Jump to content



Πρόβλημα με την μεταφορα os σε ssd


Recommended Posts

Μολις απεκτησα και γω σαν παιδι που ειμαι εναν ssd Samsung 850 evo... και ειπα να κανω την μεταφορα των windows 7 64bit σε αυτον, με το EASE US .....μετα την μεταφορα και ολα τα σχετικα, εκανα reboot , μπηκα bios να τσεκαρω το boot priority βεβαιωθηκα οτι εγραφε τον ssd και μετα πατησα save&exit .Πανω στο bootρισμα ομως μου πεταει ενα μηνυμα : reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key.... τι κανω? σημειωτεον οτι εχω αποσυνδεσει τον παλιο....

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και εδώ:

 

http://www.thelab.gr/topic/143304-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-windows-%CF%83%CE%B5-ssd/#entry2147376

 

δοκίμασε να πάρεις ένα "κλώνο" από τον παλαιό σου δίσκο... με Acronis ή Samsung tools

 

 

 

σημειωτεον οτι εχω αποσυνδεσει τον παλιο....

ποιόν παλιό έχεις αποσυνδέσει...????  Δίσκο? 

 

Application:

Samsung_Data_Migration_Setup_v27 

size: 12,611kb

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Έλα νταξ εγώ έκανα πατατια... Επέλεγα το partition που έχω τα αρχεία των windows ενώ ήθελε κ τα 100mb από το system reserved ... Τελικά δούλεψε! Με λίγο ψάξιμο βρήκα κάπου για να κανεις τα windows να τον αναγνωρίσουν σαν ssd ,πρέπει λέει να δώσεις την εντολή winsat disk στη γραμμή εντολών. Το έκανα , και αυτό έκανε εκεί τα δικά του για λίγα λεπτά κ μετά τελείωσε.... Αλλά ερωτώ και γω τώρα , δν έπρεπε εκεί που εμφανίζονται όλοι η δίσκοι στο "υπολογιστής μου" να εμφανίζεται σαν ssd και όχι σαν "τοπικός δίσκος" ;;; ΑΑΑ σημειωτέον οτι το γύρισα σε ahci από τα bios κ έχω ενεργοποιήσει το rapid mode από το Samsung magician.

Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

Έλα νταξ εγώ έκανα πατατια... Επέλεγα το partition που έχω τα αρχεία των windows ενώ ήθελε κ τα 100mb από το system reserved ... Τελικά δούλεψε! Με λίγο ψάξιμο βρήκα κάπου για να κανεις τα windows να τον αναγνωρίσουν σαν ssd ,πρέπει λέει να δώσεις την εντολή winsat disk στη γραμμή εντολών. Το έκανα , και αυτό έκανε εκεί τα δικά του για λίγα λεπτά κ μετά τελείωσε.... Αλλά ερωτώ και γω τώρα , δν έπρεπε εκεί που εμφανίζονται όλοι η δίσκοι στο "υπολογιστής μου" να εμφανίζεται σαν ssd και όχι σαν "τοπικός δίσκος" ;;; ΑΑΑ σημειωτέον οτι το γύρισα σε ahci από τα bios κ έχω ενεργοποιήσει το rapid mode από το Samsung magician.

 

Αυτός που είπε να κάνεις το winsat disk ήταν άσχετος. Το Winsat κάνει μόνο μέτρηση του drive με το πρόγραμμα των windows. Επίσης τα Windows 7 δεν αναγνωρίζουν τον SSD. Κλείσε το defrag τελείως και το drive θα είναι μια χαρά. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.