Jump to content



Καψιμο μνημης


Ripper18

Recommended Posts

Ενας φιλος χθες (ψιλοασχετος), εβαλε καινουργιες μνημες (1Gb OCZ 3200 rev2,απο εξωτερικο).Ομως τις εβαλε αναποδα(την μια).Μολις ανοιξε το ΗΥ ,μυρισε καμμενο πλαστικο και πυριτιο.Οταν το ανοιξε το ενα σλοτ ηταν καμενο και δυο pin της μνημης επισης.Η ΜΟΒΟ δεν δουλευε αλλα του την αλλαξαν λογω εγγυησης.Οι μνημες επισκευαζονται??Θα τις αλλαξει η OCZ??

Link to comment
Share on other sites

Πως τα κατάφερε και την έβαλε ανάποδα?

Εφόσον η δυσλητουργεία της μνήμης δεν προέρχετε από κατασκεβαστηκό ελάτωμα αλλά η βλάβη προκλήθηκε από λάθος τοποθέτηση πολύ δύσκολο να του την αλλάξουν...

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες δεν επισκευάζονται. Μπορεί να δοκιμάσει να τις δώσει πίσω για RMA χωρίς να τους πει πως χάλασαν.

Πάντως έχω κι εγώ ένα ξάδερφο που κατάφερε να βάλει το dimm ανάποδα. Το πίεσε με τόση :flex: δύναμη που η μητρική λύγισε (ελάχιστα, τόσο όσο χρειαζόταν) και κουμπώσε τη μνήμη ανάποδα με αποτέλεσμα το ίδιο με του φίλου σου... :wall:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeadams [Σήμερα, στις 10:46]

Οι μνήμες δεν επισκευάζονται. Μπορεί να δοκιμάσει να τις δώσει πίσω για RMA χωρίς να τους πει πως χάλασαν.

Πάντως έχω κι εγώ ένα ξάδερφο που κατάφερε να βάλει το dimm ανάποδα. Το πίεσε με τόση :flex: δύναμη που η μητρική λύγισε (ελάχιστα, τόσο όσο χρειαζόταν) και κουμπώσε τη μνήμη ανάποδα με αποτέλεσμα το ίδιο με του φίλου σου... :wall:

Του τις αλλαξαν του ξάδερφου σου?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pcfreak [Σήμερα, στις 10:48]

δες πρωτα αν χαλασαν...ενας φιλος εκανε την ιδια μ...ια και πεθανε η μητρικη αλλα οι μνημες εζησαν

Ειχε καει κανενα pin??,γιατι σε αυτη εχουν καει δυο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tελικα η OCZ δεν τις αλλαζει.Να παρει καινουργιο σετ 2Χ512 η' να παρει μια μονη 512ΜΒ OCZ 3200 rev2?Θα δουλευουν καλα μια μονη 512ΜΒ OCZ μαζι με την μια που εχει μεινει απο το σετ 2Χ512 σε dual channel(mobo 875)??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ripper18

Tελικα η OCZ δεν τις αλλαζει.Να παρει καινουργιο σετ 2Χ512 η' να παρει μια μονη 512ΜΒ OCZ 3200 rev2?Θα δουλευουν καλα μια μονη 512ΜΒ OCZ μαζι με την μια που εχει μεινει απο το σετ 2Χ512 σε dual channel(mobo 875)??

Εζησε η μια?? Ε ας παρει ακομα ΜΙΑ, δεν νομιζω να μη παιξουν μαζι...

Link to comment
Share on other sites

και εγω την μια την ειχα βάλει ανάποδα αλα ξιλοκούμποσε ...,,,το pc δεν ανοιγε καν ,μετα ειδα οτι την ειχα αναποδα και ευτυχος δεν επαθε τπτ ουτε mobo ουτε μνημες. .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.