Jump to content



κρασαρισμα σε νεο pc.


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχοντας το ακόλουθο σύστημα... έπαιζα bf4 χώρις να καρασαρω

 

Ε8400

P5QLE

7750

EVO 840

3GB RAM DDR2

 

κάνοντας αναβάθμιση κρασαρω με το bf4 και σήμερα κράσαρε ενώ παρακολουθουσα ένα βιντεακι στο youtube.

 

FX 6300

GIGABYTE 970a-ds3p

8 GB KINGSTONE DDR3 1600

7750 (δεν αλλαξε)

EVO 840 (δεν αλλαξε)

 

 

και στα 2 windows 8.1 64

 

 

 

 

 

Υ.Γ. Όταν λεω κρασαρισμα εννοώ ξαφνικό πάγωμα της οθόνης με κολλημένα παρατεταμένο ήχο. μόνο τρόπος επαναφοράς το restart. 

 

Υ.Γ.2 το ίδιο πρόβλημα το είχα αντιμετωπίσει  και με το πρώτο σύστημα και το έλυσα αγοραζοντας κάρτα ήχου και απενεργοποιώντας αυτή της μητρικής. το δοκίμασα και τώρα αλλα δεν πιανει.  

Link to comment
Share on other sites

Σου το εμφανίζει μόνο στο bf4;

Εμενα πάντως το μυαλό μου πάει στις μνήμες, δοκίμασε ένα memtest και δες αν περνάει 3-4 pass

Τι τροφοδοτικό έχεις;

Έγινε επεξεργασία από Peter Pan
Link to comment
Share on other sites

μετα απο ποση ωρα στο κανει ; εχεις κανεις οβερκλοκιν την καρτα γραφικων η γενικα ;;

επισης η καρτα ηχου που ειχες , που ειναι ; την δοκιμασες ;

Δεν έχει συγκεκριμένη ώρα. Μπορεί στα 5 λεπτά μμπορεί και στα 20. Δεν έχω κάνει oc σε τιποτα. Έχω τους σωστούς οδηγούς σε όλα και τους πιο πρόσφατους. Την ήχου αυτή έχω τώρα αλλά το ίδιο έκανε και με της μμητρικής.

Μαζί με τα από πάνω, πες μας σε παρακαλώ και αν έχεις σωστους drivers μετά το φορματ και ιδίως για την κάρτα γραφικών.

Απο θερμοκρασίες πως πας?

Κανένα κομμάτι δεν ξεπερνά τους 45 βαθμους.

Μόλις τώρα τον άνοιξα. Μπήκα σε ένα παιχνίδι και βγηκα Αμίσως χωρίς να παίξω. Και με το που πάτησα exit. Έκανε logout Kia login μόνο του. Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι λίγο πολύ απλό!

Αν είσαι σίγουρος για τους drivers και εφόσον έχεις φρέσκα Windows τότε μπορούμε να αποκλεισουμε το software. ( όχι 100%, αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσουμε)

Πάμε τώρα στο hardware, εδώ θέλει δοκιμές.

Εφόσον έχεις καλές θερμοκρασίες τότε κάτι είναι χαλασμένο, μπορείς να δοκιμάσεις τις Ram και gpu σε άλλο pc;

Έγινε επεξεργασία από Peter Pan
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι λίγο πολύ απλό!

Αν είσαι σίγουρος για τους drivers και εφόσον έχεις φρέσκα Windows τότε μπορούμε να αποκλεισουμε το software. ( όχι 100%, αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσουμε)

Πάμε τώρα στο hardware, εδώ θέλει δοκιμές.

Εφόσον έχεις καλές θερμοκρασίες τότε κάτι είναι χαλασμένο, μπορείς να δοκιμάσεις τις Ram και gpu σε άλλο pc;

Οι μνημες δεν είναι σίγουρα. Γιατί μμέχρι να έρθουν οι δικές μου, είχα πάρει δανεική μια 4άρα από ενα φίλο. Με αυτόν εχουμΕ την ίδια gpu. Οπότε μια τραμπα θα την κα νουμε
Link to comment
Share on other sites

εγω θα ξεκιναγα αλλιως για να αποκλεισω το software.
παλι καθαρο φορματ χωρις drivers (μητρικης , περιφερειακων , ηχου κλπ)εκτος απο την καρτα γραφικων.

θα επαιζα ετσι να δω αν το κανει.

 

αν το κανει , θα δοκιμαζα αλλη καρτα γραφικων
αν το κανει , θα δοκιμαζα αλλο λειτουργικο.

αν το κανει , θα το πουλαγα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Mp

 

Οι μνημες δεν είναι σίγουρα. Γιατί μμέχρι να έρθουν οι δικές μου, είχα πάρει δανεική μια 4άρα από ενα φίλο. Με αυτόν εχουμΕ την ίδια gpu. Οπότε μια τραμπα θα την κα νουμε

ϊδια gpu μπορεί να έχετε. Αλλά έχετε ίδια μητρική? Μπορεί να μην είναι συμβατές οι μνήμες με την μητρική σου.

 

Αλλά όμως από την στιγμή που άλλαξες μητρική και σου έκανε το ίδιο και στην παλιά και βρήκες λύση όπως είπες με την εξτρα κάρτα ήχου, μάλλον δεν ήταν η onboard κάρτα ήχου το πρόβλημα. Λογικά ή οι μνήμες είναι ή η κάρτα γραφικών.

 

Βάλε την κάρτα γραφικών του φίλου σου κα πες μας αν κανει τα ίδια.

 

Κάνε ένα mem test.

 

Ποιες μνήμες έχεις?

 

Ποια οθόνη έχεις?

 

Με τι συνδέεις την οθόνη (HDMI, Displayport)? 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Mp

 

ϊδια gpu μπορεί να έχετε. Αλλά έχετε ίδια μητρική? Μπορεί να μην είναι συμβατές οι μνήμες με την μητρική σου.

 

Αλλά όμως από την στιγμή που άλλαξες μητρική και σου έκανε το ίδιο και στην παλιά και βρήκες λύση όπως είπες με την εξτρα κάρτα ήχου, μάλλον δεν ήταν η onboard κάρτα ήχου το πρόβλημα. Λογικά ή οι μνήμες είναι ή η κάρτα γραφικών.

 

Βάλε την κάρτα γραφικών του φίλου σου κα πες μας αν κανει τα ίδια.

 

Κάνε ένα mem test.

 

Ποιες μνήμες έχεις?

 

Ποια οθόνη έχεις?

 

Με τι συνδέεις την οθόνη (HDMI, Displayport)? 

 

 

ram: http://www.skroutz.gr/s/4719026/Kingston-HyperX-Fury-Red-4GB-DDR3-1600MHz-HX316C10FR-4.html

 

monitor: http://www.lg.com/uk/monitors/lg-W2252S-lcd-monitor

 

συνδεση : Displayport

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.