Jump to content



Gaming συνθεση


Recommended Posts

όσο για την κατανάλωση, πάρε την 960 αν θες να γλιτώσεις κάνα 20€ το χρόνο.. η καραμέλα πάλιωσε..

 

Κατε μέ, κάνεις μεγάλο λάθος.

 

100w x 24h με 0.13 την κιλοβατόρα είναι 112.32 € το χρόνο.

 

Σίγουρα το ποσό δέ φένετε σημαντικό, αλλά γιατι να δώσει κάποιος τα ίδια λεφτά και να πάρει την ίδια απόδοση, με την διπλάσια κατανάλωση?

Και εκτός αυτού, η παραπάνο κατανάλωση δέν είναι απλά τα παραπάνο λεφτά στο λογαριασμό της δεη, αυτό είναι και το λιγότερο.

 

Βέβαια θα πάω πάσο σε παραπάνο συζήτηση γιατί ξέρω ότι μάλλον θα χάσω μιάς και δέν είναι συμαντικό για πολλούς το feature του TDP, για μένα όμως που είμαι μεγάλος λάτρης του power saving, EINAI!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που εισαι απο λεφτα ..μεινε μακρυα απο V300 ..για σσδ.

 

Aλλη μητρικη. Afου φτανεις τα 90€ παρε μια z97.Kαι η πιο φθηνη σε υπερκαλυπτει.

 

Αλλο τροφοδοτικο..(οχι τοσο για το θεμα watt...)

 

Aλλες μνημες...θα ελεγα απαραιτητως αν πας σε ζ97 :p

 

....και εδω που φτασαμε ..αλλαξε μια και τον cpu ..με τον 4590.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατε μέ, κάνεις μεγάλο λάθος.

 

100w x 24h με 0.13 την κιλοβατόρα είναι 112.32 € το χρόνο.

 

Σίγουρα το ποσό δέ φένετε σημαντικό, αλλά γιατι να δώσει κάποιος τα ίδια λεφτά και να πάρει την ίδια απόδοση, με την διπλάσια κατανάλωση?

Και εκτός αυτού, η παραπάνο κατανάλωση δέν είναι απλά τα παραπάνο λεφτά στο λογαριασμό της δεη, αυτό είναι και το λιγότερο.

 

Βέβαια θα πάω πάσο σε παραπάνο συζήτηση γιατί ξέρω ότι μάλλον θα χάσω μιάς και δέν είναι συμαντικό για πολλούς το feature του TDP, για μένα όμως που είμαι μεγάλος λάτρης του power saving, EINAI!

 

Θες να μου πεις ότι θα'χει ΣΕ FULL LOAD 2.5 ώρες το pc ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για έναν χρόνο.. ok.. είναι κι αυτό μια άποψη.. όπως κ το να αλλάξουμε όλες μας τις λάμπες σε led.. 

επίσης το tdp είναι άλλο πράγμα.. 

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις ότι θα'χει ΣΕ FULL LOAD 2.5 ώρες το pc ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για έναν χρόνο.. ok.. είναι κι αυτό μια άποψη.. όπως κ το να αλλάξουμε όλες μας τις λάμπες σε led.. 

επίσης το tdp είναι άλλο πράγμα.. 

Όχι, έκανα απλός μία γενική και καθόλου συγκεκριμένη αναφορά της κατανάλωσης τους ρεύματος σε €.

Eσύ πώς το έβγαλες αυτό το πόρισμα με τις 2.5 ώρες?

 

Είπα το feature του TDP, και εσύ μου λές οτι είναι άλλο πράγμα, πιάστο αυγό και κούρευτο :p

Έγινε επεξεργασία από Heir of a dying day
Link to comment
Share on other sites

Δε πιστευω με τον 4460 να εχω bottleneck στην 290..

Επισης κατι αλλο που ειδα ειναι οτι αυτη η μητρικη δεν ειναι συμβατη με την 290.Γινεται κατι τετοιο?αφου εχει pci express x16,απλα βλεπω οτι στην m/b ειναι gen2 ενω η Vga ειναι gen3 .. :/

Έγινε επεξεργασία από NiRou
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειπα να παω σε αυτη την συνθεση,να γλυτωσω και λεφτα,αφου LoL και CS:GO παιζω και μια χαρα θα τα τρεχω με αυτα. PSU M/B ή M/B CPU VGA RAM SSD ή SSD .Να την προχωρησω??

**Απλα παλι βλεπω με την μητρικη οτι οσες ram βρηκα δεν ειναι συμβατες με αυτη.Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία από NiRou
Link to comment
Share on other sites

προτίμησε την asus.. την ασυμβατότητα με gpu/ram πού την είδες;

αν παίζεις μόνο cs και lol δεν αξίζει καν να πας σε τόσο δυνατό σύστημα.. καλά κάνεις κ κόβεις λεφτά.. 

από την άλλη, μη πας με τίποτα σε αυτούς τους ssd ή σε 64άρη.. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

για τροφοδοτικό μιας και θίχτηκε, πήγαινε καλύτερα σε ένα εκ των:

https://www.skroutz.gr/s/310765/Antec-High-Current-Gamer-520.html

https://www.skroutz.gr/s/4055518/EVGA-600B-Bronze.html

https://www.skroutz.gr/s/310765/Antec-High-Current-Gamer-520.html

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τροφοδοτικό έχει μόνο 70% efficiency, και το max output για τα 12v είναι 480W / 40Α.

480W μείον 30% = 336w power supply.

 

Παίζει να είναι και το χειροτερότερο ever που θα μπορούσες να διαλέξεις.

 

με 200w gpu + 100w cpu, θα ανατιναχτεί μέσα σε 3 μήνες ή μπορεί και να μήν επαρκεί ΚΑΝ.

 

Τα λέω καλά ή κάνω λάθος παιδιά?

Έγινε επεξεργασία από Heir of a dying day
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τροφοδοτικό έχει μόνο 70% efficiency, και το max output για τα 12v είναι 480W / 40Α.

480W μείον 30% = 336w power supply.

 

Παίζει να είναι και το χειροτερότερο ever που θα μπορούσες να διαλέξεις.

 

με 200w gpu + 100w cpu, θα ανατιναχτεί μέσα σε 3 μήνες ή μπορεί και να μήν επαρκεί ΚΑΝ.

 

Τα λέω καλά ή κάνω λάθος παιδιά?

 

Kανεις λαθος..

 

Για psu μεχρι αν εξαντληθει η προσοφροα το superflower 550hx στα 70€.. http://www.e-shop.gr/psu-super-flower-golden-green-hx-series-550w-sf-550p14xe-p-PER.811708

 

Μνημες ..http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f3-14900cl9d-8gbxl-8gb-2x4gb-ddr3-pc3-14900-1866mhz-ripjawsx-dual-channel-kit-p-PER.556261 (τζαμπα θα τις φορτωθεις τις vengeance).

 

και μητρικη http://www.skroutz.gr/s/5069480/Asrock-Z97-Anniversary.html

(οχι ~90€ ζ87....και ουτε 80€ β85..)

 

 

Και με 18€ πιο πανω παιρνεις ενα 300mhz πιο πανω σε επεξεργαστη (4590)  Αν σε παιρνει ..δωστα.

 

Για ssd σε βλεπω να ανοιγεις θεμα για το αν ειναι σωστες οι επιδοσεις..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα τελικα με τα κομματια.Για m/b θα παρω αυτη.Nαι ξερω τι να την κανω την ξεκλειδωτη,αλλα ποτε δεν ξερεις αμα στο μελλον παρω καποιον μεταχειρισμενο k επεξεργαστη,ηθελα και να ειναι atx οποτε αντι 80ευρο h97 πιστευω καλυτερα +10ευρω και z97.Για cpu σταθερα στον 4460.Για psu διαλεξα αυτο λογω οτι ειναι modular και αξιοπιστη μαρκα.Ram παλι σταθερα στις corsair.Τωρα οσο για gpu ειμαι αναμεσα σε αυτη και αυτη,στα ιδια λεφτα ειναι,εγω σκεφτομαι για 960.Ειπα τελικα αντι να δωσω 50ευρω για hdd να παρω εναν 60αρι ssd με τα ιδια περιπου λεφτα και θα "πεταειιιιι" το pc,ετσι και αλλιως και στο παλιο pc 40gb max χρησιμοποιουσα(με windows xp βεβαια).Αμα με χορηγησουν οι δικοι μου :p  λεω να παρω ενα κουτακι και ενα πληκτρολογιο/ποντικι.Λιγο που εψαξα σκαλωσα με αυτο,δε ξερω αν εχει καλο airflow αλλα το εχω λατρεψει και τελος με το setακι αυτο δενει το γλυκο,λιγο που επαιξα σε ενα φιλαρακι με βολεψε απιστευτα και το ποντικι και το πληκτρολογιο απλα το ποντικι ειναι λιγο της πλακας,τριζει η ροδελα,εχω ακουσει πολλα αλλα για 30ευρω μια χαρα.

ΠΡΟΧΩΡΑΩ ? ? ? :D :D

Έγινε επεξεργασία από NiRou
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

SSD κοίτα στα 120GB.

Αν στα XP ήθελες 40GB στα 7 θα θέλεις παραπάνω. Οι SSD χρειάζονται και ένα 15% τουλάχιστον ελεύθερο χώρο για να μην χάνουν επιδόσεις.

Μνήμες πάρε με χαμηλού προφίλ ψύκτρες. Αν ποτέ θελήσεις να βάλεις καλύτερη ψύκτρα (όταν πάρεις τον K π.χ.) να μην σε εμποδίζουν οι μνήμες.

 

Edit: Σαν να το ξεθάβω το θέμα μάλλον. Τώρα είδα το 26 Μαρτίου!

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.