Jump to content


Tp Link WN951N PCI Wireless Network Adapter


psygreg

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Θέλω την βοήθειά σας σχετικά με το εξής θέμα :

 

 

Έχω τον κλασσικό ZTE router που δίνει ο ΟΤΕ και τον αντάπτορα του θέματος.

 

ενώ το σήμα φαίνεται στον Η/Υ εξαιρετικό (δλδ. το βγάζει 55%+) όταν παίζω παιχνίδια κάνει αρκετές φορές κάτι σαν "lag".
έχω παρατηρήσει πως το σήμα στο router δεν χάνετε.

η απόσταση είναι μία νοητή ευθεία 5 μέτρων στην οποία δεν παρεμβάλετε τοίχος.

 

Η ταχύτητα που επιτυγχάνετε είναι εξαιρετική για την περιοχή, κοντά στα 7,5 ενώ η γραμμή είναι ταβάνι στα 8Mbits

 

 

Καμία ιδέα για το μπορεί να φταίει?

Έγινε επεξεργασία από psygreg
Link to comment
Share on other sites

Το default που είχε το ZTE ήταν το κανάλι 13, το έβαλα στο 1 μου έκανε τα ίδια, το άλλαξα στο 6 και προς το παρών δεν υπάρχει θέμα (το δοκίμασα 20 λεπτά μόνο)

 

μήπως φταίει το ότι είναι στα 2,4Ghz ? θα άξιζε οικονομικά η μετάβαση σε router/adapter στα 5Ghz

Link to comment
Share on other sites

Σε 5 Ghz μάλλον δεν θα άξιζε. Ίσως άξιζε ένα ποιοτικό 2.4Ghz π.χ tp link 8970 / 8980.

Ακόμα αν υπάρχει νοητή ευθεία 5 μέτρων χωρίς εμπόδια που λές ακόμα καλύτερα απο τα 2.4Ghz είναι το καλώδιο.

Τα 5Ghz δεν έχουν καλές αποστάσεις και αν και τα 5 μέτρα δέν θα ήταν πρόβλημα δεν νομίζω να έχεις και δέκτες στα 5Ghz. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω, θα πρέπει να αγοράσω και router αλλά και network adapter που να υποστηρίζει 5Ghz και με βάση αυτά που λες δεν αξίζει καθόλου.
ξεκαθάρισες αρκετά τα πράγματα, το 8970 είναι το πιο γνωστό και βλέπω έχει τις περισσότερες κριτικές, η διαφορά του με το 8980 είναι ότι το 8980 έχει καλύτερο wireless σήμα ή απλά ότι το 8980 υποστηρίζει και τα 5Ghz ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.