Jump to content



προβλημα σε μητρικη Υ/Η


Recommended Posts

Γεια σας ειχα αγορασει μια μητρικη καρτα απο το ιντερνετ και μου φαινεται εχει καποιο προβλημα γιατι δεν ακουγεται κανενα beep αν βγαλω καρτες μνημες επεξεργαστες... επισης δεν ανοιγει η οθονη αλλο αυτο!! Απλα πιστευω επρεπε η μητρικη να κανει καποιο θορυβο !!! 

 

Εδω ειναι η μαρκα της: ASROCK FM2 A88X EXTREME 4+ 

 

λογικα οι μητρικες αμα υπαρχει ενα προβλημα κανουν ενα θορυβο και σου λενε ας πουμε που ειναι το προβλημα. Υπαρχει καποιος τροπος να δω αν λειτουργει ? την ειχα παει και στην αντιπροσωπεια και μου φερανε καινουργια μηπως ειχε καει οταν την ειχα προτοβαλει αλλα και παλι τα ιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν συνδέσεις το speaker στο header της μητρικής, λογικό να μην ακούς μπιπ. Επίσης για να έχεις σήμα στην οθόνη θα πρέπει να έχεις κάρτα γραφικών ή επεξεργαστή με ενσωματωμένα γραφικά. Ποιόν επεξεργαστή έχεις;

 

http://images17.newegg.com/is/image/newegg/12-201-032-TS?$S300W$

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

για επεξεργαστη εχω αυτον : AMD Athlon Multicore Processor x4860 k 

 

και πως συνδεω το speaker στο header της μητρικής? ολα τα καλωδια τα εχω συνδεσει εκτος αν λες καρτα .

καρτα γραφικων εχει και η μητρικη ενσωματωμενη εχω και εγω αλλη μια

 

Αυτο που μου εδειξες στην εικονα δεν το εχω.. να ανυσηχησω?

Έγινε επεξεργασία από jsn jsn
Link to comment
Share on other sites

Λέει το manual πως. Θα έπρεπε να το έχει η μητρική σου στο κουτί της (ή το κουτί στο κουτί του). Η μητρική σου δεν έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, όπως δεν έχει και ο επεξεργαστής σου. Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, δεν είναι απαραίτητο το speaker για να λειτουργήσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

@jsn jsn

ορισμενα κουτια τυχαινει να μην εχουν buzzer (speaker- πες το οπως θες ) οποτε και δεν ακους κανεναν ηχο κατα την σωστη η εσφαλμενη εκκινηση 

 

δεν ειναι ζωτικο κομματι οποτε δεν χαθηκε και ο κοσμος 

 

επιδη λες πως βαζεις/βγαζεις μνημες ...βεβαιωσου 1000000% πως εχουν μπει σωστα και εχουν πατησει ΤΕΛΕΙΑ  , η ακομα καλυτερα κανε δοκιμη με μονο μια μνημη καθε φορα 

Link to comment
Share on other sites

παντως το γενικο μου θεμα δεν ειναι αυτο. Το κυριος προβλημα ειναι οτι δεν αναβει η οθονη... ειχα κανει και ενα post εδω 

 

http://www.thelab.gr/topic/142658-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B7%CF%85/

 

τι να πω βρε παιδια θνξ για τον χρονο σας γενικα αλλα αμα δε καταφερω να κανω κατι το βλεπω να ψαχνω να τα πουλησω σε κανενα τα εξαρτηματα γιατι ειναι και καινουργια τα πιο πολλα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.