Jump to content



Αναβάθμιση...


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Σκέφτομαι εδώ και καιρό την αναβάθμιση του PC μου αλλά έχω μείνει πολύ καιρό εκτός εξελίξεων και δεν έχω τόσο χρόνο, οπότε θα με βοηθούσε η άποψη σας.

Αυτή την στιγμή έχω:

 

CPU: Intel i7 920 (socket 1366)

Mobo: Gigabyte GA-X58A-UD7

Μνήμη: 6GB, Corsair TR3X6G1600C7D, 3x2GB, είναι σετ - triple channel), http://www.corsair.com/en/tr3x6g1600c7dddr3, 1600MHz, 7-7-7-20, 1.65V
Σκληρός (για Windows και κάποια παιχνίδια) : Solid State Drive (SSD) Samsung 850EVO 2.5" 500GB SATA3

Λειτουργικό: Windows 7 Ultimate 64bit

Κάρτα γραφικών: Sapphire Ati Radeon HD 5970 2GB PCIE http://www.sapphiretech.com/presentation/product/product_index.aspx?pid=333&lid=1

Τροφοδοτικό: CORSAIR HX 1000i Fully MODULAR 80+ PLATINUM   
http://www.corsair.com/en/hxi-series-hx1000i-high-performance-atx-power-supply-1000-watt-80-plus-platinum-certified-psu

Κουτί: Corsair Obsidian Series 800D

Ψύκτρα επεξεργαστή:  Corsair Hydro (δεν θυμάμαι ακριβώς ποιο μοντέλο, το είχα αγοράσει αρχές 2010).

Monitor: δεν θυμάμαι τώρα γιατί είμαι γραφείο αλλά είναι 1080p, LED, Samsung, 24".

 

Δίσκους έχω και άλλους, δεν θα τους αλλάξω, δεν νομίζω ότι έχει νόημα να τους αναφέρω.

 

Λοιπόν το ερώτημα μου είναι τι να κάνω. Θέλω να παίζω κανά παιχνίδι στον λίγο ελεύθερο χρόνο που έχω και να το ευχαριστιέμαι, δηλαδή να το πάιζω με FULL HD  και σχεδόν full γραφικά.

Αυτά που με ενδιαφέρουν αυτή την στιγμή είναι το Dragon Age: Inquisition και το Witcher 3, όταν βγει.

 

2 σκέψεις έχω.

1. Να αλλάξω την κάρτα γραφικών, αλλά ποια να βάλω? και να αλλάξω ή αυξήσω την RAM.

 

2. γενικό ρεκτιφιέ: Αλλαγή σε CPU, Mobo, Μνήμες, κάρτα γραφικών.

Τι από τα 2 προτείνετε?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλωσήρθες :)

 

Εξαρτάται από δύο παράγοντες

-τις απαιτήσεις σου

-το ποσό που δίνεις

 

Η 5970 μπορεί να έχει ακόμα αρκετή raw power αλλά με το 1GB της δεν πας πουθενά σήμερα.

 

Μπορείς για αρχή να αλλάξεις, όπως είπες κάρτα και ram (προσθέτωντας ένα 4αρι ή 8αρι ντιμάκι ακόμα) και να δεις πώς πάει. Αν δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα, τότε πας για αλλαγή cpu-mobo. Δες και την περίπτωση του o/c στον i7 920, αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Ποιό revision έχεις;

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απαιτήσεις μου: Θέλω να παίξω σε πρώτη φαση το Witcher 3 και το Dragon Age Inquisition με όσο το δυνατόν καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα στα 1080p και παράλληλα να είναι playable.

Επίσης αν δώσω κάποια λεφτά να με βγάλει το σύστημα 1-2 χρόνια ακόμα, αν κάνω απλή αναβάθμιση. Αν κάνω γενικό ρεκτιφιέ να με βγάλει 3 χρόνια +.

 

Ποσό που δίνω:

Λεφτά υπάρχουν! Όχι όμως ότι θέλω να τα πετάξω χωρίς σκέψη.

1) Αν κάνω απλή αναβάθμιση νομίζω ότι δεν αξίζει να δώσω τόσα πολλά, γιατί πιστέυω ότι δεν μπορώ να πάω πέρα από 1-2 χρόνια.

2)Αν κάνω γενικό ρεκτιφιέ μπορώ να δώσω όσα χρειαστεί για να στήσω κάτι καλό που θα μου κρατήσει.

Να σε διορθώσω μόνο ότι η 5970 έχει 2GB, όχι 1GB.

Για το revision του i7 δεν ξέρω να σου απαντήσω. Τι είναι αυτό και πως το βρίσκω για να σου το πω?

Link to comment
Share on other sites

Πόσταρε μια εικόνα από την πρώτη καρτέλα του cpu-z.

 

1GB έχει συνολικά η 5970. Στην ουσία είναι δύο 5870 1GB μόνο που στο crossfire όπως και στο sli 1+1=1 καθώς http://en.wikipedia.org/wiki/Alternate_frame_rendering

 

Μπορείς να διευκρινίσεις το "λεφτά υπάρχουν"; Με δεδομένο ότι θα παίζεις τα πάντα όλα άριστα πόσα θα έδινες για cpu + mobo + ram + gpu?

Link to comment
Share on other sites

Αν λεφτα υπαρχουν λεω να πας σε ολοκαινουριο σετ και να δωσεις το παλιο. Ετσι θα εχεις και καινουρια πραγματα και θα εχεις μεγαλυτερο χρονικο περιθωριο μεχρι την επομενη αναβαθμιση και θα εχεις την ικαναποιηση της καινουργιλας!

Link to comment
Share on other sites

Για cpu+mobo+ram+gpu θα έδινα 1000 ευρώ - 1.500 ευρώ για κάτι που θα τα σπάει και θα κρατήσει και καιρό.

Το θέμα είναι αξίζει να τα δώσω αυτή την στιγμή ή να κάνω μια αναβαθμισούλα και να τα δώσω αργότερα και έτσι να μου κρατήσει το σύστημα περισσότερο?

Για την 5970 μπορεί να κάνω λάθος, δεν παίρνω όρκο, δεν έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου ποτέ δεν έχει νόημα να περιμένεις εφόσον υπάρχει η δυνατότητα. Συνέχεια θα βγαίνουν καινούρια parts, δεν λέει κάτι αυτό. Δες αυτά:

 

http://www.skroutz.gr/s/4982134/Intel-Core-i7-4790K-Box.html

http://www.skroutz.gr/s/4944304/Asrock-Fatal1ty-Z97-Killer.html

http://www.skroutz.gr/s/4724348/Kingston-HyperX-Fury-Red-16GB-DDR3-1866MHz-HX318C10FRK2-16.html

http://www.skroutz.gr/s/4383826/Sapphire-Radeon-R9-290X-4GB-Tri-X-OC-UEFI-11226-00-40G.html

 

και θα σου πρότεινα με τα υπόλοιπα να δεις κάποιο καλό 1440p 27αρι μονιτορ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μελετήσω την πρόταση σου το απόγευμα και θα σου απαντήσω.

Σίγουρα δεν έχει νόημα να περιμένει κανέις, απλά αναρωτιέμαι αν έχει ζωή ακόμα το μηχάνημα μου με κάποιες μικροβελτιώσεις, πριν πάω σε άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

H ίδια κάρτα με αυτή που σου πόσταρα είναι με +4GB που τα χρεώνουν σχεδόν 200 ευρώ επιπλέον και δεν θα τα αξιοποιήσεις, πεταμένα λεφτά. Η 290Χ 4GB αν πας σε 1440p monitor ή gtx 970 αν κρατήσεις την οθόνη σου. Αν φτάσεις τα λεφτά της 290X 8GB ή της 980 τότε παίρνεις 2 X 970 σε sli. Αλλά για να έχουν νόημα οι δύο 970 αλλάζεις μονιτορ.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Καλη λυση θα ηταν να περιμενεις skylake απο σεπτεμβρη..αγοραζοντας ομως μια καρτα γραφικων τωρα.

 

Δεν ειναι και για πεταμα το pc ..με ενα oc μπορεις να παρεις καποιες επιδοσεις να σε κρατησουν μεχρι τοτε.

Γενικα θα προσφερει περισσοτερα η πλατφορμα τοτε (skylake) περα απο cpu.

 

Υποθετω, με βαση τη υψκτρα σου εχεις d0..αν δεν εχεις κανει oc ...κανε. Υπαρχει ενα εκτενες thread να σε βοηθησει πανω σε αυτο.

 

 

 

Αν ειναι να τα σκασεις για z97..τωρα σκαστα για χ99 (θα σου βγει παραπανω..αλλα για μενα αξιζει αυτο το +200 (ή και +100€ αν βρεις καμμια μητρικη σε προσφορα που βαζει συνηθως το eshop).

 

Γενικα παντως -για μενα- με το σ1366 καλο θα ηταν να παρεις μητρικη-επεξεργαστη-μνημες απο την νεα σχολικη χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Αν μείνω αυτή την στιγμή με ίδιο επεξεργαστή και motherboard και πιθανότατα μνήμη και αλλάξω μόνο κάρτα γραφικών θα δω διαφορά και θα μπορώ να παίξω τα games που θέλω?

 

Θα έχω προβλήματα bottleneck αν πάρω μια gtx970 που προτείνετε ή την R9 290X 4gb? Το σκέφτηκα και εγώ για oc στο cpu.

 

Με την ram που έχω τι μπορώ να κάνω? Μπορώ να προσθέσω κάτι και να λειτουγήσει με την δικιά μου? Η δικιά μου είναι tripple channel στα 1600Mhz και 7-7-7-20.

Με τι μπορώ να την συνδυάσω και να λειτουργούν?

Πωπω...σχολική χρονιά...έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια από τότε που σκέφτηκα έτσι για τελευταία φορά...
 

Για κάποιο λόγο δεν μου κάθετε αυτή την στιγμή να τα αλλάξω όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μείνω αυτή την στιγμή με ίδιο επεξεργαστή και motherboard και πιθανότατα μνήμη και αλλάξω μόνο κάρτα γραφικών θα δω διαφορά και θα μπορώ να παίξω τα games που θέλω?

Θα δεις μεγάλη διαφορά, ναι.

 

Θα έχω προβλήματα bottleneck αν πάρω μια gtx970 που προτείνετε ή την R9 290X 4gb? Το σκέφτηκα και εγώ για oc στο cpu.

Θα έχεις ένα θέμα, ναι, αλλά όχι σε βαθμό απαγορευτικό.

 

Με την ram που έχω τι μπορώ να κάνω? Μπορώ να προσθέσω κάτι και να λειτουγήσει με την δικιά μου? Η δικιά μου είναι tripple channel στα 1600Mhz και 7-7-7-20.

Με τι μπορώ να την συνδυάσω και να λειτουργούν?

Ό,τι θες μπορείς να κάνεις. Ένα 8αρι να πας στα 14 προτείνω. Θα χαλάσεις βέβαια το triple channel αλλά who cares? Θα σου μείνει και το 8αρι ντιμάκι να το συνδυάσεις με άλλο ένα στο επόμενο σεταπ.

Οποιαδήποτε λύση με το triple channel στο παιχνίδι είναι είτε ακριβή, είτε μη αξιοποιήσιμη στο μέλλον.

 

Για κάποιο λόγο δεν μου κάθετε αυτή την στιγμή να τα αλλάξω όλα.

Ξεκινάς με κάρτα και μνήμη και μετά βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Με εντυπωσίασε το 800δ , 1000watt τροφοδοτικό ενω εχεις παλιο cpu,board,ram..

 

Τα παλιο hardware κατανάλωνε περισσότερο. Ο i7 920 50% πάνω από τον i7 4790k και η 5970 περίπου 3 φορές πάνω από μια 970.  Γι αυτό λέμε ότι είναι χαζαμάρα αυτό που γράφεται συνέχεια "θέλω μεγάλο τροφοδοτικό για μελλοντική αναβάθμιση".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πήγαινα σε αυτο..  post-59967-0-57127600-1425644698_thumb.p  με προϋπόθεση οτι θα εμενα σε οθονη που ειχα αν ηταν καλή 

μπορεις επίσης να πέσεις στις ραμ και στην μητρική...Η αμα θες άλλη οθόνη  βαλε την tri-x οπως εβαλε ο τρεχχ και πανε σε οθονη 1440p..

Έγινε επεξεργασία από AsuS
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αυτο ειπα αμα θελει τα ρίχνει...τα εβαλα στρογγυλά για να ξερει που βρίσκεται ....μπορεις λιγο φιλε να μας δώσεις λινκ απο οθονη σου??Και τωρα που το καλοσκέφτηκα βγαλε την 970 βαλε τρι-χ ..ρίξε μητρικη και ραμ...θα εισαι στα 1000 και κρατας και το 500...εκτοςς και αν θες οπως ειπα άλλη οθόνη...Εγω για αρχή θα πήγαινα σε αυτο θα εβαζα το 500 στην άκρη και μετα αμα ηθελα εβαζα αλλη οθονη ..

Έγινε επεξεργασία από AsuS
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις μητρικές υπάρχουν δύο αστικοί μύθοι που δυστυχώς αναπαράγονται ακόμα:

Ο πρώτος είναι ότι "μια καλή μητρική είναι η βάση, υπάρχουν σοβαρές διαφορές κτλ κτλ"¨. Παλιότερα αυτό είχε μια βάση. Σήμερα με τον imc (= integrated memory controller) ενσωματωμένο στον cpu  και  το northbridge με όλες του τις λειτουργίες επίσης στο cpu, λίγα πράγματα μένουν να καλύψει η μητρική.

Ο δεύτερος μύθος είναι ότι υπάρχουν μητρικές βελτιστοποιημένες για gaming με την έννοια ότι σου δίνουν παραπάνω fps. Αυτό δεν ίσχυε ποτέ και αποτελεί καθαρό marketing των εταιρειών.

 

Εν τέλει μια ακριβότερη μητρική ενδεχομένως να βοηθήσει σε κάποιες extreme overclocking καταστασεις ή να περιλαμβάνει κάποια καλύτερα κυκλώματα (ήχου, lan) και συνδέσεις που να αφορούν κάποιους αγοραστές.

 

Όταν με το καλό πάμε σε bga (ο cpu κολλημένος στη μητρική) ελπίζω αυτοί οι μύθοι να ξεχαστούν εντελώς μαζί με το overclocking.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.