Jump to content



Ερώτηση πάνω στη λειτουργία του BitTorrent


Recommended Posts

Ένα torrent file που θέλουμε νε κατεβάσουμε, η μηχανή αναζήτησης που το ψάχουμε μας δείχνει seeds και peers για το αρχείο. Εδώ υπάρχει μία μικρή λεπτομέρεια, σύμφωνα με την οποία δεν ξέρω αν έχω καταλάβει καλά.

seeder:αυτός που έχει ολόκληρο το αρχείο (100%).
peers:πόσοι έχουν κομμάτια του αρχείου (<100%)

Απ' ό,τι έχω διαβάσει, για να γίνεται πιό εύκολη η μετάδοση των αρχείων μεταξύ των χρηστών, κάθε αρχείο κόβεται σε κομμάτια, και κάθε χρήστης που το κατεβάζει παίρνει διαφορετικό κομμάτι. Αυτό βοηθάει ώστε, εάν δεν υπάρχει seeder σε ένα αρχείο, να είναι πιθανό να κατεβάσεις το 100% ενός αρχείου.

π.χ. εάν ένα αρχείο είναι χωρισμένο στα κομμάτια a, b, c, d και e, και το θέλουν οι χρήστες 1, 2, 3, 4 και 5 ταυτόχρονα, εάν υπάρχει ένας seeder, μπορεί να το λάβουν ως εξής:
a το 5
b το 2
c το 1
d το 4
e το 3

ερώτηση 1:
Τα έχω καταλάβει σωστά;

ερώτηση 2:
αν έχω καταλάβει σωστά, εάν σε ένα αρχείο που θέλουμε να καταβάσουμε δούμε π.χ. 0 seeds και 10 peers, υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβουμε ότι αυτοί οι peers έχουν συνολικά το 100% του αρχείου, και ότι δε θα χάσουμε τζάμπα το χρόνο μας αν ξεκινήσουμε το download; π.χ. να κατεβάσουμε ως το 80%;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  1. Ναι
  2. Υπάρχει ένα attribute health του torrent που συγκεκριμένα στον client uTorrent υπάρχει και σαν στήλη. Από αυτό το attribute καταλαβαίνεις αν υπάρχουν όλα τα κομμάτια διαθέσιμα για download (ακόμα και αν υπάρχουν μόνο peers).
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα attribute health του torrent που συγκεκριμένα στον client uTorrent υπάρχει και σαν στήλη. Από αυτό το attribute καταλαβαίνεις αν υπάρχουν όλα τα κομμάτια διαθέσιμα για download (ακόμα και αν υπάρχουν μόνο peers).

Το οποιο θα πρεπει να είναι >1 για να το κατεβασεις ολοκληρο

Link to comment
Share on other sites

Παρά τις απαντήσεις, θα ήθελα να λύσω και μερικές ακόμη απορίες. Έτσι, για να μαθαίνουμε, κιόλας. Που, εάν φυσικά έχετε χρόνο καί όρεξη, απαντάτε... ;)

 

α. Αυτό το attribute healt που λέτε ότι πρέπει να είναι >1, τί άλλες τιμές μπορεί να πάρει; Να υποθέσω μόνο ακεραιες; (οπότε εάν 0 σημαίνει ότι δε μπορεί να κατέβει ολόκληρο, εάν 1 τί σημαίνει και εάν >1 μπορεί π.χ. να πάρει 2,3,4. Τί σημαίνει 2,3,4). Μπορείτε να το αναλύστετε λίγο παραπάνω;

 

Επίσης, για να ρωτήσω αυτά που θέλω, ανεβάζω αρχικά μία εικόνα...

 

5a2owg.jpg

 

 

 

β. Είναι μία λεπτομέρεια εδώ, όμως. Τα search results πώς βγαίνουν; Μπορεί εκείνη τη στιγμή που ψάχνεις, εάν όντως υπάρχει π.χ. ένας μόνο χρήστης που έχει ολόκληρο το αρχείο (άρα seed=1), να έχει κλειστό τον υπολογιστή του, ή να μην είναι μέσα στην client εφαρμογή του. Με ποιά κριτήρια βγαίνουν τα results; Μπορεί αυτός ο seeder να μην είναι στην εφαρμογή του, αλλά, παρ' όλ' αυτά, φυσικά με ανοιχτό τον υπολογιστή, να παίρνεις το αρχείο του;

 

γ. Είναι αποθηκευμένο το αρχείο σε κάποιον server (δε νομίζω να γίνεται αυτό, διότι μιλάμε για P2P περιβάλλον);

 

δ. Στην παραπάνω εικόνα, (δίνω την εικόνα σαν παράδειγμα - η απόδειξη, λέτε, ότι γίνεται με το health attribute - απλά δίνω την εικόνα σαν βοήθημα), λέτε ότι, εάν υπήρχαν μόνο οι κόκκινοι χρήστες (άρα μόνο peers), να πιστοποήσω ότι θα πάρω το 100% εάν το attribute health το έβγαζε η εφαρμογή >1. Αλλά εδώ παίζει καί μία άλλη λεπτομέρεια... Εάν η εφαρμογή (client) torrent που χρησιμοποιείς κάνει αυτό το check, ίσως εκείνη την ώρα που τεστάρει όντως να βρει ότι δε μπορεί να συμπληρωθεί το 100%. Αλλά, εάν κάποια άλλη στιγμή μπει και κάποιος(οι) άλλοι peers μέσα στην client εφαρμογή τους, να συμπληρώνουν το 100% του αρχείου. Είναι λίγο μπέρδεμα εδώ. Μπορείτε να κάνετε μία περαιτέρω ανάλυση;

Link to comment
Share on other sites

@serpico75, αν και έψαξα λίγο να βρω κάποιο site που να τα λέει τεκμηριωμένα, δεν βρήκα. Οπότε θα σου απαντήσω εμπειρικά:
 

  1. Προσωπικά το health το έχω συναντήσει ως ποσοστό. Άρα με 100% θεωρώ ότι μπορώ να κατεβάσω πλήρως αυτό που θέλω, με μικρότερο σημαίνει ότι μου λείπουν κομμάτια. Με μεγαλύτερο από 100% σημαίνει ότι τα κομμάτια τα έχουν αρκετοί seeders/peers και άρα θα κατέβει πιο γρήγορα αν φυσικά η γραμμή μου του internet μπορεί να συμβαδίσει και αντίστοιχα και αυτοί που έχουν τα κομμάτια μπορούν να μου τα στείλουν με ταχύτητα.
  2. Θεωρώ λογικό να θεωρούμε ως "διαθέσιμο" ένα κομμάτι μόνο όταν αυτός που το έχει είναι online. Όταν είναι offline δεν γνωρίζουμε καν αν το έχει.
  3. Όχι.
  4. Το health δεν είναι σταθερό, αλλάζει ανάλογα με τους seeds/peers που είναι εκείνη τη στιγμή διαθέσιμοι.
Link to comment
Share on other sites

α. Αυτό το attribute healt που λέτε ότι πρέπει να είναι >1, τί άλλες τιμές μπορεί να πάρει;

Θεωρησε το 1 ως 100%

Εχει και δεκαδικα βεβαια οποτε αν δεις 2,389, σημαινει ότι 2 το εχουν στο 100% και καποιος άλλος εχει το 38,9%

Υπαρχουν ενδεχομένως και άλλες ερμηνείες στο νουμερο, αλλα νομιζω παιρνεις την ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.