Jump to content



Παροχή internet στο υπόγειο πως;


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω internet στον όροφο μου που είναι ο τέταρτος κανονικά και δίνει στην σοφίτα (λόγω ίδιας γραμμής) που είναι το δωμάτιο μου και ο υπολογιστής.

 

Θέλω να στέιλω από τον τέταρτο όροφο στο υπόγειο ίντερνετ.

 

Πως μπορώ να το κάνω αυτό ; Χωρίς καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να στέιλω από τον τέταρτο όροφο στο υπόγειο ίντερνετ
 

...έχεις 3 πλάκες να διαπεράσεις...

με ένα καλό router στο WiFi μπορείς και χωρίς καλώδια

και η κεραία του router κατά προτίμηση παράλληλη με τις πλάκες 

Όπωε έχω γράψει και παλαιότερα εδώ

από τον 1ο δίνω στο υπόγειο (2 πλάκες) και το έχω δοκιμάσει και στην ταράτσα (πάλι 2 πλάκες) και είναι στο 3/5 σήμα - ορισμένες φορές πιάνω και 4/5 ανάλογα το σημείο των 120 τετραγωνικών του ορόφου...πού είναι τοποθετημένο το router (κεντρική θέση είναι ιδανική..

...εάν το υπόγειο είναι "μπουντρούμι" τότε δύσκολα, αλλά μπορεί να πιάσεις ελάχιστο σήμσ 1/5 

Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιο δε το γλιτωνεις. Εστω ενα κομματι μεχρι να βγει ισογειο να εχει ελευθερο πεδίο προς τα πανω...

 

 

 

...έχεις 3 πλάκες να διαπεράσεις...

με ένα καλό router στο WiFi μπορείς και χωρίς καλώδια

και η κεραία του router κατά προτίμηση παράλληλη με τις πλάκες 

Όπωε έχω γράψει και παλαιότερα εδώ

από τον 1ο δίνω στο υπόγειο (2 πλάκες) και το έχω δοκιμάσει και στην ταράτσα (πάλι 2 πλάκες) και είναι στο 3/5 σήμα - ορισμένες φορές πιάνω και 4/5 ανάλογα το σημείο των 120 τετραγωνικών του ορόφου...πού είναι τοποθετημένο το router (κεντρική θέση είναι ιδανική..

...εάν το υπόγειο είναι "μπουντρούμι" τότε δύσκολα, αλλά μπορεί να πιάσεις ελάχιστο σήμσ 1/5 

 

 

Καλό router σαν ποιο;

 

Πλάκες τι εννοείς;

 

Είναι λίγο περίεργα η διαρύθμιση του σπιτιού μου,ο 4ος όροφος με τον 3ο εχουν την ιδια γραμμη (εγω μενω στον 3ο στην πισω μερια).Οπότε παιρνω εγω κανονικα ιντερνετ που ειμαι στον 3ο με το ρουτερ ενσυρματα ολα κανονικα.

 

Πως θα στειλω στο υπογειο ομως σημα;

Δεν ειναι μπουντρουμι αδειο ειναι μπορω να πώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό router σαν ποιο;

ακόμα και ένα παλαιό linksys 200wag σου κάνει τη δουλειά - εάν το βρείς μεταχειρισμένο με κανένα 20άρικο... αλλά υπάρχουν πολλές επιλογές...

 

 

 

Πλάκες τι εννοείς;

...ο κάθε όροφος που αναφέρεσαι χωρίζεται από στερεή πλάκα - γκρό μπετόν... πώς αλλιώς να το πώ?

 

ο 4ος όροφος με τον 3ο εχουν την ιδια γραμμη (εγω μενω στον 3ο στην πισω μερια)
 

4ος όροφος με τον 3ο εχουν την ιδια γραμμή/ πίσω μεριά...?

τώρα με μπέρδεψες για τα καλά... άρα είσαι 3ος όροφος?

 

μπουντρούμι = ΔΕΝ έχει παράθυρα / κουφώματα κ.ο.κ. παρά μία πόρτα εισόδου, όπως π.χ. μία αποθήκη που ανοίγεις την πόρτα και δεν βλέπεις τίποτα μέχρι να ανοίξεις το φώς.

 

Τες πα, για να μην σε κουράζω, βρές ένα ασύρματο router από φίλο καί ξεκίνα τις δοκιμές σου. Πιστεύω ότι και με το χειρότερο ασύρματο WiFi θα έχεις - θά στείλεις τουλάχιστον 1/5 σήμα στο υπόγειο...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

ακόμα και ένα παλαιό linksys 200wag σου κάνει τη δουλειά - εάν το βρείς μεταχειρισμένο με κανένα 20άρικο... αλλά υπάρχουν πολλές επιλογές...

 

 

 

...ο κάθε όροφος που αναφέρεσαι χωρίζεται από στερεή πλάκα - γκρό μπετόν... πώς αλλιώς να το πώ?

 

 

 

 

4ος όροφος με τον 3ο εχουν την ιδια γραμμή/ πίσω μεριά...?

τώρα με μπέρδεψες για τα καλά... άρα είσαι 3ος όροφος?

 

μπουντρούμι = ΔΕΝ έχει παράθυρα / κουφώματα κ.ο.κ. παρά μία πόρτα εισόδου, όπως π.χ. μία αποθήκη που ανοίγεις την πόρτα και δεν βλέπεις τίποτα μέχρι να ανοίξεις το φώς.

 

Τες πα, για να μην σε κουράζω, βρές ένα ασύρματο router από φίλο καί ξεκίνα τις δοκιμές σου. Πιστεύω ότι και με το χειρότερο ασύρματο WiFi θα έχεις - θά στείλεις τουλάχιστον 1/5 σήμα στο υπόγειο...

 

 

Δηλαδή και το router της εταιρίας μπορεί να μου κάνει; γιατί ας πούμε στον πάνω όροφο δεν πιάνει το ρούτερ μου.

 

Κατάλαβα,για την πλάκα.Δεν το είχα καταλάβει τελείως.

 

Η οικοδομή έχει μπρος πίσω. Συνολικά 4 όροφοι. Εγώ μένω στον 3ο όροφο στο πίσω μέρος της οικοδομής και έχω την ίδια γραμμή τηλεφώνου με τον 4ο όροφο (μπρος/πίσω/ είναι ενιαίο).Τώρα ίσως το καταλάβες καλύτερα.

Οπότε να κατεβάσω καλώδιο από την πίσω μεριά του τρίτου ορόφου λίγο δύσκολα.

 

Δεν με κουράζεις αντιθέτως εγώσ εκουράζω.Μια κλασσική αποθήκη είναι ,με 3 παράθυρα που κοιτάνε την αυλή.

Link to comment
Share on other sites

Γινεται και ασυρματα, αλλα σε καμια περιπτωση δε θα εχεις αποτελεσμα εφαμιλλο της χρησης καλωδιου δικτυου.

 

Η καλυτερη -ασυρματη- λυση ειναι να βρεις δυο μικρα και διακριτικα ασυρματα bridge-ακια, να τοποθετησεις το ενα στο χειλος το μπλακονιου και το αλλο καπου στο υπογειο/ισογειο ετσι το ενα να  "κοιταζει" το αλλο. Μετα τρεχεις καλωδιο στο σημειο που θελεις να φτασεις στο υπογειο.

 

Αν επιχειρησεις να διαπερασεις τους οροφους, θα αποκτησεις ψυχολογικα προβληματα.. θα ψαχνεις ολη την ωρα να δεις που εχει καλο σημα, θα φοβασαι μη χαλασει, θα το χανεις και θα τραβας επανεκκινησεις, κοκ.. Το θεμα ειναι να μη σπασεις τα μεζεα του στεατοπυγικου σου υποσυστηματος!

Link to comment
Share on other sites

Οι λύσεις είναι 3:

ή κατεβάζεις καλώδιο και συνδέεις (δύσκολο αλλά εφικτό καί safe in the longrun) από την πλευρά της αυλής... (μπορεί όμως να πληρώσεις το καλώδιο όσο κάνει ένας καλός router με καλό WiFi)...

ΣΩΣΤΟ:

"Γινεται και ασυρματα, αλλα σε καμια περιπτωση δε θα εχεις αποτελεσμα εφαμιλλο της χρησης καλωδιου δικτυου."

 

ή με WiFi καί το κλειδώνεις με strong password

 

γιατί ας πούμε στον πάνω όροφο δεν πιάνει το ρούτερ μου

... έχεις δοκιμάσει WiFi και δεν πιάνει σήμα απο όροφο σε όροφο..?? Μου κάνει εντύπωση! Ποιό router έχεις? Αυτά που στέλνουν στους πάροχους με τις παλέτες και αντίστοιχα αυτοί τα δίνουν σε μας, τους πελάτες τους?

 

ή πληρώνεις νέα γραμμή internet για το υπόγειο! ...σε συμφέρει, ειδικά εάν είναι μία μόνιμη κατάσταση και όχι για 1-2 ώρες σερφάρισμα την ημέρα... Το λέω αυτό διότι άμα αρχίσουν και "μπαίνουν" πολλοί χρήστες (24/7), οι επιδόσεις των ταχυτήτων θα πέσουν, ειδικά εάν οι ταχύτητες σου του ίντερνετ είναι ήδη χαμηλές.

 

υ.γ. πάρε ένα λάπτοπ και δές σε φίλους σου με καλά ρουτεράκια, πόσο WiFi σήμα έχεις και σε ποιές αποστάσεις / ορόφους. Από εκεί και πέρα μπορείς να βγάλεις πολλά συμπεράσματα...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

TP Link W8970 με τις κεραίες σε οριζόντια θέση στον 3ο όροφο στέλνει δίκτυο σε TP Link WR841N που βρίσκεται στο ισόγειο. Σε αντιγραφές αρχείων πιάνω κάπου 2 mb/sec ενώ το σερφάρισμα είναι ανετότατο.

Link to comment
Share on other sites

o υπολογιστής θα είναι στο υπόγειο γιατί θα συνδέετε με κάμερα ασύρματη για να καταγράφη για ασφάλεια την αυλή κτλ. 

 

και 1-2 φορές την ημέρα θα κατεβαίνω εγώ για 1-2 ώρες για γυμναστική.Οπότε θα ακούω και μουσική θα αράζω και λίγο στο νετ.

 

Ναι,έχω ένα ρούτερ της εταιρίας,με strong password κανάλι 9 ,και δεν πιάνει ΟΥΤΕ στον πάνω όροφο. *ZXHN H108L*

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει, μετέφερα μεσω του υπάρχοντος καλωδιου ΟΤΕ που έρχεται απο το ισόγειο το σημα και POE και τροφοδοτησα ασύρματο access point, το οποίο και τοποθέτησα στην είσοδο της πολυκατοικίας. Έτσι έχω δίκτυο και στο υπόγειο και στην πυλωτη. Μένω στον 5ο και ηταν μακραν η καλύτερη λύση.

Έγινε επεξεργασία από dragonfighter
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει, μετέφερα μεσω του υπάρχοντος καλωδιου ΟΤΕ που έρχεται απο το ισόγειο το σημα και POE και τροφοδοτησα ασύρματο access point, το οποίο και τοποθέτησα στην είσοδο της πολυκατοικίας. Έτσι έχω δίκτυο και στο υπόγειο και στην πυλωτη. Μένω στον 5ο και ηταν μακραν η καλύτερη λύση.

Ενδιαφέρον ακούγεται. Το σήμα πως το κατάφερες απο το καλώδιο ΟΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

... ένα ένα μας τα "ξεφουρνίζεις"..!!

 

χαχα,ντάξει δεν θα ξεφουρνίσω τίποτα άλλο,αυτά έιναι που θέλω να γίνουν,ούτε με το κινητό δεν πιάνω σήμα για ίντερνετ σκέψου,λες και δεν περνάει τίποτα από το τλεευταίο πάτωμα.

 

Γυρνα καρταρχας την κεραία να ειναι ξάπλα ,παράλληλα το πάτωμα δηλαδή ,να δεις τι εμβέλεια εχεις .

Θα χάσεις βέβαια εμβέλεια στο πατωμα πιυ είσαι

 

δεν έχει κεραία.Είναι ενσωματομένη μέσα,λες για αυτό;

 

Το έχω κάνει, μετέφερα μεσω του υπάρχοντος καλωδιου ΟΤΕ που έρχεται απο το ισόγειο το σημα και POE και τροφοδοτησα ασύρματο access point, το οποίο και τοποθέτησα στην είσοδο της πολυκατοικίας. Έτσι έχω δίκτυο και στο υπόγειο και στην πυλωτη. Μένω στον 5ο και ηταν μακραν η καλύτερη λύση.

 

πως το κατάφερες αυτό; μισε΄ς λέξεις και παραπάνω άγνωστες...

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση:

 

Αφού μίλησα με τον πρώτο όροφο.

 

Μπορώ να βάλω μια κεραία (USB) στο σταθερό στο υπόγειο,η οποία θα συνδέετε με το router του πρώτου ορόφου; Αν ναι,στην ίδια κεραία του (υπογείου) μπορώ να την κάνω να δεχθεί σήμα από κάμερα ασύρματη για να καταγράφει;

Link to comment
Share on other sites

Έχω internet στον όροφο μου που είναι ο τέταρτος κανονικά και δίνει στην σοφίτα
Μπορώ να βάλω μια κεραία (USB) στο σταθερό στο υπόγειο,η οποία θα συνδέετε με το router του πρώτου ορόφου;

Προσπαθώ αρκετό καιρό τώρα να καταλάβω σε πόσους ορόφους έχεις πρόσβαση (εκτός από τον 3ο που είναι "στην ίδια γραμμή" με τον 4ο), το υπόγειο, την αυλή και τώρα τον 1ο όροφο (...θα συνδέετε με το router του πρώτου ορόφου)... Μας λείπει ο 2ος μέχρι στιγμής...

Με έχεις χάσει εντελώς.

Sorry, αλλά εγώ τουλάχιστον με όλες τις πιό πάνω πληροφορίες που μας δίνεις έχω μπερδευτεί. Το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι εάν τελικά έχεις πρόσβαση σε όλο το κτήριο τρέξε καλώδια LAN καί ξέχνα τα ασύρματα.

 

υ.γ.Υπάρχει βέβαια και η λύση να στα στήσει αυτός που σου πούλησε την ασύρματη κάμερα καταγραφής, ο οποίος θα δεί το "σκηνικό" και θα μπορέσει να σε καθοδηγήσει ορθά. 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ αρκετό καιρό τώρα να καταλάβω σε πόσους ορόφους έχεις πρόσβαση (εκτός από τον 3ο που είναι "στην ίδια γραμμή" με τον 4ο), το υπόγειο, την αυλή και τώρα τον 1ο όροφο (...θα συνδέετε με το router του πρώτου ορόφου)... Μας λείπει ο 2ος μέχρι στιγμής...

Με έχεις χάσει εντελώς.

Sorry, αλλά εγώ τουλάχιστον με όλες τις πιό πάνω πληροφορίες που μας δίνεις έχω μπερδευτεί. Το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι εάν τελικά έχεις πρόσβαση σε όλο το κτήριο τρέξε καλώδια LAN καί ξέχνα τα ασύρματα.

 

υ.γ.Υπάρχει βέβαια και η λύση να στα στήσει αυτός που σου πούλησε την ασύρματη κάμερα καταγραφής, ο οποίος θα δεί το "σκηνικό" και θα μπορέσει να σε καθοδηγήσει ορθά. 

 

Ζητώ συγνώμη τότε που σε μπέρδεψα.

 

Συννενοήθηκα απλά,με το άτομο που μένει στον πρώτο όροφο να του παίρνω το ίντερνετ, να το μοιραζόμαστε κτλ.

 

Οπότε μπορώ να πάιρνω από εκεί ασύρματα,με μια κεραία USB που θα βάλω στον υπολογιστή του υπογείου.

Απλά λέω μπορώ να συνδέσω στον ίδιο υπολογιστή με αυτήν την κεραία,την κάμερα που θα βρίσκετε ασύρματα στην αύλή; (μόνος θα την βάλω)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ακούγεται. Το σήμα πως το κατάφερες απο το καλώδιο ΟΤΕ;

 

Ο ΟΤΕ έχει περάσει καλώδιο UTP, στο οποίο χρησιμοποιούνται μόνο τα 2 καλώδια από τα 8. Οπότε χρησιμοποίησα τα υπόλοιπα 6 για POE και DATA. Έπρεπε βέβαια να τροποποιήσω την πάνω πρίζα του τηλεφώνου που την άλλαξα με RJ-45 και το κάτω καλώδιο του ΟΤΕ, το οποίο πλέον έχει 2 άκρα, ένα ethernet και το άλλο άκρο τα 2 καλώδια που πάνε στο κουτί του ΟΤΕ.

Στην πάνω πρίζα έφτιαξα καλώδιο που από ethernet καταλήγει σε RJ-11, το οποίο συνδέεται στο splitter ADSL-τηλεφώνου και RJ-45, το οποίο συνδέεται στον POE Injector. Ο POE Injector συνδέεται στο ρεύμα και σε μια θύρα του Router.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.