Jump to content



Silencio 550, 4790K. Ποιά υδρόψυξη;


nikoskon

Recommended Posts

Καλημέρα!

Μπορείτε να μου προτείνετε μια τίμια λύση AiO watercool για τον ανωθι επεξεργαστή που να μπορεί να τοποθετηθεί στο Silencio 550;

Αν όχι, ποιό το κόστος για αντίστοιχη custom λύση υδροψυξης.

Επίςης, υπάρχει έτοιμο kit (AiO φάση) για CPU+GPU ταυτόχρονα (με κοινό radiator δηλαδή). Η GPU είναι μια VTX R9 290X.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλημέρα :)

 

Στο 550 να βάλεις custom υδρόψυξη δε το κόβω :)

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις μία ΑΙΟ με μονό ψυγείο στο πίσω μέρος του κουτιού.

Αν πάλι θυμάμαι καλά :p είσαι της ησυχίας σωστά; Ή αυτό το pc δεν είναι για το Studio? Στο λέω γιατί οι AIO είναι φασαριόζες και θα χρειαστεί μάλλον να αλλάξεις ανεμιστήρα.

Εχεις καυτά εξαρτήματα μέσα στο 550 απο ότι βλέπω, οπότε το καλύτερο για μένα είναι να πας σε αέρα και να μη ξοδευτείς σε λύση ΑΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τρελοκόριτσο! :)

Το home studio άλλαξε χώρο και εξοπλισμό όποτε δεν είμαστε της απόλυτης ησυχίας αλλά και ούτε και της φασαρίας πλέον.

Η αλήθεια είναι πως ήθελα να παίξω με υδρόψυξη. Πάντως πίσω ακριβώς από την πρόσοψη υπάρχει χώρος για διπλό ψυγείο, αν φαναστεί κανείς πως στο ύψος χωράνε 2x120 και τα 3.5" bays είναι αφαιρούμενα. Τι λες;

Σκεφτόμουν μια λύση με διπλό ψυγείο στην θέση των 2x120 intake ανεμιστήρων της πρόσοψης (με αντίθετα airflow μεταξύ τους) και έναν 120 exhaust στο πίσω μέρος του κουτιού.

Θα μου στοίχιζε ο κούκος αηδόνι;!!! :)

post-36353-1425979736,7578_thumb.jpgpost-36353-1425979776,8847_thumb.jpg

Κάπως έτσι είναι τώρα το κουτί...

Έγινε επεξεργασία από nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Δε το έχω πιάσει το κουτί στα χέρια μου. Review το έκανε ο @pol77 αλλά θυμάσαι τι σου είχα πει? :p

Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν επιδέξιους κVλους. Δεν ειναι κουτί για custom loop.

Το κάτω cage δίσκων δε πρέπει να αφαιρείται, μιας και πρέπει να έχει πριτσίνια. Οπότε πως να βάλεις το ψυγείο;

Η πρόσοψή είναι όπως όλα τα silencio απο ότι βλέπω άρα η εισαγωγή αέρα γίνεται με το σταγονόμετρο. Πως να το ψύξεις;

 

 

Ανάμενε και τον pol77 βέβαια να σου πει που το είδε απο κοντά. Αλλά κατ'εμε άμα θες να βάλεις νερά για την εμπειρία ή όπως θες πες το, άλλαξε κουτί αρχικά.

 

Στο περίπου ένα διπλό ψυγείο, μία d5 με ένα res (για να έχεις αέρα μετά για VGA), block, ρακόρ και σωλήνες πάνε ~220 με όλα καινούρια (στο περίπου ξαναλέω δεν τα έβαλα και στο καλάθι μου :p)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εβαλες τις φωτο όσο έγραφα. Δε θα χωρέσει ψυγείο. Ισα που χωράει ο ανεμιστήρας που είναι 25mm. Το ψυγείο είναι ~30mm πάχος. Δε το κόβω αλλά για να μη σε πάρω στο λαιμό μου, κάνε λίγο υπομονή να δει το θέμα ο Πολύμερος


Πρώτο καρδιακό εν εξελίξει!

Συν κόστος για κουτί;!!!!

Δεύτερο καρδιακό, στο φτερό! :)

Οοκ, κατάλαβα θα ρίξω και μια μάτια στον αέρα...

Το κόστος που είπα ήταν για custom loop ¨οχι για έτοιμη λύση έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο για CPU μίλησα. Απλά σου έβαλα ακριβή και καλή αντλία για να μπορέσεις αργότερα να βάλεις και την GPU στο νερό. Αλλά εκεί πέρα απο το block (αν πας σε full cover υπολογισε κάπου 70-80 το μπλοκ), θα θες ένα ακόμα ψυγείο, επιπλέον ρακόρ και εκ νέου σωλήνα και ίσως υγρό.

 

Είναι ακριβό σπορ η κολυμπήθρα :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τσίμπησα την BeQuiet Dark Rock 3 (η οποία ίσα που βρίσκει στο πλαινό κάλυμμα) μαζί με Arctic Silver 5.

Σε idle με τους 2 stock 12άρηδες(intake & exhaust) του Silencio, είμαι στους 30°C.

 

Το επόμενο pc πάντως θα είναι υδρόψυκτο!

Αν είχα μεγαλύτερο κουτί θα το δοκίμαζα το εγχείρημα αλλά δεν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.