Jump to content



Razer DeathAdder Chroma η CM Storm Mizar


Recommended Posts

είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δυο έχει κάποιος εμπειρία από τα δυο?

 

 

http://gaming.coolermaster.com/en/products/mice/mizar/

 

http://www.razerzone.com/store/razer-deathadder-chroma

 

η το logitech performance mouse mx

Έγινε επεξεργασία από gunsnrose123
Link to comment
Share on other sites

απέφυγε τους laser αισθητήρες.

τι budget έχεις και τι grip χρησιμοποιείς για να σε βοηθήσουμε?

απο τα 2 παραπάνω πάντως το razer λόγο αισθητήρα και μόνο. Απο ποιότητα δεν λέει κάτι το ιδιαίτερο, καγκουρίλα μόνο :p

Link to comment
Share on other sites

Αν παίζεις παιχνίδια τύπου fps θέλεις οπτικό φίλε..με αυτά τα λεφτά έχεις πολλές επιλογές..κοιτα για roccat savu-cm storm alcor και κάποιο Logitech 402 πχ ανάλογα το grip σου άντε και κάποιο deathadder αλλά δεν το συνιστώ λόγω ποιότητας.grip είναι ο τρόπος που πιάνεις το ποντικι

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν παίζω και πάρα πολλά παιχνίδια θέλω ένα mouse να είναι ξεκούραστο να έχει πλήκτρο για να μπορώ να αλλάζω σελίδα στο ίντερνετ

ίσως αυτά που κοιτάω να μην είναι ακριβός για τι χρήση που το θέλω  

το Logitech MX Wireless Performance Mouse μου αρέσει πολύ

 

 

http://www.skroutz.gr/s/88743/Logitech-MX-Performance.html

Link to comment
Share on other sites

οτι είπε ο συμφωρουμίτης.

οι laser αισθητήρες δεν είναι καλοι γιατί κυρίως έχουν acceleration και predicrtion πράγμα που δεν το θες σε ένα ποντίκι.Θες να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη ακρίβεια στην κίνηση που κάνεις. Ένας καλός "μπούσουλας" για τα ποντίκια είναι εδώ http://www.overclock.net/t/951894/the-truthful-mouse-guide

για το θέμα της λαβής aka grip υπάρχουν 3 είδη, claw,palm και fingertip αναλόγως πως σε βολεύει να κρατάς το ποντίκι σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για να δω πιο με βολεύει πρέπει να τα πιάσω από κοντά 

από τι βλέπω ωμός τα optical είναι πιο φτηνά από τα laser

το μόνο καλό στα ποντίκια, μπορείς να πάρεις εξαιρετικό αισθητήρα απο 30 ευρώ ;)

το βασικό είναι να σου κάθεται καλά στο χέρι, μετά βλέπεις όλα τα υπόλοιπα οπότε γνώμη μου είναι αν δες έχεις έχεις εμπειρία απο διαφόρων ειδών ποντίκια να πας να δοκιμάσεις μερικά "σχήματα" να δεις τι σε βολεύει περισσότερο.Επίσης δεν χρειάζεται να επενδύσεις όλο το budget σου στο mouse εφόσον δεν απαιτείς κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.

δες τα ποντίκια που πρότινε παραπάνω ο @AKISSS, καθώς και logitech g400s,steelseries rival, zowie fk1

Link to comment
Share on other sites

o μπουσουλας απο πανω ειναι outdated :p 

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ZzbKDmFOqsP_ut2RdctD01OEbZzbXol6HLwqVkSmZcg/edit#gid=0

 

το G400s εχει αισθητο smoothing, το rival το ιδιο 

 

το FK1 ειναι πιο "raw" στην αποκριση του κερσορα αλλα εχει ταυτορονα αρκετο delay στα πληκτρα ( 16ms ~ ) 

 

κανενας laser δεν εχει prediction, συνηθως εχει toggle στο software και ειναι κλειστο απο default 

 

acceleration υπαρχει στον 9800 αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι μικρο εως αμελητεο, ειδικα σε πλαστικο mousepad και με sensitivity <= 20cm/360

 

 

αποφασισε μονος σου ζυγιζοντας  τα υπερ και τα κατα  :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω το RAZER DEATHADDER LEFTHAND EDITION (αλλά για δεξιόχειρες). 


Είναι το δεύτερο που έχω. Το πρώτο βγήκε σκάρτο. Είχε πρώβλημα στο δεξί αν δε κανω λάθοε button. Το αγόρασα από το πλαίσιο, το γυρίζω πίσω και τους λέω το πρόβλημα. Μετά από μερικές μέρες μου λένε ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Επέμενα να το ξανακοιτάξουν καλά, και πράγματι όταν με ξαναπήραν 2η φορά που είπαν έλα να πάρεις κοινούργιο. αλλά δυστηχώς και αυτό μεά από 2 χρόνια περίπου πάλι πρόβλημα στο δεξί button. Και να φανταστείς ότι δεν παίζω παιχνίδια. Που και που παίζω.


Δεν ξέρω αν έχει το συγκεκριμένο Mouse πρόβλημα αλλά ποντίκι razer δεν ξαναπαίρνω. Γενικώς η razer είναι καινούργια εταιρία και δεν την εμπιστεύομαι. 


Για την Coolermaster δεν γνωρίζω. Μια ζωή logitech είχα. 


Link to comment
Share on other sites

Αν παίζεις παιχνίδια τύπου fps θέλεις οπτικό φίλε..με αυτά τα λεφτά έχεις πολλές επιλογές..κοιτα για roccat savu-cm storm alcor και κάποιο Logitech 402 πχ ανάλογα το grip σου άντε και κάποιο deathadder αλλά δεν το συνιστώ λόγω ποιότητας.grip είναι ο τρόπος που πιάνεις το ποντικι

 άλλες εταιρίες που βγάζουν ποντίκια εκτός από αυτές που ανέφερες μπορείς να μου πεις να κοιτάξω? 

Link to comment
Share on other sites

άλλες εταιρίες που βγάζουν ποντίκια εκτός από αυτές που ανέφερες μπορείς να μου πεις να κοιτάξω?

Έχουμε προτείνει καμια 10αρια ποντίκια απο 4-5 εταιριες, δεν λες όμως τι ακριβως ψάχνεις να σε βοηθήσουμε παραπανω ή τι δεν σου άρεσε στα ποντίκια που προτειναμε [emoji4]
Link to comment
Share on other sites

μου αρέσει πάρα πολύ το Roccat Kone Pure  και το logitech performance mouse mx άπλα στο δεύτερο φοβάμαι ότι είναι ασύρματο και δεν έχω και τις καλύτερες εμπειρίες από ασύρματα mouse 

Link to comment
Share on other sites

Αφού σ άρεσε...το δοκίμασες στο χέρι??σε κατάστημα public μπορείς...αφου δεν παίζεις fps games για να χρειάζεσαι accuracy-οπτικό αισθητήρα κτλ..πάρε το laser που είναι και πιο φτηνό απ το military

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.