Jump to content



Επιλογη smartphone


AMDakias

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

 

Θελω ενα smartphone για τα βασικα, το οποιο δε θα λαγκαρει με 2-3 εφαρμογες ανοιχτες πχ browser, skype και viber.

Εχω καταληξει σε μεσαιο μεγεθος οθονης (4,7" - 5,2"), αλλα εχω τα εξης διληματα:

  • 2 ή 4 πυρινες
  • 512mb ή 1gb ram
  • οθονη 540 ή 720
  • android ή windows

Το budget ειναι μεχρι 200 ευρω, αλλα δε θελω να τα ξοδεψω ολα αν με 100-150 μπορω να κανω τη δουλεια που θελω το ιδιο καλα.

Θα ηθελα να με κατατοπισετε πρωτα στα τεχνικα θεματα και μετα να ακουσω προτασεις.

Επισης, δε θα ηθελα να ρισκαρω με κινεζο.

Ευχαριστω!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

 

Θελω ενα smartphone για τα βασικα, το οποιο δε θα λαγκαρει με 2-3 εφαρμογες ανοιχτες πχ browser, skype και viber.

Εχω καταληξει σε μεσαιο μεγεθος οθονης (4,7" - 5,2"), αλλα εχω τα εξης διληματα:

  • 2 ή 4 πυρινες
  • 512mb ή 1gb ram
  • οθονη 540 ή 720
  • android ή windows

Το budget ειναι μεχρι 200 ευρω, αλλα δε θελω να τα ξοδεψω ολα αν με 100-150 μπορω να κανω τη δουλεια που θελω το ιδιο καλα.

Θα ηθελα να με κατατοπισετε πρωτα στα τεχνικα θεματα και μετα να ακουσω προτασεις.

Επισης, δε θα ηθελα να ρισκαρω με κινεζο.

Ευχαριστω!

Ως προς τα 3 πρώτα διλήμματα εν έτη 2015 δεν πρέπει να υπάρχουν καν καθώς 4 πυρήνες 1gb ram  720p οθόνη είναι το min που ζητάμε ακόμα και σε αυτό το ποσό.

Τώρα για αυτά τα 3, δεν παίζει ρόλο ο αριθμός των πυρήνων αλλά η τεχνολογία τους, το 1gb είναι το ελάχιστο το οποίο χρειάζονται μια συσκευή (τουλάχιστον android) για να λειτουργεί χωρίς lag, και οθόνη κοιτάμε πάντα σε 720 για να μην βλέπουμε ότι Pixelαζει...

 

Τώρα για το android vs windows είναι κατά την γνώμη μου θέμα γούστου. Κάποιοι θεωρούν μονόδρομο τα windows κάποιοι τα android. Προσωπικά επιλέγω android καθώς υπάρχει μεγαλύτερη δυνατότητα παραμετροποίησης σε σχέση με τα windows που είναι σχεδόν ανύπαρκτη, αλλά με βάση τα λεγόμενα των funboy των windows λένε ότι το lag του είναι μηδενικό σε σχέση το android το οποίο για μένα (ως ιδιοκτήτης windows και android phone) δεν ισχύει ούτε στο ελάχιστο. Λογικά στα επόμενα ποστ θα υποθούν και έννοιες "φάση" δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης android λόγω της ανωτερότητας των windows ως λειτουργικό.

 

Άποψη μου διαλέγεις με βάση το γούστο σου και όχι με τα λεγόμενα αυτά.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

LG l bello  h lg g2 mini   120-150 ευρω.    αν πας σε used μπορεις να βρεις με 200ευρω LG g2 που φυσικα κανει τα παντα ολα και ειναι ανωτερο απο τα αλλα 2

ενοειτε θα παρεις android με τουλαχιστον 1gb ram και 4πυρινο. αγορασα για την κοπελια ενα g2 min  και ειναι μια χαρα κινητουλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Η αληθεια ειναι οτι το interface των windows phones μ'αρεσει πολυ περισσοτερο απο android. Για τις εφαρμογες δεν εχω θεμα, οπως ειπα θελω να κανω τα βασικα.

Τα G2 mini και G3 s τα εχω μπανισει και αν παρω android πιθανοτατα θα ειναι ενα απο αυτα τα 2.

 

Για nokia/microsoft δεν εχω διαβασει τα καλυτερα για το service (στο σκρουτζ κυριως), αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορω να παρω στα σοβαρα τετοιες κριτικες λαμβανοντας υποψιν την επαφη που εχει ο μεσος Ελληνας καταναλωτης με την τεχνολογια. Εχει κανεις εδω μεσα εμπειρια απο το service της nokia?

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Το ότι στα λεφτά που δίνεις θα πάρεις καλύτερο συνολικά και all around κινητό αν επιλέξεις πλατφόρμα win είναι δεδομένο. Το πρόβλημα ξεκινάει αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε κάποια εφαρμογή που δεν υπάρχει (και εικάζουμε ότι δεν θα υπάρξει) στα win. Εκεί αναγκαστικά πας σε android. Για τη χρήση που περιγράφεις θα πρότεινα να κρατήσεις τα λεφτά σου και να διαθέσεις 90 ευρώ για ένα lumia 535.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για χαμηλό budget πιστεύω πως καλύτερα είναι να επιλέξεις κινητό Windows.Έχει πιο ελαφρύ λειτουργικό και τρέχει σε κινητά που δεν είναι "τουμπανα" χωρίς κολλήματα.. Το αντροιντ είναι πιο βαρύ και για αυτό στα κινητά σε λίγα λεφτά με χαμηλά χαρακτηριστικά παρουσιάζει αρκετά κολλήματα . Βέβαια, αντιστοιχως το android έχει πιο πολλές δυνατότητες από τα Windows.. Αν θες να δώσεις και τα 200 μπορείς να πάρεις κάποιο αξιόλογο κινητό με android αλλιώς αν θες να δώσεις γύρω στα 100 πιστεύω τα Windows είναι μονόδρομος αν θες τα νεύρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Το ότι στα λεφτά που δίνεις θα πάρεις καλύτερο συνολικά και all around κινητό αν επιλέξεις πλατφόρμα win είναι δεδομένο. Το πρόβλημα ξεκινάει αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε κάποια εφαρμογή που δεν υπάρχει (και εικάζουμε ότι δεν θα υπάρξει) στα win. Εκεί αναγκαστικά πας σε android. Για τη χρήση που περιγράφεις θα πρότεινα να κρατήσεις τα λεφτά σου και να διαθέσεις 90 ευρώ για ένα lumia 535.

Σε lumia 535 κατεληξα τελικα ( το πρωι ομως, πριν δω την απαντηση σου :p ).

 

Μου φαινεται οτι θα καλυψει τις αναγκες μου πληρως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε lumia 535 κατεληξα τελικα ( το πρωι ομως, πριν δω την απαντηση σου :p ).

 

Μου φαινεται οτι θα καλυψει τις αναγκες μου πληρως.

 

Θα εκπλαγείς, καλορίζικο. Κι εγώ ψήνομαι να αλλάξω το 530 μου με αυτό λογω επιδότησης, αλλά το πιθανότερο να κάνω πίσω λόγω 5αρας οθόνης που για μένα απλά είναι απαγορευτική.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.