.

**από το cata και μετά πάντως δεν θα έπρεπε να υπάρχει τέτοιο θέμα με το ht από την άλλη δεν είχα ποτέ cpu με ht οπότε δεν μπορώ να δοκιμάσω τι παίζει.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

Μπορεις να μας αναφερεις τι σκληρους δισκους εχεις και σε τι αναλυση παιζεις το παιχνιδι?

Επισης πια settings εχεις κανει target? Medium, High, Ultra

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη. Οι μνήμες που έχω τώρα είναι 1600 να πάω καλύτερα σε 2133 που λέει ο φίλος από επάνω; Η να βρω άλλα 8 GB ίδιες μνήμες που έχω τώρα και να της βάλω πάνω;

Χρήματα για κάρτα γραφικών μπορώ να βάλω και παραπάνω. Γιατί μου προτείνετε αυτή;

Ακόμη γιατί να βάλω άλλης εταιρείας μνήμες;

Sorry αλλά έχω μπερδευτεί κάπως.

 

Καλό μου παιδί, τα πράγματα είναι απλά. Το γεγονός, ότι το σύστημα λαγκάρει με πολλούς παίκτες στην οθόνη, υποδηλώνει πρωτίστως αδυναμία της κάρτας. Αυτό μπορεί να το συμπεράνει κανείς ακόμη πιο εύκολα, συγκρίνοντας την κάρτα που έχεις με τις συνιστώμενες απαιτήσεις του παιχνιδιού, τις οποίες μπορείς να δεις εδώ. Τη στιγμή που η συνιστώμενη κάρτα επιτυγχάνει σκορ πάνω από 3500 στο passmark, η κάρτα που έχεις δίνει μόνον 1700. Με βάση αυτό το συγκριτικό γράφημα, πάρε μια κάρτα με επεξεργαστή που να δίνει σκορ πάνω από αυτό το όριο (o GT470 είναι ήδη πολύ παλιός), ας πούμε τον GTX750ti που σου πρότεινε ο Trexx. Αν το αντέχει η τσέπη σου, πάρε και κάποιον με ανώτερο σκορ - γιατί όχι, ας πούμε έναν GTX760. Εκεί έχεις bottleneck. 

Έγινε επεξεργασία από Oric
Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικό από mop (http://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_750_Ti/22.html) σε non cpu bound περιβάλλον (flight path)

1AncK5p.gif

Τα raid encounters είναι καθαρά cpu bound, εκτός και αν ζητάς παράλογα πράγματα από τις δυνατότητες της gpu αλλά τότε θα είχες γενικά χαμηλά fps. (για αυτό και ζήτησα να μας πει)- δείξει τα graphic settings που χρησιμοποιεί)

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιλάτε οι περισσότεροι για O.C αλλά ο επεξεργαστής φαίνεται να μην παίζει στα τέρματα αλλά πολύ χαμηλά από της επιδόσεις συστήματος. . Εκεί φαίνεται και η RAM στα τέρματα.

Να προσθέσω ότι έχω αγοράσει SSD Samsung EVO Pro 256 GB πρόσφατα. (Εκεί είναι το παιχνίδι. )

Η ανάλυση που παίζω είναι 1920 X 1080 όλα σε ULTRA στο παιχνίδι.

Έγινε επεξεργασία από hackertom
Link to comment
Share on other sites

Όλα στα ultra είναι overkill για την κάρτα σου,με πόσα fps παίζεις όταν κάνεις quests;

Κατέβασε στα medium ή και πιο κάτω και δοκίμασε σε raid, μόνο να είναι σίγουρα ανοιχτό το projected textures.

Έτσι θα δούμε πόσο σε κόβουν τα ultra(gpu) και που αρχίζει να σε κόβει ο cpu.

Το Cpu δεν πρόκειται ποτέ να το δεις στα τέρματα εκτός και είχες κανα dual-core, την gpu ναι, δες τι gpu utilization έχεις κατά την διάρκεια της μάχης στο raid. Μπορείς να δοκιμάσεις στο looking for raid και να παίξεις με τις ρυθμίσεις.

*edited

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Όλα στα ultra είναι overkill για την κάρτα σου,με πόσα fps παίζεις όταν κάνεις quests;

Κατέβασε στα medium ή και πιο κάτω και δοκίμασε σε raid, μόνο να είναι σίγουρα ανοιχτό το projected textures.

Έτσι θα δούμε πόσο σε κόβουν τα ultra(gpu) και που αρχίζει να σε κόβει ο cpu.

Το Cpu δεν πρόκειται ποτέ να το δεις στα τέρματα εκτός και είχες κανα dual-core, την gpu ναι, δες τι gpu utilization έχεις κατά την διάρκεια της μάχης στο raid. Μπορείς να δοκιμάσεις στο looking for raid και να παίξεις με τις ρυθμίσεις.

*edited

Φίλε για να σε βοηθήσω λίγο :

Οταν ειμαι μεσα στον κοσμο για quest dungeon raid 10 αρια ειναι ολα μια χαρα τα γραφικα στα ultra..οταν παμε σε raid 40αρι πριν ξεκινησουμε ειναι ολα μια χαρα,οταν ξεκιναμε να castaroume τα skill lagarei το game βλεπω το cast spell αλλα lagarei.

Σε medium τα παίζει νερό χωρίς προβλήματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε για να σε βοηθήσω λίγο :

Οταν ειμαι μεσα στον κοσμο για quest dungeon raid 10 αρια ειναι ολα μια χαρα τα γραφικα στα ultra..οταν παμε σε raid 40αρι πριν ξεκινησουμε ειναι ολα μια χαρα,οταν ξεκιναμε να castaroume τα skill lagarei το game βλεπω το cast spell αλλα lagarei.

Σε medium τα παίζει νερό χωρίς προβλήματα.

Ωραίος

Αν με την πτώση σε medium σου δίνει τέτοια διάφορα τότε κοιτάμε για κάρτα γραφικών εφόσον αποτι καταλαβαίνω θέλεις να παίζεις σε ultra.

Η 750ti μου φαίνεται κάπως λίγη.

Με μια μεταχειρισμενη gtx670/gtx760, 150-170ε πιστεύω στην ανάλυση σου θα είσαι άρχοντας.

Κοιτάμε μεταχειρισμενα η θέλεις καινούρια;

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.