Jump to content



Τι κάμερα προς τοποθέτηση στην αυλή;


PetranEVO

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

 

Έχω Quick Question.

 

Στο υπόγειο μας,που βλέπει στην αυλή έχω βάλει έναν υπολογιστή ο οποίος με μια προέκταση καλωδίου USB και μια δυνατή κεραία TP-Link ποιάνει  ίντερνετ από 1 ορόφους πάνω ο οποίος έχει ίντερνετ.

 

Η ερώτηση μου:

 

1. Τι κάμερα μπορώ να βάλω ώστε να καταγράφει την αυλή - βλέπει στην αυλή κτλ. για την ασφάλεια των αυτοκινήτων κτλ ; Ποια προτείνετε ;Εγώ έχω δεί αυτή :

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Vstarcam-T7838WIP-H-264-720P-Wireless-IP-Camera-PnP-Network-WIFI-802-11-b-g-n-/300985793238?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item461426bad6

 

Στα 70€

 

2. Τελευταία ερώτηση,αν βάλω ασύρματη κάμερα,στο ταβάνι του πρώτου ορόφου που ουσιαστικά "καλύπτει λίγο αυλή",ώστε να μην βρέχετε η κάμερα κτλ. πως θα συνδέομαι ασύρματα σε εκείνην ,καθώς η κεραία είναι ήδη "κατηλλημένη" από το να παίρνει δίκτυο από τον πρώτο όροφο;

Μπορεί να παίρνει και ίντερνετ και να είναι συνδεδεμένη με την κάμερα;

 

Περιμένω τις γνώσεις σας.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Η καμερούλα φαίνεται καλή. Το καλό σημείο είναι ότι έχει υποδοχή για κάρτα μνήμης οπότε η καταγραφή γίνεται στην ίδια (λογικά θα σου δίνει τη δυνατότητα να γράφει όταν ανιχνεύει κίνηση και όχι συνεχώς). Απο εκεί και πέρα το ίντερνετ χρειάζεται μονο όταν θές να βλέπεις τι γίνεται είτε σε πραγματικό χρόνο, είτε να βλέπεις τι έχει γράψει η κάρτα της, όταν θα βρίσκεσαι εκτός σπιτιού. Επομένως η όποια εγκατάσταση έχεις κάνει για το ιντερνετ δεν αλλάζει τίποτα. Απαξ και της δώσεις μια ΙΡ μετά με την εφαρμογή, και αφού ανοίξεις κάποια πόρτα στο ρούτερ, θα μπορείς να βλεπεις απομακρυσμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δέν είμαι κατά της κάμερας αλλά να ξέρεις οτι δέν κάνει τίποτα ουσιαστικό.

Δέν αποτρέπει κανέναν κουκουλοφόρο ανεπιθύμητο μία κάμερα.

 

Μαζί με την κάμερα βάλε και ένα τεράστιο προβόλη γηπέδου με ανιχνευτή κίνησης, και άμα μπορείς βάλε μαζί και συναγερμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Η καμερούλα φαίνεται καλή. Το καλό σημείο είναι ότι έχει υποδοχή για κάρτα μνήμης οπότε η καταγραφή γίνεται στην ίδια (λογικά θα σου δίνει τη δυνατότητα να γράφει όταν ανιχνεύει κίνηση και όχι συνεχώς). Απο εκεί και πέρα το ίντερνετ χρειάζεται μονο όταν θές να βλέπεις τι γίνεται είτε σε πραγματικό χρόνο, είτε να βλέπεις τι έχει γράψει η κάρτα της, όταν θα βρίσκεσαι εκτός σπιτιού. Επομένως η όποια εγκατάσταση έχεις κάνει για το ιντερνετ δεν αλλάζει τίποτα. Απαξ και της δώσεις μια ΙΡ μετά με την εφαρμογή, και αφού ανοίξεις κάποια πόρτα στο ρούτερ, θα μπορείς να βλεπεις απομακρυσμένα.

 

Καλησπέρα,

 

Σε ευχαριστώ για την ασχολία σου.

 

Μπορείς να το εξήγησεις λίγο παραπάνω; Δεν μπορώ να την βάλω να "γράφει" στον υπολογιστή μου; και ας γεμίζει ο σκλήρός τι τσάμπα έχω το 1ΤΒ ; 

 

Ναι,απομακρυσμένα κτλ. το γνωρίζω.

Το θέμα είναι ότι να συνδεθώ εγώ δηλαδή ο υπολογιστής του υπόγείου μαζί της και να βλέπει "live" τι γίνεται και να καταγράφει,γιατί έτσι και αλλίως τον περισσότερο χρόνο εκεί τον περνάω,να βλέπω μήπως έρχεται και κάποιος.

 

Δες για τις Unifi. Ειναι εξαιρετικες.

 

 

*Δες και και το νομικο κομματι...

 

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124846&_dad=portal&_schema=PORTAL#2

 

Το νομικό είμαστε 100% καλυμένοι.

Δεξιά μου είναι εγκατηλλημένο σπίτι πάνω από 10 χρόνια,το έχουμε μπαζώσει κιόλας,παρότι καλούσαμε τις αρχές να έρθουν καθώς ήταν εστία μολύνσεως , για όλους γιατί ήταν ναρκωμανείς και ακαθιρίσιες μέσα, και τα ρίξαμε τα λεφτά και το διορθώσαμε ώστε να μην πλησιάζει κανείς και να σταματήσει αυτό το πράγμα,να φοβόμαστε δηλαδή για το οτιδήποτε.

Η αυλή είναι μεγάλη και θα καταγράφει μόνο μέσα στην αυλή και "στην πόρτα".

 

Δέν είμαι κατά της κάμερας αλλά να ξέρεις οτι δέν κάνει τίποτα ουσιαστικό.

Δέν αποτρέπει κανέναν κουκουλοφόρο ανεπιθύμητο μία κάμερα.

 

Μαζί με την κάμερα βάλε και ένα τεράστιο προβόλη γηπέδου με ανιχνευτή κίνησης, και άμα μπορείς βάλε μαζί και συναγερμό.

 

Το γνωρίζω,φωτοκύτταρα υπάρχουν ήδη με 2 προβολείς,η οικοδομή είναι με κάμερες θυροτηλεφώνων, και μαζί και "φώς" για την νύχτα στα κουδούνια.Συναγερμοί έχουν μπεί πάνω,αλλά στην αυλή δεν είπαμε να βάλουμε είναι too much.

Γιατί έτσι και αλλίως έχει σιδερένια πόρτα που κλειδώνει το βράδυ μόλις σκοτινιάσει.

Από εκεί και πέρα, η κάμερα είναι καθαρά ένα "εξτρά" hit :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σε ευχαριστώ για την ασχολία σου.

 

Μπορείς να το εξήγησεις λίγο παραπάνω; Δεν μπορώ να την βάλω να "γράφει" στον υπολογιστή μου; και ας γεμίζει ο σκλήρός τι τσάμπα έχω το 1ΤΒ ; 

 

Ναι,απομακρυσμένα κτλ. το γνωρίζω.

Το θέμα είναι ότι να συνδεθώ εγώ δηλαδή ο υπολογιστής του υπόγείου μαζί της και να βλέπει "live" τι γίνεται και να καταγράφει,γιατί έτσι και αλλίως τον περισσότερο χρόνο εκεί τον περνάω,να βλέπω μήπως έρχεται και κάποιος.

 

 

 

Κοίτα, σύμφωνα με αυτό στην περιγραφή

 

 

Supports monitoring via computer, iPhone, and most Android smartphones, allowing you to realize remote view & recording anywhere & anytime.

 

φαίνεται να σου δίνει την δυνατότητα να γράφεις και στον σκληρό του υπολογιστή σου και όχι μονο στην κάρτα μνήμης που διαθέτει. Αυτό είναι κάτι που το δίνει σαν δυνατότητα το συνοδευτικό πρόγραμμα, και όπως καταλαβαίνεις άν δεν το δέις δεν ξέρεις με ποιούς τυχών περιορισμούς το κάνει. π.χ. χρειάζεται και σύνδεση ethernet για να γράψει στο pc ?

Κατά τα υπόλοιπα η σύνδεσή της στο δίκτυο είναι ίδια με έναν εκτυπωτή με wifi : δίνεις μια ΙΡ και μετά τη διαχειρίζεσαι απο το δίκτυο μέσω web browser (συνήθως κατεβάζουν ένα activeX και παίζει). Τώρα άν σου δίνει απο εκεί και δυνατότητα εγγραφής.... δεν μπορώ να το ξέρω σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπ'όψιν σου οτι οτιδήποτε λειτουργεί με ρεύμα βγαίνει off για πλάκα.

 

Το γνωρίζω,φωτοκύτταρα υπάρχουν ήδη με 2 προβολείς,η οικοδομή είναι με κάμερες θυροτηλεφώνων, και μαζί και "φώς" για την νύχτα στα κουδούνια.Συναγερμοί έχουν μπεί πάνω,αλλά στην αυλή δεν είπαμε να βάλουμε είναι too much.

Καθόλου "too much".

 

Γιατί έτσι και αλλίως έχει σιδερένια πόρτα που κλειδώνει το βράδυ μόλις σκοτινιάσει.

Τι κλειδαριά φέρει αυτή η πόρτα?

 

Η αυλή είναι μεγάλη και θα καταγράφει μόνο μέσα στην αυλή και "στην πόρτα".

Εγώ καταγράφω τα πάντα και δέν υπολογίζω τίποτα και κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, σύμφωνα με αυτό στην περιγραφή

 

 

φαίνεται να σου δίνει την δυνατότητα να γράφεις και στον σκληρό του υπολογιστή σου και όχι μονο στην κάρτα μνήμης που διαθέτει. Αυτό είναι κάτι που το δίνει σαν δυνατότητα το συνοδευτικό πρόγραμμα, και όπως καταλαβαίνεις άν δεν το δέις δεν ξέρεις με ποιούς τυχών περιορισμούς το κάνει. π.χ. χρειάζεται και σύνδεση ethernet για να γράψει στο pc ?

Κατά τα υπόλοιπα η σύνδεσή της στο δίκτυο είναι ίδια με έναν εκτυπωτή με wifi : δίνεις μια ΙΡ και μετά τη διαχειρίζεσαι απο το δίκτυο μέσω web browser (συνήθως κατεβάζουν ένα activeX και παίζει). Τώρα άν σου δίνει απο εκεί και δυνατότητα εγγραφής.... δεν μπορώ να το ξέρω σίγουρα

 

Ναι,μάλλον θα έχει αντίστοιχο πρόγραμμα.

 

Όσο για την ΙΡ κτλ. τώρα το κατάλαβα καλύτερα όπως με τον εκτυπώτη κτλ.

 

Να έχεις υπ'όψιν σου οτι οτιδήποτε λειτουργεί με ρεύμα βγαίνει off για πλάκα.

 

Καθόλου "too much".

 

Τι κλειδαριά φέρει αυτή η πόρτα?

 

Εγώ καταγράφω τα πάντα και δέν υπολογίζω τίποτα και κανέναν.

 

Ναι,ξέρω αλλά εκεί που είναι ή θα μπεί θες σκάλα για να κόψεις ρεύμα,δεν παίζει να φέρεις σκάλα 4 μέτρων για να φτάσεις καλώδιο "μέσα στον τοίχο".

 

Απλή κλειδαριά ,απλά με "μεγάλο" κλειδί σαν της ασφαλείας.

 

Καλά κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.