Jump to content



Επιλογη οθονης 4Κ ή WQHD Freesync?


Recommended Posts

Καλησπέρα θέλω γνώμες γιατί είμαι ανάμεσα σε δυο οθόνες, τις οποίες θα τις χρησιμοποιώ κυρίως για παιχνίδια FPS, χωρίς να κάνω υποχωρήσεις σε ποιότητα, κοινώς όλα στο Max.

Οι οθόνες είναι οι παρακάτω

 

1) Asus MG279Q ROG Dominator 27" FREESYNC IPS 144Hz

https://www.overcloc...id=17&catid=948

2) Asus PB279Q 27" 4K 60Hz Professional https://www.overcloc...d=17&catid=1895 

 

Οπότε στην ουσία το ερώτημα μου είναι, αξίζει το 4Κ στα 60Hz ή να πάω στο WQHD με έως 144Hz.

Όσον αφορά το ότι το 4Κ θέλει και την αντίστοιχη κάρτα, τώρα έχω την 290Χ, αλλά είναι στα σχέδια να πάρω ακόμα μια ίδια ή να πάρω μια ή δυο 390Χ όταν μας κάνει την χάρη και την βγάλει επιτέλους.

 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι παίζεις και πως παίζεις.

Αρχικά, αν δεις το video, οι διαφορές είναι ανεπαίσθητες. Ψάξε για ανάλογα με τα παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν.

Δεύτερον, έχει να κάνει με το τι και πως το παίζεις. Αν τρέχεις το campaign και μετά το σβήνεις, ή αν παίζεις online, ή αν παίζεις competitive online.

Αν δε ενδιαφέρει το campaign και το eye-candy, πήγαινε σε μια 4Κ να το χαρείς με την ανάλογη κάρτα.

Αν όμως παίζεις competitive online, τότε η 144Ηz είναι μονόδρομος.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που πλέον τα περισσότερα παιχνίδια τα αγοράζω (οπότε μπορώ να τα παίζω νόμιμα online), σε σύγκριση με το παρελθόν που όλα ήταν κατεβασμένα, δεν μπορώ να πω ότι παίζω online με άλλους. Κυρίως τερματίζω τα single player campains και μετά πάω σε άλλο, λόγο κυρίως ότι έχω πολύ λίγο ελεύθερο χρόνο.

Από παιχνίδια πάντως κυρίως FPS Far Cry, COD, MOH, Bioshock, Borderlands, Crysis κτλ. βέβαια έχω και κάποια RPG Diablo, Witcher, Skyrim... τελευταία πήρα και το GTA V!!!
Οπότε δεν είναι ότι θα χάσω κάποιο frame σε online μονομαχία και θα με σκοτώσει κάποιος που λέει ο λόγος. Σίγουρα το απόλυτο θα ήταν μια IPS 4K με Freesync  144, αλλά από την στιγμή που δεν υπάρχει…

Link to comment
Share on other sites

Τότε πήγαινε full για 4Κ και αν δεις ότι οι κάρτα σου δε φτάνει για Ultra settings με >30fps, μείωσε την ποιότητα στα γραφικά κι αν θεωρείς ότι δε σε ικανοποιεί, κάνε μια αναβάθμιση κι εκεί.

 

Disclaimer: Δεν έχω ούτε 4κ οθόνη, ούτε 144hz.

Παρόλα αυτά επειδή είμαι και γω στο δίλημμα που είναι και ο φίλος πιο πάνω, συλλέγοντας απόψεις δεξιά και αριστερά (λέγε με διάφορα fora) βλέπω πολλούς να ισχυρίζονται ότι το 4k μετά απο το αρχικό wow factor είναι επι της ουσίας ανώφελο ενώ το smoothness του 144 είναι τόσο υπαρκτό σε σημείο όπου να σου κακοφαίνεται όταν γυρνάς σε 60άρα οθόνη.

Δεδομένου ότι μάλλον δε θα δούμε σύντομα 4k με 144Hz με τις υπάρχουσες συνδεσμολογίες και ότι άρα θα πρέπει να επιλέξω, ομολογώ ότι και εγώ έχω ψιλομπερδευτεί. 

Link to comment
Share on other sites

Disclaimer: Δεν έχω ούτε 4κ οθόνη, ούτε 144hz.

Παρόλα αυτά επειδή είμαι και γω στο δίλημμα που είναι και ο φίλος πιο πάνω, συλλέγοντας απόψεις δεξιά και αριστερά (λέγε με διάφορα fora) βλέπω πολλούς να ισχυρίζονται ότι το 4k μετά απο το αρχικό wow factor είναι επι της ουσίας ανώφελο ενώ το smoothness του 144 είναι τόσο υπαρκτό σε σημείο όπου να σου κακοφαίνεται όταν γυρνάς σε 60άρα οθόνη.

Δεδομένου ότι μάλλον δε θα δούμε σύντομα 4k με 144Hz με τις υπάρχουσες συνδεσμολογίες και ότι άρα θα πρέπει να επιλέξω, ομολογώ ότι και εγώ έχω ψιλομπερδευτεί. 

Εγώ είμαι με δύο οθόνες, η μία για desktop στα 60 και 16:10, ενώ η άλλη για gaming στα 120/240 σε 16:9.

Δεν σκέφτομαι για 4Κ γιατί με περιορίζει πιστεύω περισσότερο, ενώ τη λύση των 2 οθονών την θεωρώ καλύτερη για τη χρήση που κάνω. Άσε που οι δύο έχουν και redundancy, δηλαδή αν πάθει κάτι η μία, δε μένεις χωρίς.

Από εκεί και πέρα, όσα έχω διαβάσει για τις 4Κ, είναι όλοι ενθουσιασμένοι, όπως και με τις 120/144, αλλά τις δεύτερες χρειάζεσαι και competitive gaming για να τις χαρείς πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.