Jump to content



Ποντίκι για FPS έως 40€


Recommended Posts

Χαιρετώ την κοινότητα.

Πρώτο μου θέμα εδώ πέρα και δυστυχώς δεν βρήκα απο τα αντίστοιχα θέματα κάτι να με ικανοποιεί γι αυτό και άνοιξα θέμα.

 

Ας μπούμε στο ψητό.

Την παρασκευή το CM Storm Xornet απεβίωσε-το ρήμαξα βασικά- και είμαι σε αναζήτηση νέου mouse.

Κοίταζα για το roccat savu αλλά με χάλασε το γεγονός ότι έχει 2 έτη εγγύηση σε σχέση με τα logitech. Απο την άλλη κοίταζα το Logitech G300S αλλά δεν μ αρέσει που ΔΕΝ έχει κουμπιά στον αντίχειρα και η θέση του οπτικού αισθητήρα μου φαίνεται κάπως.

Razer δεν κοιτάζω λόγω εταιρίας και τιμής σε αυτά που προσφέρει στην κατηγορία αυτή.

Έχω δεί τα νέα coolermaster αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζουν για τα χρήματα αυτά και δεύτερον το alcor δεν μ αρέσει το σχήμα του, μου φαίνεται αρκετά ψεύτικο.

Περιμένω τις προτάσεις σας.

 

Link to comment
Share on other sites

από τα καλύτερα που τα προτίνανε για χρόνια είναι το mx518 που μετονομάστηκε σε g400 μετα g400s με χειρότερα χρώματα κατ εμέ και τώρα η μετεξελιξή του το g402. τα τρία πρώτα τα έχω ή τα είχα. οπτικά και καλύτερα σε απόκριση από τα razer λέιζερ naga 2014 . είναι πιο ακριβή και γρήγορα στην ίδια ανάλυση. το μόνο ελάτωμα τους είναι ότι κάνουν νομίζω 50 ευρώ . λίγο έξω από την τιμή σου. είναι και προτείνεται για fps. για δοκίμασε το .ψήνομαι να αγοράσω και το g402 αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

το G400 το είχα δει και μ άρεσε αλλά είναι ακριβό για αυτά που διαθέτω,και τα 40€ με κόπο είναι.

Θα περιμένω για περισσότερες προτάσεις αλλιώς θα μαζέψω παραπάνω χρήματα και όταν είναι θα ξαναποστάρω(αν δεν έχουν αλλάξει πολύ τα δεδομένα)

Σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου παρόλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω ότι τα οπτικά είναι καλύτερα από τα λέιζερ. μάλιστα το ναγκα έχει μειωμένη απόδοση σε Mouse pad της razer to goliathus control edition. σε Mouse pad της steel series είναι καλύτερο σε απόκριση .

τα ποντίκια είναι λίγο ακριβά. εάν κάναν 25 ευρώ θα ήταν καλά. έχω δει και ποντίκια που κάνουν 125 ευρώ .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

παρε το savu και ασε την εγγυηση, πολλοι το εχουν εχουν εδω μεσα πανω απο 2 χρονια  και δεν ακουστηκαν ποτε παραπονα για την κατασκευη του.  

 

το αλκορ το εχεις χουφτωσει  ή μπα ?  

 

εγω εχω το xornet στο χερι σχεδον 10 ωρες  και το alcor αλλες 3-4  καθε μερα. 

 

σαν το intellimouse explorer 3.0 ειναι,  απλα λιιιγο πιο μικρο  

 

 https://lh6.googleusercontent.com/-ezAbuHzFdxk/UzCvQiRNWGI/AAAAAAAAAV4/Ov0a4wy-ZOE/w1113-h835-no/14%2B-%2B1

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

το alcor όχι η αλήθεια είναι.

Αν κάνω την υπέρβαση το G302 αξίζει;

η αγορά θα γίνει λογικά όταν βρεθουν τα παραπάνω χρήματα.

για το savu βλέπω ότι είναι μοντέλο 2ετίας η δεν μας απασχολεί;

 

το xornet το είχα και το ρήμαξα σε βαθμό που δεν επιδιορθώνεται, και απ ότι βλέπω μόνο το visionstudio το έχει και δεν νομίζω ότι με συμφέρει να ξαναπάω σε lazer ποντίκι

Link to comment
Share on other sites

μπρρρρτ !  δεν ειναι laser το xornet :p

 

( avago 3050 με ιδιαιτερη προτιμηση στις κοκκινες / ασπριδερες επιφανειες ) 

 

g302 δεν αξιζει imo περα απο τον μηχανισμο στα κουμπια, το g303 συνδυαζει τα ιδια κουμπια με κορυφαιο sensor  αλλα ξεφευγει τελειως σε τιμη ( 70+ )

 

μην κοιτας τα χρονια, για ποντικι ψαχνεσαι και  οχι για καρτα γραφικων, αλλοι παιζουν ακομα με    intellimouse optical 1.1  /  logitech MX300 και το ευχαριστιουνται μια χαρα. 

 

to alcor δεν το προτεινω αμα σκοπευεις να το κρατησεις καιρο, το δικο μου  στους 6 μηνες αρχισε να συμπεριφερεται περιεργα το LED ( το ασπρο των 800dpi εγινε ροοοοοοοοοζ  https://lh6.googleusercontent.com/-r-_o4pG_h-g/VDV3sYMGYGI/AAAAAAAABOE/AzdSxznVBZw/w1113-h835-no/14%2B-%2B1 ) το μπροστινο πλαινο ξεκινησε να κανει double click απο μονο του, ενω τα 2 ποδαρακια στο κατω μερος, λιωσανε τοσο πολυ απο την χρηση που αναγκαστηκα φετος να τα αλλαξω ολα με hyperglides MS-2 και να χασω 50dpi  : Phttps://lh4.googleusercontent.com/-3ck7d6pQzjM/VNnEPInjJqI/AAAAAAAABwY/9BOx4jliZYY/w1113-h835-no/15%2B-%2B1 )

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οπτικό και έχει δέσμη απο κάτω; lol έχω μείνει πολύ πίσω τελικά.

όσο για τις επιφάνειες ισχύει.

 

Άρα μέχρι στιγμής μου λές για savu.

Υπάρχει καμιά άλλη επιλογή; το G300s δεν αξίζει έτσι;

Link to comment
Share on other sites

τελικά μετά απο πολύ σκέψη και αφού σε 2-3 καταστήματα που πήγα δεν υπήρχε το G300s για να το δω(απαράδεκτο πράγμα-μόνο razer και παντού razer)πήρα το savu στα 34.99€

 

γενικότερα είμαι πολύ ικανοποιημένος απο την απόδοση του και το software που το συνοδεύει,το ποντίκι είναι σχετικά ελαφρύ και χωράει ακριβώς στο χέρι μου όπως και το xornet που είχα.Λίγο πρέπει να συνηθίσω το διαφορετικό πιάσιμο του μιας και το xornet έχει το πλαστικό για τον παράμεσο.

Μικρό αρνητικό για μένα είναι ότι τα 2 κουμπιά των "κλίκ" ακούγονται αρκετά σε σχέση με το xornet και είχα συνηθίσει την βραδινή ησυχία σχεδόν 2 χρόνια τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.