Jump to content



Πρόβλημα με φωτεινότητα οθόνης


Recommended Posts

Γεια σας

Με το παρακάτω σύστημα, τους τελευταίους μήνες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: μπαίνοντας στα win7x64 η φωτεινότητα πάει ένα click πιο κάτω από αυτήν που είναι ορισμένη.

 

PhenomII 1090Τ X6 AM3//Coolermaster Seidon 120V//Gigabyte GA-MA790XT-UD4P//12GB Corsair DDR3//Gigabyte Radeon HD4670//Intel SSD+WD20EFRX//Dell U2414H 23.8" (IPS panel)//470W BeQuiet P5 s1.3 PSU//Fractal Design Define R4

Δεν είναι θέμα οθόνης γιατί την έχω δοκιμάσει σε άλλο pc και δεν υπήρχε κανένα θέμα.

Αρχικά νόμισα πως ήταν θέμα κάρτας γραφικών (μου είπαν για απώλεια σήματος λόγο παλαιότητας ίσως από το 2009, μια HD 4670).Έτσι αγόρασα μια απλή HD5450 αλλα αρχικά είδα την ίδια συμπεριφορά.

Οποτε δεν έφταιγε η κάρτα γραφικών.

Αν και τελευταία έχω την εντύπωση ότι δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα και η φωτεινότητα παραμένει η ίδια, το μεγάλο ερώτημα είναι τι μπορεί να φταίει που να δημιουργεί τέτοιο αποτέλεσμα: το "ρίξιμο" της φωτεινότητας κατά την είσοδο στα windows.

Το παλεύω μήνες τώρα και ακόμα δεν έχω βρει κάτι..

Υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να το δημιουργεί κανένα πρόγραμμα?

Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο ας με διαφωτίσει.

Τέλος, δοκίμασα και άλλη οθόνη στο παραπάνω σύστημα και η φωτεινότητα έπεφτε και πάλι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο control panel - system and security - power options ποιο power plan έχεις επιλεγμένο; Δοκίμασε να βάλεις στο off το Adaptive Brightness που έχει στο Display αν και δε νομίζω να φτιάξει το πρόβλημα (μιας και δεν είναι laptop). Επίσης με μία αναζήτηση βρήκα αυτό:

 

If you are an AMD Catalyst Control Center user there is an option within the settings that is called “Vari-Bright.” Disable it or adapt its setting to your needs. You can find it here: AMD Catalyst Control Center -> Power -> PowerPlay -> Vari-Bright checkbox.

Έγινε επεξεργασία από Zenor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτή η επιλογή δεν υπάρχει καθόλου σε μένα παρα μονο το turn off display adapter το οποιο βεβαια είναι κάτι άλλο.

 

Κάνε αυτό, Start - Run - services.msc. Ψάξε για Adaptive Brightness ή Sensor Monitoring Service (εμένα υπάρχει το δεύτερο) και δοκίμασε να το κάνεις disable (δεξί κλικ - properties).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τελικά μετά το disable του adaptive brightness από τα services βρήκα λύση στο πρόβλημα. εκ τότε δεν έχω ξαναδεί αυξομειωσεις στην φωτεινότητα.

αυτό το adaptive brightness είναι κομμάτι των windows η πάνε μαζί με drivers από κάρτα γραφικών?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.