Jump to content



Προτάσεις αναβάθμισης κάρτας γραφικών


Recommended Posts

Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με την αναβάθμιση κάρτας γραφικών στο σύστημά μου. ( Η και αναβάθμιση έτερων κομματιών όλες οι προτάσεις δεκτές ). Λοιπόν το σύστημά μου αποτελείται από :

 

CPU : intel i7 - 930 LGA 1366 (Freq. 2.80Ghz,Cache 8MB, QPi 4.8GT/s)

M/B : ASUS P6TD Deluxe 

RAM : 4GB (2 x 2) CORSAIR CMD4GX3M2A1600C8 DDR 3

GPU : ASUS EAH5770 CUcore 1GB GDDR5

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 1000άρι...

 

Στο WOW σε φάση που είναι πολλοί παίχτες μαζί σε αρχηγούς λαγκάρει πάρα πολύ! Η μνήμη φαίνεται να φτάνει στα 3.5 σε χρήση .  .  .

 

Χρήματα περίπου στα 400 - 500 ευρώ...

 

Περιμένω προτάσεις σας. . .

 

 

Βαλε μνημη(60-70 ευρω) ανεβασε τον επξεργαστη στα 3.7{αγορασε μια καλη ψυκτρα(70-90 ευρω)} και παρε μια gtx 970(350 ευρω)

 

Το δικο μου συστημα (ι7 950 @3.7 6GB Ram) η 970 το απογειωσε.

 

Ultra settings χαλαρα σε ολα τα fps που δοκιμασα far cry 4, cod advance warfare, crysis 3...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μνημη(60-70 ευρω) ανεβασε τον επξεργαστη στα 3.7{αγορασε μια καλη ψυκτρα(70-90 ευρω)} και παρε μια gtx 970(350 ευρω)

Το δικο μου συστημα (ι7 950 @3.7 6GB Ram) η 970 το απογειωσε.

Ultra settings χαλαρα σε ολα τα fps που δοκιμασα far cry 4, cod advance warfare, crysis 3...

Φίλε δεν με ενδιαφέρουν αλλά παιχνίδια wow παίζω. Bottleneck δεν είχες εσύ ;
Link to comment
Share on other sites

στα 3.7? οχι

Δοκιμασα και στα 4 :p και στα 4.2ghz και τα ιδια fps ειδα.

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως τον ανέβασες τόσο;

Για ψύξη έχω Cooler Master V10

Επίσης wow παίζεις;

Έγινε επεξεργασία από hackertom
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλάβει ότι θέλω μνήμη +2 RAM. Κάρτα γραφικών έχω βρει σε καινούργιες :

GTX 960 2G - 295 €  <------- !!!!!!!!!!!!!! πολλά τα €€€

GTX 760 2G - 240 € = ;

Για τον επεξεργαστή θα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε. Αν και δεν νομίζω να συμφέρει το O.C.

Επεξεργαστή νέο θα ήθελε λέτε;

 

Στην 960 αν πας, μην κάνεις το λάθος και δώσεις τόσα χρήματα!

Πιο φθηνές:

εδώ gigabyte στα 242€ και εδώ έχει την evga στα 245€

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Στην 960 αν πας, μην κάνεις το λάθος και δώσεις τόσα χρήματα!

Πιο φθηνές:

εδώ gigabyte στα 242€ και εδώ έχει την evga στα 245€

Σωστά τα λες φίλε. Από την 670 ti στα 150 ευρώ που προτάθηκε σαν καλύτερη λύση εγώ σκέφτομαι ακριβότερη σαν καλύτερη και καλά με το σκεπτικό >> και αν βγάλει κανένα άλλο patch αργότερα το παιχνίδι και ζητάει αλλά μετά. .;

Ο επεξεργαστής γίνεται εύκολα Overclock;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες φίλε. Από την 670 ti στα 150 ευρώ που προτάθηκε σαν καλύτερη λύση εγώ σκέφτομαι ακριβότερη σαν καλύτερη και καλά με το σκεπτικό >> και αν βγάλει κανένα άλλο patch αργότερα το παιχνίδι και ζητάει αλλά μετά. .;

Ο επεξεργαστής γίνεται εύκολα Overclock;

Για το OC ρωτάς εδώ για να σε βοηθήσουν http://www.thelab.gr/forum/95-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD/ 

υπάρχει ήδη ένα θέμα με i7 960 μπες να το δεις http://www.thelab.gr/topic/141422-overclock-i7-960-42ghz/

Link to comment
Share on other sites

Για την ανάλυση που είσαι πραγματικά δεν ξέρω... Μου φαίνονται overkill τα ~240 που ζητά η 960.

Υπάρχει sapphire r9 270x dual X oc με 180ε! Πολύ καλό value! Και αποτι θυμάμαι θα υποστηρίζουν και dx12 σε περίπτωση το υποστηρίξει το WoW όπως έκανε με το 11 (έτσι είχαν πει γιαντο gnc)

Τα ρέστα τα βάζεις στην άκρη για το μέλλον ή πας ταβέρνα σήμερα Τσικνοπέμπτη και κερνάς την παρέα!

Έτσι και αλλιώς μέσα στο Raid θα σε κόψει ο cpu!

Link to comment
Share on other sites

Για την ανάλυση που είσαι πραγματικά δεν ξέρω... Μου φαίνονται overkill τα ~240 που ζητά η 960.

Υπάρχει sapphire r9 270x dual X oc με 180ε! Πολύ καλό value! Και αποτι θυμάμαι θα υποστηρίζουν και dx12 σε περίπτωση το υποστηρίξει το WoW όπως έκανε με το 11 (έτσι είχαν πει γιαντο gnc)

Τα ρέστα τα βάζεις στην άκρη για το μέλλον ή πας ταβέρνα σήμερα Τσικνοπέμπτη και κερνάς την παρέα!

Έτσι και αλλιώς μέσα στο Raid θα σε κόψει ο cpu!

Φίλε FrOsT πολύτιμες οι πληροφορίες σου! Αλλά δεδομένου ότι θα γίνει Overclock (αν βγάλω άκρη) λογικά θα το κάνει κανένας γνωστός μου, δεν θα είναι καλύτερα τα πράγματα στο raid;

Αλλιώς αν είναι να κοιτάξω και για επεξεργαστή. .

Ξέρω η οθόνη στην ανάλυση που είναι δεν βοηθάει και πολύ την κάρτα αλλά σε περίπτωση μελλοντικής αναβάθμισης της δεν θα ήταν καλύτερα μία ποιο καλή κάρτα γραφικών; Η αν βγάλει το παιχνίδι καινούργιες απαιτήσεις μελλοντικά;

Έχεις να μου προτείνεις και μνήμες RAM φίλε;

Έγινε επεξεργασία από hackertom
Link to comment
Share on other sites

Φίλε FrOsT πολύτιμες οι πληροφορίες σου! Αλλά δεδομένου ότι θα γίνει Overclock (αν βγάλω άκρη) λογικά θα το κάνει κανένας γνωστός μου, δεν θα είναι καλύτερα τα πράγματα στο raid;

Αλλιώς αν είναι να κοιτάξω και για επεξεργαστή. .

Ξέρω η οθόνη στην ανάλυση που είναι δεν βοηθάει και πολύ την κάρτα αλλά σε περίπτωση μελλοντικής αναβάθμισης της δεν θα ήταν καλύτερα μία ποιο καλή κάρτα γραφικών; Η αν βγάλει το παιχνίδι καινούργιες απαιτήσεις μελλοντικά;

Έχεις να μου προτείνεις και μνήμες RAM φίλε;

Ναι μια καλύτερη κάρτα θα βοηθήσει σε ενδεχόμενη αύξηση της ανάλυσης αλλά όχι μέσα στο raid!

Εκεί θα έχεις τα ίδια fps που θα έχεις ακόμα και τώρα αν χαμηλώσεις τα details σε κατάλληλα για την κάρτα σου!

Το overclock στον cpu θα βοηθήσει στο raid αλλά μην περιμένεις να δεις τίποτα τρελό, αύξηση θα υπάρξει το πόσο μείνει να το δεις.

*κλεισε και το core parking αν δεν το έκανες ήδη.

Το θέμα για μένα είναι να μην ξοδέψεις χρήματα που δεν θα σου δώσουν αποτέλεσμα.

Ας τα πάρουμε από την αρχή:

Παίζεις τώρα στα ultra με 5770 και ακόμα και σε Raid με λίγα άτομα λες είσαι οκ, αλλά στα πολλά άτομα πρέπει να ρήξεις τα details για να την παλεύεις.

Άρα υποθέτουμε ότι το πρόβλημα προέρχεται από την κάρτα που δεν την παλεύει με ότι έχει να ζωγραφίσει στην οθόνη.

Στα πολλά άτομα όμως ζορίζεται περισσότερο και ο cpu οπότε έτσι και αλλιώς θα έχεις λιγότερα fps σε σχέση με 10man raid πχ.

-Πριν αγοράσεις κατι δες πόσα fps σου δίνει ο cpu ρίχνοντας τα details σε σημείο που σίγουρα δεν τερματίζει η κάρτα όπως υποθέτουμε ότι συμβαίνει τώρα.

Τα fps που θα πάρεις σε αυτό το σημείο είναι τα μέγιστα που μπορείς να έχεις μέσα στο Raid σε εκείνο το boss με τον ίδιο αριθμό ατόμων, άσχετα με τι κάρτα θα έχεις και σε τι ανάλυση θα παίζεις.

Αυτα τα fps είναι αυτά που μπορεί να δώσει ο cpu σου.

Πόσα είναι περίπου;

με OC μπορούν να βελτιωθούν αλλά μην περιμένεις και θαύματα.

Κάνε μια αυτό για να ξέρεις πόσα fps θα δεις με νέα κάρτα που δεν θα σε κόβει μέσα στο raid!

Τώρα ποια ακριβώς να πάρεις... Δεν είναι κάνα τρελά απαιτητικό παιχνίδι σε κάρτα γραφικών, θα έλεγα ότι οτιδήποτε από 270χ και πάνω είναι υπεραρκετό μέχρι 1080p ultra με cmaa.

Μόνο δες το κατά πόσο υποστηρίζει dx12 γιατί έτσι και βάλουν dx12 στο WoW παίζει να δούμε αρκετά βελτιωμένα fps στα raids.

Μνήμες, αν μιλάμε για 1 στικ 2 gb που έγραψα, ψάξε για όσο το δυνατόν να τεριαζουν τα specs με αυτές που έχεις για να περιορίσουμε την πιθανότητα ασυμβατότητας.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Amd cpu φτου κακά για WoW!

 

Φίλε έχεις να μου προτείνεις εσύ ένα σύστημα στα λεφτά αυτά για το Game αυτό? Περίπου παρόμοιο σύστημα έχει φίλος μου και το παίζει νερό, για αυτό παρέθεσα και amd

Έγινε επεξεργασία από hackertom
Link to comment
Share on other sites

για κανενα λογο φιλε το συστημα που εβαλες στη φωτογραφια

παιρνεις με 280 ευρω, intel i5 4460, μαζι με asrock h97 anniversary και μνημες γυρω στα 70-80 ευρω και σου μενει η επιλογη της καρτας αναλογως τα λεφτα που θες να διαθεσεις

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχεις να μου προτείνεις εσύ ένα σύστημα στα λεφτά αυτά για το Game αυτό? Περίπου παρόμοιο σύστημα έχει φίλος μου και το παίζει νερό, για αυτό παρέθεσα και amd

Κάρτα γραφικών θα πάρεις έτσι και αλλιώς, πάρε βάλτην πάνω και βλέπεις για τα υπόλοιπα.

Γενικά οι Intel είναι καλύτερη επιλογή για wow και γενικά για cpu bound παιχνίδια.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά να σας αναφέρω τις κινήσεις που έκανα!

1) αγορά καινούργια μνήμης 1 slot 8 gb >> ανέβασε κάποια fps το lag παρέμενε.

2) αγορά κάρτας γραφικών amd redeon r9 280 >> κάτι έγινε και εδώ αλλά δεν είδα διαφορά στα fps μεγάλη.

3) Ο.C απο τα 2.8 στα 3.8! το lag στο παιχνίδι με ULTRA έφυγε! Αν και τα fps είναι κάπου στα 30-40 τώρα.

 

τι λέτε άμα το πάω στα 4 με O.C θα ανέβει και άλλο η να μην το πειράξω άλλο?

 

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!

Έγινε επεξεργασία από hackertom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.