Jump to content



Προτάσεις αναβάθμισης κάρτας γραφικών


Recommended Posts

Ωραίος

Αν με την πτώση σε medium σου δίνει τέτοια διάφορα τότε κοιτάμε για κάρτα γραφικών εφόσον αποτι καταλαβαίνω θέλεις να παίζεις σε ultra.

Η 750ti μου φαίνεται κάπως λίγη.

Με μια μεταχειρισμενη gtx670/gtx760, 150-170ε πιστεύω στην ανάλυση σου θα είσαι άρχοντας.

Κοιτάμε μεταχειρισμενα η θέλεις καινούρια;

Δεν έχω θέμα ότι και να είναι. Να καταλήξω σε κάρτα γραφικών / μνήμη RAM;

Γιατί αυτά που άκουσα για επεξεργαστή και O.C τρόμαξα κάπως.

Ο επεξεργαστής είναι εντάξει τελικά;

Και ναι θέλω να παίζω ULTRA

Έγινε επεξεργασία από hackertom
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω θέμα ότι και να είναι. Να καταλήξω σε κάρτα γραφικών / μνήμη RAM;

Γιατί αυτά που άκουσα για επεξεργαστή και O.C τρόμαξα κάπως.

Ο επεξεργαστής είναι εντάξει τελικά;

Και ναι θέλω να παίζω ULTRA

Και από τον cpu μπορείς να κερδίσεις στο raid, αλλά αυτή την στιγμή το πρόβλημα σου φαίνεται να είναι η κάρτα γραφικών.

Για ram όπως είπα ακόμα ένα 2gb στικ για να πας και στα 6gb triple channel το θες. Μπορείς να βάλεις και 3*4gb αλλά μην πας παραπάνω δεν αξίζει.

Τώρα για κάποιο συνδυασμό με ακόμα ένα dual Chanel kit δεν ξέρω πως θα κάτσει.

Με μια επιπέδου gtx670/760 και πάνω θα είσαι μια χαρά στην ανάλυση που παίζεις ακόμα και στα ultra, στα Raid μετά θα σε κόβει η cpu.

Βλέπεις για 670/760 (160-180) η και 670/770 (210-230) ανάλογα τις τιμές που θα πετύχεις. Για παραπάνω υπάρχουν καινούριες 970 με ~350ε...

Γενικα οι nvidia αποδίδουν καλύτερα στο WoW αλλά και οι AMD καλές είναι και μπορείς να βρεις 290 σε καλή τιμή (250-270) αλλά πρόσεξε να μην είναι reference. Σαν πιο budget λύση υπάρχουν 270χ (150-170) και 280χ λίγο πιο πάνω.

Κάρτες της κλάσης των 970 και 290 είναι και υπερβολικά δυνατές θα έλεγα, μπορείς να κάνεις οικονομία χωρίς να χάσεις κάτι αγοράζοντας φθηνότερες.

Τώρα για καινούρια αρχίζεις από 750ti (είναι πολύ οριακή) και ανεβαίνεις ανάλογα πόσα χρήματα είσαι διατεθημενος να ξοδέψεις.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Και από τον cpu μπορείς να κερδίσεις στο raid, αλλά αυτή την στιγμή το πρόβλημα σου φαίνεται να είναι η κάρτα γραφικών.

Για ram όπως είπα ακόμα ένα 2gb στικ για να πας και στα 6gb triple channel το θες. Μπορείς να βάλεις και 3*4gb αλλά μην πας παραπάνω δεν αξίζει.

Τώρα για κάποιο συνδυασμό με ακόμα ένα dual Chanel kit δεν ξέρω πως θα κάτσει.

Με μια επιπέδου gtx670/760 και πάνω θα είσαι μια χαρά στην ανάλυση που παίζεις ακόμα και στα ultra, στα Raid μετά θα σε κόβει η cpu.

Βλέπεις για 670/760 (160-180) η και 670/770 (210-230) ανάλογα τις τιμές που θα πετύχεις. Για παραπάνω υπάρχουν καινούριες 970 με ~340ε...

Γενικα οι nvidia αποδίδουν καλύτερα στο WoW αλλά και οι AMD καλές είναι και μπορείς να βρεις 290 σε καλή τιμή (250-270) αλλά πρόσεξε να μην είναι reference. Σαν πιο budget λύση υπάρχουν 270χ (150-170) και 280χ λίγο πιο πάνω.

Κάρτες της κλάσης των 970 και 290 είναι και υπερβολικά δυνατές θα έλεγα.

Τώρα για καινούρια αρχίζεις από 750ti (είναι πολύ οριακή) και ανεβαίνεις ανάλογα πόσα χρήματα είσαι διατεθημενος να ξοδέψεις.

Ευχαριστώ φίλε. Έχω καταλάβει τι θέλω.

Και για την πρόταση για το πια κάρτα γραφικών να πάρω. [emoji6]

Link to comment
Share on other sites

@Oric@Trexx,

 

 

ειστε χαζοι ή παριστανετε τον sebastian ? 

 

τοσα πραγματα εχει γραψει ο frost πιο πανω που εχει εμπειρια απο το παιχνιδι και εσεις επιμενετε  στην καραμελα οτι χρειαζεται μονο η καρτα γραφικων αλλαγη, λες και μιλαμε για κανενα metro 2033, θα παρει ο αλλος στο τελος μια 970, θα δει  παλι χαμηλα minfps κατα την διαρκεια του raid και θα μας ρωταει μετα αν αγορασε χαλασμενη καρτα, ελεος  :p

 

ξαναλεω οτι το αυξημενο bandwidth στην ram δινει καποια fps - εφοσον το παιχνιδι δεν θελει μονο δυνατη gpu για να τρεξει σωστα (βλεπε evolve), δειτε συγκριτικα σε source engine οπου εχει καταντησει πλεον cpu bound - οπως το quake  3 / ut2004 που χρησιμοποιουσανε στα συγκριτικα επεξεργαστων   παλια. 

 

το μονο που εχω να πω στον TS εφοσον βαριεται/φοβαται να κλοκαρει και να  βαλει κλειστο συστημα  υδροψυξης στο PC, ειναι κανει μια προσπαθεια με το core unparker (google it) λογικα θα τους βρει το προγραμμα παρκαρισμενους τους πυρηνες του και με  2 κλικ + 1 reboot απο την μερια του, αυτοι θα  "ξεπαρκαρουν"  και μπορει να δει καλυτερες επιδοσεις ετσι.

Link to comment
Share on other sites

ειναι κανει μια προσπαθεια με το core unparker (google it) λογικα θα τους βρει το προγραμμα παρκαρισμενους τους πυρηνες του και με  2 κλικ + 1 reboot απο την μερια του, αυτοι θα  "ξεπαρκαρουν"  και μπορει να δει καλυτερες επιδοσεις ετσι.

ακομα και σε intel συμβαινει αυτο ή απλα γενικη οδηγια απο οταν ειχες amd?

(πραγματικα ρωταω..αν οντως εχεις δει διαφορα σε ιντελ.)

Link to comment
Share on other sites

ακομα και σε intel συμβαινει αυτο ή απλα γενικη οδηγια απο οταν ειχες amd?

(πραγματικα ρωταω..αν οντως εχεις δει διαφορα σε ιντελ.)

Ναι έχει διαφορά σε Intel, είχα μάλιστα την εντύπωση ότι με τους i7 920 πρώτο εμφανίστηκε εσύ για ποιόν amd λες;
Link to comment
Share on other sites

για ολους τους "modules" ..αν και το θεμα -ελεω "δυναμης" προεκυπτε- στους 81χχ/83χχ..

(κοινως ναι δεν πετυχα κανεναν με amd4130 πχ να ψαχνεται ..υποθετω τον επαιρνε και αυτον η μπαλα.)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 1000% σίγουρος ότι το είδα στο out of specs i7 920 εποχές που είχα i5 760 και χαιρόμουν που δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα [emoji14]

@hackertom δες το αυτό με το coreparking κάνει δουλίτσα.

Υ. Γ. κάτσε να το σφυρίζω και στον άλλον με τον 4770κ σιγά μην το έχει κάνει ο casual [emoji14]

Link to comment
Share on other sites

αν μπορει πες του να κανει καμμια μετρηση παραπανω (πριν-μετα με screenia κλπ).

1.Το έχει κλειστό λέει.

2. Το βρήκα το θέμα αλλά αποτι γράφω εκεί το ήξερα από πριν λόγο WoW!

http://www.thelab.gr/topic/5891-windows-7-core-parking/?fromsearch=1

έλεος έτσι;

Λογικά σε κάποιο guide στο mmo-champion το πρωτοείδα εποχές wotlk - i7 920

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, γιατι μου φαινεται δεν διαβαζεις τι σε ειπαν απο επανω.

 

Οτι καρτα γραφικων και να βαλεις, προβλημα στο raid θα εχεις.

 

Το WoW ειναι ετσι, αυτο δεν αλλαζει, και ultra και 60 FPS δεν γινετε σε 25 και πανω ατομα, το εχουμε πει πολλες φορες και σε αλλα forum.

 

Το game το πολυ 2 threads χρησιμοποιει και αυτες οχι σωστα γιατι ειναι αρχαιο.

 

Κατι ελαφρυναν με το WoD γιατι βγαλαν το MSAA απο default choice και αφησαν off/ και τα κακιστα FXAA και CMAA τωρα που στο 6.1 τα βαζουν ξανα και βαζουν και SSΑΑ παλι γιατι κλαιγονται, αντε να δουμε τα κλαματα στα forum μετα.

 

Ultra με ι7 930 δεν κανεις οτι καρτα γραφικων και να βαλεις παντα μιλαμε για raid εξω να χαιρεσαι και arenes και γενικα λιγα ατομα/μικροι χωροι προφανως γινεται.

 

Υπαρχει λογος που βαλαν και δευτερο tab με settings "Raid και battlegrounds" για περιπτωσεις σαν την δικια σου, αλλα δεν το καταλαβαινετε.

 

Παρε, 1300-1400ε PC και Ultra γιατι δεν καταλαβαινετε οτι το game ειναι παλιο.

 

https://www.youtube.com/watch?v=AtwvdbEmEmY

 

Βεβαια η πολη ειναι ποιο βαρια απο raid και εδω μιλαμε για 4790Κ στα 4.4Ghz ετσι και αυτο με τα αστεια CMAA, περιμενε το 6.1 και να βαλει ο καημενος SSAA να γραφει 20FPS και να λεει "θελω καινουργιο PC".

 

Στα raid αναλογα ποσο σοβαρα, που εισαι, τι κανεις, αναλογα το δωματιο/τι εχει, που κοιταζει κτλ.

 

Παραδειγμα στο LFR που οι μισοι πατανε λαθος κουμπια/ειναι AFK κτλ εχει πολυ λίγοτερο βαρος απο ενα σοβαρο Mythic guild που παιζουν και οι 25.

 

Σε γενικα γραμμες, κανενα PC δεν μπορει να κρατησει 60 FPS στο WoW συνεχεια γιατι ειναι ΠΑΛΙΟ και υπαρχουν μερη/στιγμες που θα γονατισει το PC λογο effects/area αναλογα οπως κατι φουρνοι στο καινουργιο raid.

Έγινε επεξεργασία από potis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ συμφωνούμε, αλλά το παλικαρι είπε ότι βάζει medium και την παλεύει, βέβαια σε αυτή την ανάλυση ακόμα και οι 670/760 μάλλον είναι πολύ.

Αν θέλετε να δείτε με τι fps κάνεις Raid με ένα 3570k@4.5ghz στα ultra :

http://www.youtube.com/user/frostfrt/videos

Όλα τα video απο Highmaul και Blackrock foundry είναι στα ultra με cmaa στα 1440p, το capture έγινε με το shadowplay με το μηχάνημα της υπογραφής.

Σε όλη την διάρκεια των encounters το Cpu είναι αυτό που ορίζει τα fps.

*κάτω αριστερά γράφει τα fps και τα ms

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο 3570Κ στα 4.5 ειναι σαν τον 4790Κ δεν εχουν διαφορες σε αυτο το θεμα.

 

Οπως ειπα, αναλογα ατομα/guild/μερος.

 

O Gruul ειναι ενα δωματιο, κλειστο, δεν τρεχει πoλλα αλλα παλι σε ultra εχεις dips.

Link to comment
Share on other sites

Τα Mythic είναι 20man fixed.

Το πρώτο boss Highmaul Mythic στην αρένα είναι αν θυμάμαι καλά αυτό που ζορίζει πιο πολύ μιας και έχει τους θεατές να σου πετάνε διάφορα.

Δεν είπα ότι έχω Rock stable over 60 ολη την ώρα, σαν μια βάση τα έβαλα τα video για να δούνε όλοι τι παίζει.

Όπως έγραψα κιόλας τα fps παίζουν με βάση το Cpu, όταν ζορίζεται πέφτουν... Η κάρτα (gtx970) στο fight ακόμα και στα 1440p ultra δεν είναι αυτή που θα ρίξει τα fps.

Από την άλλη έχοντας πρόσφατη εμπειρία στο ίδιο μηχάνημα αλλά με r7 250x, απόρησα πώς μπορεί και κάνει ακόμα και quests στα ultra, μετά διόρθωσε την ανάλυση και λέω οκ παλεύεται!

Επίσης δεν μας έχει πει ακόμα με πόσα fps παίζει, αν πχ και με 25fps στο Raid αυτός δεν έχει πρόβλημα εμένα μου περισσεύουν!

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Μα εκει ειναι το θεμα, πολυ δεν καταλαβαινουν κατι οσο και να το πεις.

 

1)14 χρονον engine, το 2001 ξεκινησε, κανουν αλλαγες αλλα ποσες να κανουν σε κατι τοσο παλιο?

 

2)Τρεχει σε 2 threads και αυτες λαθος, σε μια τρεχει, την 2η καποτε.

 

3)Η GPU ειναι για μερικα χαζα effects Sunshafts κτλ δεν κανει διαφορα στο raid πολυ.

 

Επειδη ειναι ετσι, το μονο που του νοιαζει ειναι στα ποσα GHz ειναι ο πρωτος core για να αντεξει ολους το spam απο information σε ενα raid.

 

Για αυτο πολλες φορες βλεπεις PC για WoW μονο να εχει 750 Τι και τετοια αλλα και να μην εχει θεμα στα ultra γιατι δεν εχει τοσα πολλα effects στην GPU το βαρος ειναι 80% στη CPU ειδικα μεσα στα raid η γενικα σε σημεια με πολλα ατομα.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι όπως λέει ρίχνοντας τα details σε medium παίζει καλά σε Raid αλλά θέλει να παίξει σε ultra.

Και ο 930 μπορεί να μην βάζει ψωτια σήμερα (ειδικά στα 2.8ghz που χαραμίζεται) αλλά εξακολουθεί να είναι ένα αξιοπρεπές cpu που μπορεί να δώσει playable fps.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παιζει WoW με 930, απλα πολυ ξεχνουν τι παιζει με το game και ολα τα παρομοια MMO.

 

Δεν ειναι single player game που θα παιζει μονος, πετα μια 980 και ολα τελεια και ας εχεις FX 4300.

 

Κανενα ΜΜΟ δεν ειναι ετσι, στα πολλα ατομα τα παιζει, τελος, το μονο που το σταματαει αυτο ειναι HIGH Ghz, δηλαδη OC και σωστο CODING που δεν κανει κανεις ποια.

 

Ισως με DX12 και αυτα που λεγονται αυτο να αλλαξει.

 

Shadows Low αχρηστα πραγματα Disabled

 

Textures High/Anisotropic 4x-16x αναλογα καρτα

 

Projected Textures Enabled/Particle Quantity= High/Ultra (Αυτα τα 2 ειναι τα ποιο σημαντικα για raiding, πρεπει να ειναι παντα ultra μιας και αυτα δειχνουν τα ground effects/ability των boss σωστα)

 

Εδω G3258 στα 4.5Ghz τρεχει το WoW καλυτερα απο καθε AMD για αυτον τον λογο.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Άρα συμφωνούμε ότι θέλει άλλη κάρτα για ultra, γιατί αυτό θέλει, ultra.

Το ότι μπορεί να κάνει κάποιες θυσίες και να παίξει προφανώς και μπορεί, εξάλλου όπως είπε και ο ίδιος στα medium είναι οκ, αλλά θέλει ultra!

Link to comment
Share on other sites

Άρα συμφωνούμε ότι θέλει άλλη κάρτα για ultra, γιατί αυτό θέλει, ultra.

Το ότι μπορεί να κάνει κάποιες θυσίες και να παίξει προφανώς και μπορεί, εξάλλου όπως είπε και ο ίδιος στα medium είναι οκ, αλλά θέλει ultra!

Έχω καταλάβει ότι θέλω μνήμη +2 RAM. Κάρτα γραφικών έχω βρει σε καινούργιες :

GTX 960 2G - 295 € = bottleneck;

GTX 760 2G - 240 € = ;

Για τον επεξεργαστή θα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε. Αν και δεν νομίζω να συμφέρει το O.C.

Επεξεργαστή νέο θα ήθελε λέτε;

Έγινε επεξεργασία από hackertom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.