Jump to content



Επιλογή "High End" τροφοδοτικού...


Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να αντικαταστήσω το corsair TX850 που έχω με κάποιο άλλο καλύτερο.

 

Καταρχήν το pc είναι αυτό.

  • CPU: 5820k
  • GPU: 970GTX MSI gaming
  • MoBo: Asus X99-A
  • Sound: Asus xonar DX
  • + 3 fan σύνολο, μερικούς ssd, keyboard και mouse.

Θέλω ένα όπου θα πάρω το καλύτερο δυνατό efficiency, θέλω να είναι ήσυχο,

και φυσικά θα ήθελα πολύ να έχει high quality capacitors.

 

Τι επιλογές υπάρχουν σε "high end" ?

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι το psu σου είναι υπερεπαρκές και ποιοτικό, εγώ προσωπικά θα το άλλαζα μόνο αν είχε κάποιο θέμα και ήταν ιδιαίτερα ή αρκετά θορυβώδες. Και το λέω αυτό γιατί ο θόρυβος είναι κάτι υποκειμενικό. Π.χ εγώ όσα tx έχω ακούσει δεν μου έχουν φανεί θορυβώδη. Από το καλύτερο efficiency μην περιμένεις να δεις στα σοβαρά κάποια διαφορά στο λογιαριασμό. Αλλά και για να πιάσεις το efficiency θα πρέπει να πέσεις και σε watt. Πόσα θέλεις να δώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικός λόγος να το αλλάξεις αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα όπως πολύ σωστά σου είπαν, είναι αυτά τα όμορφα εξαρτήματα να τα έχεις βάλει σε ένα κουτί που δεν προσφέρει καλό cable management και η πλεξούδα του TX850 να σου κάνει τη ζωή δύσκολη.

Αν το κουτί δεν είναι κονσερβοκούτι τότε πάρε τα λεφτά, βάλε τα στην άκρη και κάποια στιγμή κάνε καμια έξοδο Σάββατο βράδυ να τα απολαύσεις

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δε θα διαφωνήσω μαζί σας, ναι το τροφοδοτικό δουλεύει μια χαρά.

 

Ο λόγος που θέλω να το αλλάξω είναι γιατί είναι παραπολύ θορυβώδες (για τα δικά μου τα γούστα τουλάχιστον)

είναι πολύ μεγαλύτερο απο οτι πραγματικά το pc μου χρειάζετε, και είναι και αρκετά δουλεμένο (2.5 χρόνια non stop)

 

Και επιδή για μένα μια μέρα χωρίς pc ισούται με μέρα χωρίς μεροκάματο.

Θέλω να το έχω στην πένα, γιατί να τσιγκουνευτώ ρε παιδιά στο μηχάνημα που παράγει το μεροκάματο?

 

Οσο για κουτί...έχω φανταστικό κουτί! ΝΖΧΤ S340

Έγινε επεξεργασία από Heir of a dying day
Link to comment
Share on other sites

Και επιδή για μένα μια μέρα χωρίς pc ισούται με μέρα χωρίς μεροκάματο.

Θέλω να το έχω στην πένα, γιατί να τσιγκουνευτώ ρε παιδιά στο μηχάνημα που παράγει το μεροκάματο?

 

 

 

Γιατί η αλλαγή δεν θα έχει καμιά επίδραση στην παραγωγή μεροκαμάτου. :) Ακόμα δεν είπες πόσα δίνεις...

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=41215&cat=17

http://www.eteknix.com/seasonic-platinum-fanless-520w-modular-power-supply-review/

http://www.techpowerup.com/reviews/Seasonic/SS-520FL/1.html

 

seasonic + platinum + full modular + 7 years warranty + fanless

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που θέλω να το αλλάξω είναι γιατί είναι παραπολύ θορυβώδες (για τα δικά μου τα γούστα τουλάχιστον)

είναι πολύ μεγαλύτερο απο οτι πραγματικά το pc μου χρειάζετε, και είναι και αρκετά δουλεμένο (2.5 χρόνια non stop)

 

είσαι σίγουρος ότι τον θόρυβο τον κάνει το τροφοδοτικό σου και όχι οι 3 ανεμιστήρες που αναφέρεις ή η ψύκτρα του επεξεργαστή ή η κάρτα γραφικών; Σταμάτησες τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού να το ελέγξεις;

Σε ρωτάω γιατί το ΤΧ850 (δε ξέρω ποιο version έχεις) αρχίζει να δουλεύει ο ανεμιστήρας του πάνω από τα 170-180W και μετά εκκινεί ο 140άρης ανεμιστήρας του. επειδή το είχα λοιπόν δε θα το έλεγα φασαριόζικο σε καμία περίπτωση. Και όταν το ζόριζα αρκετά, πιο πολύ τη κάρτα άκουγα και όχι το PSU.

Τα 2.5 χρόνια λειτουργίας non stop πραγματικά δε λένε τίποτα αν είναι ένας από τους λόγους για να τρομάξεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η αλλαγή δεν θα έχει καμιά επίδραση στην παραγωγή μεροκαμάτου. :) Ακόμα δεν είπες πόσα δίνεις...

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=41215&cat=17

http://www.eteknix.com/seasonic-platinum-fanless-520w-modular-power-supply-review/

http://www.techpowerup.com/reviews/Seasonic/SS-520FL/1.html

 

seasonic + platinum + full modular + 7 years warranty + fanless

 

Κάτι μου λέει οτι βρήκα αυτό που ψάχνω!:p

 

520w είναι αρκετά λες?

Αυτό άραγε δουλεύει άνετα non stop στα 400-500w?

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος ότι τον θόρυβο τον κάνει το τροφοδοτικό σου και όχι οι 3 ανεμιστήρες που αναφέρεις ή η ψύκτρα του επεξεργαστή ή η κάρτα γραφικών; Σταμάτησες τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού να το ελέγξεις;

Σε ρωτάω γιατί το ΤΧ850 (δε ξέρω ποιο version έχεις) αρχίζει να δουλεύει ο ανεμιστήρας του πάνω από τα 170-180W και μετά εκκινεί ο 140άρης ανεμιστήρας του. επειδή το είχα λοιπόν δε θα το έλεγα φασαριόζικο σε καμία περίπτωση. Και όταν το ζόριζα αρκετά, πιο πολύ τη κάρτα άκουγα και όχι το PSU.

Τα 2.5 χρόνια λειτουργίας non stop πραγματικά δε λένε τίποτα αν είναι ένας από τους λόγους για να τρομάξεις.

Μα και φυσικά τα έχω εκτιμήσει όλα.

Έχω το TX850 v2 το οποίο και δέν έχει feature όπου σταματάει ο ανεμιστήρας.

 

Παρεμπιπτόντως, και τα 2 προηγούμενα psu που είχα της ίδιας tier κατηγορίας, χαλασανε στα 3 και 4 χρόνια. το πρώτο μάλιστα έκανε damage και στην gpu

(και μου έχει μίνει ψυχολογικό απο τα παιδικά μου χρόνια)

 

Τα ανεμιστηράκια που έχω στο κουτί, και μαζι και της ψυκτρας της cpu είναι όλα PMW της be quite! σειρά "high end" και είναι τόσο αθόρυβα όσο δεν πάει άλλο!

Συν ότι έχω την πλήρη διαχείρηση (και fan auto stop) όλων αυτών με το fan expert όπου προσφέρει η asus X99-A!

Στο κουτί σου που έχει καλύπτρα να ΜΗ πας σε fanless psu. Σε Semi ναι, όχι όμως σε απολύτως fanless

Να σου πω την αλήθεια, και εγώ τα ψιλο φοβάμε τα fanless...

 

To μονο που με κάνει να τα εμπιστεύομαι, είναι οτι δεν φαντάζομαι να είναι τόσο ζώα η εταιρίες σαν τη seasonic που τα βγάζουνε και δίνουνε 7 χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηράκια που έχω στο κουτί, και μαζι και της ψυκτρας της cpu είναι όλα PMW της be quite! σειρά "high end" και είναι τόσο αθόρυβα όσο δεν πάει άλλο!

Συν ότι έχω την πλήρη διαχείρηση (και fan auto stop) όλων αυτών με το fan expert όπου προσφέρει η asus X99-A!

 

Να φανταστώ ότι θα είναι το επόμενό σου θύμα; :) Το λεώ γιατί η συγκεκριμένη μητρική είναι πολύ μακριά από το high end, εντελώς entry level θα έλεγα όντας η φτηνότερη Χ99 μητρική :p

 

Πέρα από την πλάκα τώρα, η καλύπτρα δε βγαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, και εγώ τα ψιλο φοβάμε τα fanless...

 

To μονο που με κάνει να τα εμπιστεύομαι, είναι οτι δεν φαντάζομαι να είναι τόσο ζώα η εταιρίες σαν τη seasonic που τα βγάζουνε και δίνουνε 7 χρόνια εγγύηση.

Δεν είναι ζώα αλλά δε τα προορίζουν και για κουτιά με καλύπτρες είτε κατακόρυφη τοποθέτηση. Είναι τροφοδοτικά που μέσω διάτρητων σημείων εκμεταλλεύονται μέρος της ροής αέρα του κουτιού για να ψύχονται τα γαϊδούρια οι ψύκτρες που είναι μέσα. Προσωπικά σε κουτί με καλύπτρα δε θα το έβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει αλλά πώς υπολογίζεις ότι θα φτάσεις τα 400-500 watt και μάλιστα non stop?

Έκανα λάθος εκτίμηση, συγνώμη.

 

Το full load είναι κάπου στα 140w cpu, + 160w gpu, + 50w components = 350w, άντε 400w με το ζόρι.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα λάθος εκτίμηση, συγνώμη.

 

Το full load είναι κάπου στα 140w cpu, + 160w gpu, + 50w components = 350w, άντε 400w με το ζόρι.

 

Και αυτά θα τα δεις μόνο σε ειδικό stress test. Δεν γίνεται πρακτικά να δουλέψουν όλα μαζί στο full και μάλιστα non stop.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι θα είναι το επόμενό σου θύμα; :) Το λεώ γιατί η συγκεκριμένη μητρική είναι πολύ μακριά από το high end, εντελώς entry level θα έλεγα όντας η φτηνότερη Χ99 μητρική :p

 

Πέρα από την πλάκα τώρα, η καλύπτρα δε βγαίνει;

Τo "high end" αναφέρετε στα ανεμιστηράκια:p

Και η X99-A είναι καινούρια, δέν προορίζετε για αλλαγή:p

 

H κάλυπτρα του κουτιού όχι, δεν κουνιέτε απο εκεί, είναι stantard.

Το μοναδικό άνιγμα για να πάρει το τροφοδοτικό αέρα είναι απο κάτω, όπου είναι και αρκετά περιορισμένο όντως...

Δεν είναι ζώα αλλά δε τα προορίζουν και για κουτιά με καλύπτρες είτε κατακόρυφη τοποθέτηση. Είναι τροφοδοτικά που μέσω διάτρητων σημείων εκμεταλλεύονται μέρος της ροής αέρα του κουτιού για να ψύχονται τα γαϊδούρια οι ψύκτρες που είναι μέσα. Προσωπικά σε κουτί με καλύπτρα δε θα το έβαζα.

Νομίζω οτι η Karmen εδώ έχει δίκιο και παει μας σώσει απο διάφορα ανεπιθήμητα...

Μαλλον πρέπει να διαλέξουμε ενα psu με fan...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα.

ΔΟκιμασες αυτο που σου ειπε πιο πανω;

Να σταματησεις το ανεμιστηρι του τροφοδοτικου για να βεβαιωθεις οτι απο εκει ερχεται ο θορυβος;

Ναι ρε συ...ξέρω πολύ καλά τι μου γίνετε:p

Και το πρόβλημα μου δέν είναι μόνο το fan, αν ήτανε μονο αυτό, δεν νομίζω οτι θα το άλλαζα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.