Jump to content



Πρόβλημα με την εκκίνηση του Η/Υ


Recommended Posts

Καλησπέρα έκλεισα τον υπολογιστή το πρωί και το απόγευμα που τον άνοιξα είχα ένα περίεργο πρόβλημα. Ενώ ΠΕΡΝΕΙ ρεύμα τα λαμπάκια όλα ανάβουν κανονικά δεν ανάβουν η ο οθόνη το ποντίκι και το πληκτρολόγιο δεν έκανε κάποιο μπιπ η κάτι τέτοιο.Με τα πολλά και βάζοντας και βγάζοντας εξαρτήματα και την μπαταρία άνοιξε αλλα για λίγο μετά μου έβγαλε μπλε οθόνη. Συνέχισε μετά το ίδιο να μην ανάβει σε ξένα φόρουμ λέγαν ότι είναι θέμα μητρικής και οτι δεν καταφέρνει να κανει τν ηλεκτρικό έλεγχο η μητρική. Απλά ήθελα την γνώμη σας πριν πάω και παρω μια καινούργια αν πιστεύεται και εσείς οτι είδε τα ραδικια αναπηδά η μητρική μου.Δεν εχω πρόσβαση σε άλλο υπολογιστή για να δοκιμάσω τα εξαρτήματα ένα ένα. 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις αν η μητρική σου έχει σκασμενους πυκνωτές. Αν ναι δοκίμασε να τους αλλάξεις. Αν όχι, βγάλε την μπαταρία της μητρικής αφού έχεις βγάλει το τροφοδοτικό από το ρεύμα, βγάλε και τα πάντα από πάνω και ξεκινατη μόνο με τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δυο ή περισσότερα ντιμάκια μνήμης (ραμ) δεν  δοκιμάζεις με μια μνήμη;

Τι μητρική είναι; Τι Socket? 

Πες λίγα για το σύστημά σου ( επεξεργαστής, μητρική, μνήμες, κτλ)

Έγινε επεξεργασία από p55
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με την μπαταρια να την βγάλω και να αλλάξω θέση την ραμ και να το ξεκινήσω με τα βασικά και πάλι κάνει τα ίδια. Είχα που κ που μπλε οθόνες και δεν σταμάτησαν ούτε με αλλαγή της ραμ ούτε με αλλαγή σκληρου και ούτε και με φορματ.

Είναι nvidia 970 2g, amd phenom fx x4, ram vengeance ddr3 8g και μητρική asus m4a79t deluxe.

Οπτικά η μητρική δεν φαίνεται να έχει κατι. Απλα ΠΙΣΥΕΥΩ αν ήταν θέμα τροφοδοτικού δεν θα κατάφερνα μια στις τόσες να το ανοίξω να δουλέψει 5 10 λεπτά και μετά να μου βγάλει μπλε οθόνη ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως πολλά μπορεί να γίνουν με "κουτσό" τροφοδοτικό. Το τροφοδοτικό σου ποιό είναι; Το έχεις δουλέψει χρόνια;

Αν είχες προσέξει τους κωδικούς στις μπλέ οθόνες, ίσως να ήξερες και τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα Ο υπολογιστής λειτουργεί κανονικά. Δεν ξέρω τι να πω έχει μια ωρα περιπου π ειναι ανοιχτος χωρίς κάποιο θέμα.Τι συμπέρασμα βγαζεται?

Έγινε επεξεργασία από Tsitsials
Link to comment
Share on other sites

Τώρα Ο υπολογιστής λειτουργεί κανονικά. Δεν ξέρω τι να πω έχει μια ωρα περιπου π ειναι ανοιχτος χωρίς κάποιο θέμα.Τι συμπέρασμα βγαζεται?

 

Βάλε - βγάλε κάτι που δεν κούμπωνε καλά,  κούμπωσε τελικά.

Αν θες κατέβασε το Blue screen view (δεν χρειάζεται εγκατάσταση) για να βρεις τελικά τι ήταν αυτό που έφταιγε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.