Jump to content



Καλύτερος εκτυπωτής για αντίγραφα


Recommended Posts

Χρειάζομαι έναν εκτυπωτή για ακριβή αντίγραφα κειμένων δηλαδή να μη φαίνεται (σχεδόν) οτι έχει διαφορά από το πρωτότυπο. Οποιον εκτυπωτή και αν είχα εως τώρα laser,inkjet, πολυμηχάνημα έβγαζε ωραία αντίγραφα αλλά φαινόντουσαν ότι είναι αντίγραφα ενώ φυσικά στα ακριβά μηχανήματα φωτοτυπικών η διαφορά ήταν πάντα αισθητή προς το καλύτερο.

 

Το budget που έχω είναι γύρω στα 500-600 ευρώ αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι κάποιον με καλό scanner. Η εκτύπωση, ειδικά από laser, σπάνια να έχει θέμα. Εκεί που χρειάζεσαι ποιότητα είναι στην ανάγνωση του κειμένου.

Αν έχεις ήδη καλό εκτυπωτή, δε χρειάζεσαι πολυμηχάνημα, πάρε ένα scanner καλό, εκτός αν θέλεις να το χρησιμοποιείς σα φωτοτυπικό, οπότε αναγκαστικά θα πας σε ανάλογη λύση.

 

υγ. αν τον θέλεις για €, δε φτάνει η εκτύπωση, έχει κι άλλα πράγματα πάνω στο χαρτονόμισμα :hehe:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πως?? Δεν μπορούμε να τυπώνουμε ευρώ? Άλλα μας έλεγαν πάλι και άλλα κάνουν  :D

 

Σοβαρά τώρα...οπότε θα χρειαστώ έναν καλό scanner ή ένα καλό πολυμηχάνημα με πολύ καλό scanner έχετε να προτείνετε κάποιο μοντέλο?

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα...οπότε θα χρειαστώ έναν καλό scanner ή ένα καλό πολυμηχάνημα με πολύ καλό scanner έχετε να προτείνετε κάποιο μοντέλο?

Από ότι κατάλαβα, πρέπει να έχεις ήδη laser/inkjet printer. Οπότε με ένα καλό scanner είσαι οκ.

Όμως, για να τα δουλέψεις, συνήθως χρειάζεσαι τον υπολογιστή ανοικτό. Τα περισσότερα software πλέον, υποστηρίζουν εκτύπωση απευθείας, οπότε να δουλέψει σαν φωτοτυπικό. Αν όμως θέλεις να είναι one-button διαδικασία, δηλαδή χωρίς την ανάγκη υπολογιστή, θα πρέπει να πάρεις πολυμηχάνημα.

Τι από τα δύο σε εξυπηρετεί;

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ το πολυμηχάνημα για να είναι αυτόματη η διαδικασία αλλή η αλήθεια είναι οτι έχω 2 laser printer και θα ήταν πιο οικονομικό να πάρω σκέτο scanner...αλλά και πάλι προτιμώ τη διαδικασία one-button..  υπάρχει κάποιο πολύ καλό πολυμηχάνημα με πολύ καλό ενσωματωμένο scanner?

Το τελευταίο laser πολυμηχάνημα μου είναι ένα Samsung SCX-4623F με πολύ καλά αποτελέσματα εκτύπωσης αλλά προφανώς όχι κάλα αποτελέσματα scanner..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάρει το HP C309g, ακριβώς για αυτόν το λόγο. Δυστυχώς το κατήργησαν και δεν είχαν βγάλει αντίστοιχο.

Αυτό που χρειάζεσαι είναι να έχει τουλάχιστον 600x600 dpi optical ανάλυση στο μονόχρωμο, αν μιλάμε για b&w laser.

Αν μιλάμε για έγχρωμα, θέλεις 1200 ή καλύτερα 2400, αλλά δύσκολα θα βρεις.

Δυστυχώς δεν ξέρω τα μοντέλα για να βοηθήσω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι Epson είναι τεχνολογίας piezo inkjet θα έχω καλύτερα αποτελέσματα σε κείμενα με γραφικά (όχι φωτογραφίες) από οτι με τους laser? Επίσης το scanner θα βγάζει αξιόπιστα πανομοιότυπα αντίγραφα?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τι γνώμη έχετε για το παρακάτω πολυμηχάνημα με τεχνολογία precisioncore?  

EpSON WORKFORCE PRO WF-5620DW

Ή να προτιμήσω την τεχνολογία micropiezo που αναφέρεται παραπάνω με επαναγεμιζόμενα δοχεία μελάνης?

 
Link to comment
Share on other sites

Για επαγγελματική χρήση είναι καλύτερος ο Laser. Εμένα ο εκτυπωτής που αναφέρω παραπάνω με ικανοποιεί μια χαρά για φωτοαντίγραφα κειμένων που τον χρησιμοποιώ. Δεν ξέρω εσύ πως θεωρείς αξιόπιστα πανομοιότυπα αντίγραφα. Αν θέλεις στείλε μια σελίδα κείμενο να την φωτοαντιγράψο, να την σκανάρω και να στην στείλω μήπως καταλάβεις εάν σου κάνει

Link to comment
Share on other sites

Για επαγγελματική χρήση είναι καλύτερος ο Laser. Εμένα ο εκτυπωτής που αναφέρω παραπάνω με ικανοποιεί μια χαρά για φωτοαντίγραφα κειμένων που τον χρησιμοποιώ. Δεν ξέρω εσύ πως θεωρείς αξιόπιστα πανομοιότυπα αντίγραφα. Αν θέλεις στείλε μια σελίδα κείμενο να την φωτοαντιγράψο, να την σκανάρω και να στην στείλω μήπως καταλάβεις εάν σου κάνει

 

Θεωρώ οτι ο δεύτερος που προτείνεις ο L550 ίσως ταιριάζει στις ανάγκες μου (γιατί δεν χρειάζομαι τόσα χρώματα) αλλά θα κοιτάξω και για laser απλά είναι δελεαστικό να έχεις και έγχρωμο και φθηνό σε μελάνι εκτυπωτή! Διάβασα όμως σε κάποιες κριτικές στο skroutz εδώ οτι ο L550 είναι αρκετά αργός και χωρίς καθόλου καλή εκτύπωση ενώ φαίνεται να έχει αρκετά ίδια χαρακτηριστικά με τον L850 (ο οποίος βέβαια είναι καλύτερος) αλλά και 200 ευρώ πιο ακριβός χωρίς να χρειάζομαι τόσα χρώματα. Θα μπορούσαν βέβαια αυτές οι κριτικές να είναι από άπειρους users.

 

Θα σου στείλω σε pm μια σελίδα σαν παράδειγμα η οποία έχει και γραφικά και λογότυπα και αφού μπορείς να το φωτοαντιγράψεις και να το σκανάρεις θα είναι για μένα μια σημαντική βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.