Jump to content



Αγορά φορητού για 3dsm


deninho

Recommended Posts

Χρειαζόμαστε ένα laptop για 3d studio max (σχεδιασμό και render). Είχαμε καταλήξει στο Dell Precision M4800 [i7-4810MQ, 16GB, Quadro K2100M], αλλά η οθόνη, σύμφωνα τα διάφορα review δεν είναι καλή (τα γνωστά προβλήματα των tn panels). So, σε 15", με ips οθόνη και στα παραπάνω χαρακτηριστικά*, σε κόστος <2.000€ τι προτείνετε;

 

Δε θα είναι το βασικό μηχάνημα, καθώς υπάρχει workstation στο γραφείο, αλλά χρειάζεται και η ύπαρξη καλού αντικαταστάτη για δουλειά εκτός γραφείου, και φυσικά με τέτοιο κόστος να είναι λίγο future proof

 

*κάρτα γραφικών δεν μας πολυκαίει να είναι quadro.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πειστεί ότι οι Quadro στα χαμηλά κυβικά βοηθάνε ιδιαίτερα στο 3dsMax. Για να έχει νόημα η Quadro θα πρέπει να είναι από τις ακριβές. Αυτό γιατί οι μνήμη που έχουν πάνω δεν είναι αρκετή για υψηλής ανάλυσης renders. Αντίθετα μία καλή CPU και αρκετή RAM είναι υπεραρκετά. Επίσης 3dsMax σε 15" οθόνη θα σου βγουν τα μάτια. 17" είναι must νομίζω. Το καλό με τα 17" είναι ότι είναι πιο πιθανό από τα 15" να έχουν δύο slots για δίσκους οπότε βάζεις και έναν SSD μαζί με τον μηχανικό. Βέβαια αυτό που προτείνεις έχει ήδη SSD και μηχανικό πάνω.

 

Αυτό που προτείνεις από που θα το πάρετε; Δεν το βλέπω πλέον διαθέσιμο στο skroutz. Έχετε προτίμηση σε εταιρεία όπως Dell λόγω εγγύησης;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πειστεί ότι οι Quadro στα χαμηλά κυβικά βοηθάνε ιδιαίτερα στο 3dsMax

 

quadro είναι αδιάφορη, λόγω του ότι ο renderer δεν την αξιοποιεί. Μόνο στο viewport αξιοποιείται, οπότε μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτό :p

 

Αυτό που προτείνεις από που θα το πάρετε; Δεν το βλέπω πλέον διαθέσιμο στο skroutz. Έχετε προτίμηση σε εταιρεία όπως Dell λόγω εγγύησης;

 

Υπάρχει διαθέσιμο μέσω παραγγελίας, απ'όσο ξέρω. Από Ελλάδα η αγορά. Dell λόγω εγγύησης. Αν έχει κι άλλη εταιρεία παρόμοια εγγύηση, προφανώς δεκτή.

 

 

Παντως σε αυτα τα λεφτα ειναι δελεαρ και το macbook pro

 

εδώ με έχασες :p Με το σέρβις των apple στην Ελλάδα δεν ξαναμπλέκουμε για κανένα λόγο. 1+ μήνα χωρίς το imac ήταν πολύς καιρός για γραφείο. Συν το ότι τελικά αναγκαστήκαμε να το στείλουμε Ιρλανδία, γιατί εδώ το σέρβις είναι γ.τ.μπ.

Link to comment
Share on other sites

εδώ με έχασες :p Με το σέρβις των apple στην Ελλάδα δεν ξαναμπλέκουμε για κανένα λόγο. 1+ μήνα χωρίς το imac ήταν πολύς καιρός για γραφείο. Συν το ότι τελικά αναγκαστήκαμε να το στείλουμε Ιρλανδία, γιατί εδώ το σέρβις είναι γ.τ.μπ.

Αληθεια τωρα?Δεν το ειχα στα υποψην.. :/

 

Εχε χαρη που το συγκεκριμένο προγραμμα ειναι μονο για win..αλλιως εγω θα πηγαινα δαγκωτο για mac σε αυτά τα λεφτά.

 

Apo to dell τοσο χαλια ειναι η οθονη?

 

http://www.notebookcheck.net/The-Best-Notebook-Displays-As-Reviewed-By-Notebookcheck.120541.0.html 4ρτο ειναι στην λιστα..:/

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια τωρα?Δεν το ειχα στα υποψην.. :/

 

Εμφανίζει στο άσχετο κάθετες γραμμές με καμμένα πίξελ. Φεύγει για αντιπροσωπεία, έρχεται "σας αλλάξαμε το πάνελ", και ξέχασαν να μας πουν ότι "το καινούριο πάνελ έχει ένα ωραίο feature που αυτό που έβλεπες πριν μένει αποτυπωμένο να το βλέπεις όλη την ώρα" :p. Ξανά πίσω, το χάσανε κάπου στην μεταφορική (του ίδιου ομίλου είναι, και δικής τους επιλογής), μετά από 1-2 βδομάδες το βρήκανε, το επιστρέψανε καλά συσκευασμένο, αλλά με το σασί του iMac χτυπημένο. "Δε φταίμε εμείς, φταίει η μεταφορική", "δε με νοιάζει ποιος φταίει, με νοιάζει που το μηχάνημα ήρθε χτυπημένο", μπλα μπλα μπλα, η μόνη λύση, αν θέλετε αντικατάσταση να το στείλετε όξω.

 

Για εμένα, μπορεί να έπαιρνα ένα macbook air (αν και, xps 13 :wub: :wub: :wub:), αλλά για δουλειά, μέχρι να έρθει η Apple εδώ, κι όχι μπακάληδες αντιπρόσωποι, δεν ξανασυστήνω.

 

Apo to dell τοσο χαλια ειναι η οθονη? http://www.notebookc...k.120541.0.html 4ρτο ειναι στην λιστα..:/

 

Με έπιασες προ εκπλήξεως, αλλά τελικά είναι η QHD οθόνη με το IGZO panel. Η Full HD έκδοση είναι με TN panel. Θα βρω τα review, και θα σου δείξω. Κι εγώ απογοητεύτηκα, γιατί και καλό μηχανηματάκι φαινόταν, και τελείωνε πρόωρα η αναζήτηση :p

Θα το κοιτάξουμε κι αυτό, πάντως.

 

Αν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση, δεκτή :)

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζει στο άσχετο κάθετες γραμμές με καμμένα πίξελ. Φεύγει για αντιπροσωπεία, έρχεται "σας αλλάξαμε το πάνελ", και ξέχασαν να μας πουν ότι "το καινούριο πάνελ έχει ένα ωραίο feature που αυτό που έβλεπες πριν μένει αποτυπωμένο να το βλέπεις όλη την ώρα" :p. Ξανά πίσω, το χάσανε κάπου στην μεταφορική (του ίδιου ομίλου είναι, και δικής τους επιλογής), μετά από 1-2 βδομάδες το βρήκανε, το επιστρέψανε καλά συσκευασμένο, αλλά με το σασί του iMac χτυπημένο. "Δε φταίμε εμείς, φταίει η μεταφορική", "δε με νοιάζει ποιος φταίει, με νοιάζει που το μηχάνημα ήρθε χτυπημένο", μπλα μπλα μπλα, η μόνη λύση, αν θέλετε αντικατάσταση να το στείλετε όξω.

 

Για εμένα, μπορεί να έπαιρνα ένα macbook air (αν και, xps 13 :wub: :wub: :wub:), αλλά για δουλειά, μέχρι να έρθει η Apple εδώ, κι όχι μπακάληδες αντιπρόσωποι, δεν ξανασυστήνω.

 

 

 

 

Με έπιασες προ εκπλήξεως, αλλά τελικά είναι η QHD οθόνη με το IGZO panel. Η Full HD έκδοση είναι με TN panel. Θα βρω τα review, και θα σου δείξω. Κι εγώ απογοητεύτηκα, γιατί και καλό μηχανηματάκι φαινόταν, και τελείωνε πρόωρα η αναζήτηση :p

Θα το κοιτάξουμε κι αυτό, πάντως.

 

Αν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση, δεκτή :)

 

http://www.skroutz.gr/s/5988957/Toshiba-Satellite-P55T-B5340-i7-4710HQ-16GB-1TB-4K-HD.html

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=d_4YmWFYmj0

 

+SSD?

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι και αυτα :

 

http://www.skroutz.gr/s/5501602/Lenovo-Y50-70-i7-4710HQ-16GB-1TB-8GB-SSD-UHD.html

 

http://www.skroutz.gr/s/5500942/Lenovo-Y70-70-i7-4710HQ-16GB-512GB-SSD.html

 

Συνηθως μονο Dell Lenovo και Toshiba  κοιταω ... οποτε αυτα απο εμενα :p

 

Ενα απο τα 2 το ειχε παρει φιλος αρχιτεκτονας..και δεν ειχαμε παραπονα.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.