Jump to content



προβλημα με τον Η/Υ


Recommended Posts

Γεια σας εχω ενα προβλημα με την οθομη του υπολογιστη μου. Τον ειχα κανει αναβαθμιση πριν καποιο καιρο και ειχα αλλαξει την μητρικη τον επεξεργαστη την ram και το τροφοδοτικο.. Και ειχα αφησει τον σκληρο δισκο και την καρτα γραφικων..  

 

Εδω τα εχω λεπτομερως : 

 

μητρικη : ASROCK FM2 A88X EXTREME 4+ 

επεξεργαστης : AMD Athlon Multi Core Processor x4860 k 

τροφοδοτικο : 535 w 

μνημη : DDR3 1600 MHz

καρτα γραφικων : Gforce 7600 512 mb ddr2 522 HZ

 

 

Εχω δοκιμασει τα παντα, να βγαλω ολα τα καλωδια και τις καρτες, μεχρι και το καθε ενα ξεχωριστα για καποιο θορυβο. Τα καλωδια ειναι ελεγμενα 100 φορες, γενικα ολα τα βασικα. Θα δοκιμαζα να δω και τα bios αλλα δεν ανοιγει η οθονη οποτε δεν μπορω. αν ειναι απενεργοποιημενα πχ. 

 

Αν γνωριζει καποιος ας μου πει παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Πας την οθονη σε αλλο PC να δεις αν δουλευει.

 

Μετα πας την καρτα σε αλλο υπολογιστη και αλλη οθονη να δεις αν δουλευει.

 

Αυτα αφου υποθετω οτι το PC αναβει και μενει αναμενο για να λες "Δεν εχω εικονα" και δεν μπορω να μπω Bios.

Link to comment
Share on other sites

η οθονη δουλευει την εχω δοκιμασει και σημερα δοκιμασα να βαλω μια αλλη καρτα γραφικων αλλα και παλι δεν ειχα εικονα. ο υπολογιστης κανει θορυβο.

η μητρικη εχει και μια καρτα γραφικων ενσωματομενη αλλα και παλι τζιφος. η δε ταιριαζει κατι μεταξυ η κατι μαλλον δε δουλευει καλα.. 

τα bios δε μπορω να τα ρυθμισω αλλιος ε?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε ενα reset CMOS μηπως απλα εχει φαει κανα κολομπλοκο η μητρικη.

 

Μετα επισης βρες απο καπου ενα αλλο τροφοδοτικο που ξες οτι δουλευει σιγουρα 100% σωστα σε καποιον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις τα πάντα από κάρτες, κάνει απλά boot με την ενσωματωμένη στην οθόνη;

Από το bios τι επιλογές έχεις; Μπορείς να απενεργοποιήσεις την ενσωματωμένη ή κάποιο device priority (όχι Boot Priority).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την cmos το εκανα σε default αλλα και παλυ τιποτα.. εχω δοκιμασει ολους τους συνδιασμους στα παντα. τωρα τροφοδοτικο ειναι δυσκολο να βρω γιατι θελει 8 pin στη μητρικη και τα περισσοτερε εχουν 4 :/ . Τα bios δε μπορω να τα δω καθολου οπου και να βαλω το καλωδιο της οθονης.


Όταν έκανες την αναβάθμιση έκανες και format?

format οχι δεν εχω κανει δεν εχω το cd. λες αν κανω να φτιαξει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

φορματ μπορω να κανω αν βαλω τον σκληρο σε αλλο pc γιατι σε αυτο που εχω δεν αναβει η οθονη να δω τι να πατησω.. μονο αυτο εχει μεινει ετσι ε!! θα το προσπαθησω οταν μπορεσω να βρω pc και το cd φυσικα... θνξ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.