Jump to content



Samsung Monitor 27'' LS27D590CS και 60FPS...... Αλλά που είναι τα 60FPS ΟΕΟ?


Recommended Posts

Καλησπέρεςςςςς!


 


 


Μόλις σήμερα αγόρασα τη νέα Samsung LS27D590CS (http://www.plaisio.g...-LS27D590CS.htm)


 


Κατ’ αρχάς θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι η άποψη σας για αυτό το μοντέλο?


 


Και εν συνεχεία το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και με έφερε για ακόμα μία φορά στο φόρουμ μας, είναι πως συνέδεσα την οθόνη στο ήδη υπάρχον σύστημα μου:


 


Mobo: Gigabyte Z97-HD3


CPU: i5-4690 (LGA1150)


RAM: Vulcan 8GB Kit (2x4GB) DDR3 2400 11-13-13-35 1.65v


VGA: Sapphire Dual-X R9 270X 4GB GDDR5


 


Και τα αποτελέσματα που είχα στην οθόνη ήταν όταν έβλεπα Youtube video φτιαγμένο στα 60FPS, το video ήταν ΠΕΝΑ στα 60FPS... Όταν όμως έβαζα παιχνίδι (Starcraft 2 πχ) έπαιζε ακριβώς όπως έπαιζε με την παλιά μου οθόνη που είχα... (7ετίας οθόνη λέμε τώρα... Samsung πάλι).


Καθώς και όταν έβαλα το PS4 δεν είδα το αποτέλεσμα που έβλεπα στο Youtube όταν είδα video γραμμένα ΑΠΟ PS4... Παρά είδα το ΊΔΙΟ ακριβώς αποτέλεσμα που έβλεπα στην απλή οθόνη και στην TV 46” Samsung πάλι που έχω.


 


Υπάρχουν συγκεκριμένες ρυθμίσεις για να δω τα 60FPS?


 


Τι λέτε να κάνω λάθος?


 


Σκέφτηκα μήπως  ήταν προβληματικό το monitor αλλά λέω αφού στο YouTube βλέπω κανονικά την φυσική κίνηση, (60FPS) κάτι άλλο παίζει να φταίει και αυτό να ευθύνεται και να μην βλέπω τα παιχνίδια στον υπολογιστή αλλά ούτε και στο PS4 στα 60FPS?


 


Δώστε καμία βοήθεια γιατί έχω φάει ΤΡΕΛΗ ξενέρα διότι αυτός ήταν ο λόγος που αγόρασα αυτή την οθόνη και βλέπω πως μονάχα αυτό δεν έχω...


 


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!


Link to comment
Share on other sites

270Χ 4GB βλέπω άρα συμπεραίνω άγνοια στην επιλογή κάρτας

-> που μας οδηγεί αναπόφευκτα σε υπερτίμηση των δυνατοτήτων της

->που μας ξεδιαλύνει το πρόβλημα.

 

Η 270Χ (=7870) με 2,4,8 ή 16GB μνήμη ήταν κάρτα της μεσαίας κατηγορίας προ τριών ετών. Δεν μπορεί να παίξει απαιτητικά παιχνίδια με καλά settings στα 60fps σταθερά.

Αν μπορούσε, δεν θα υπήρχαν κάρτες με 5πλασια τιμή :)

 

btw πάρα πολλά λεφτά για τέτοιο μόνιτορ, λάθος αναλογία ανάλυσης διαγωνίου.

 

ΥΓ. Τα βίντεο του youtube είναι prerendered, δεν έχουν σχέση με τα παιχνίδια.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρεςςςςς!

 

 

Μόλις σήμερα αγόρασα τη νέα Samsung LS27D590CS (http://www.plaisio.g...-LS27D590CS.htm)

 

Όμορφη (υποκειμενικό) πλην πανάκριβη χωρίς να βλέπω το λόγο!!!! (αυτή είναι η γνώμη μου)

 

Mobo: Gigabyte Z97-HD3

CPU: i5-4690 (LGA1150)

RAM: Vulcan 8GB Kit (2x4GB) DDR3 2400 11-13-13-35 1.65v

VGA: Sapphire Dual-X R9 270X 4GB GDDR5

 

Και τα αποτελέσματα που είχα στην οθόνη ήταν όταν έβλεπα Youtube video φτιαγμένο στα 60FPS, το video ήταν ΠΕΝΑ στα 60FPS... Όταν όμως έβαζα παιχνίδι (Starcraft 2 πχ) έπαιζε ακριβώς όπως έπαιζε με την παλιά μου οθόνη που είχα... 

 

Τι περίμενες ακριβώς , δε καταλαβαίνω.Πώς να παίζει; Η οθόνη είναι 60 Hz, το starcraft 2 αρκετό καιρό εκεί έξω, ανάβεις το Vsync και έχεις κολλημένα 60fps φυσιολογικά (τόσα μπορεί να δείξει η οθόνη καθότι 60Hz ). Σε πιο απαιτητικά games παίζει ρόλο η κάρτα γραφικών σου σε συνάρτηση με τα settings του εκάστοτε παιχνιδιού.

 

 

 

Φαντάζομαι έχεις συνδέσει την οθόνη στο DVI ή HDMI. Όπως αναφέρθηκε , τα βίντεο στο youtube είναι prerendered και δεν βλέπω πως έχουν να κάνουν με ό,τι και αν είναι αυτό που αντιμετωπίζεις (το οποίο δεν έχω καταλάβει ακόμη :p ).

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.