Jump to content



Πρόβλημα συμβατότητα προγράμματος στα windows 8.1/8


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έχω στον υπολογιστή μου τα Windows 8.1 και θέλω να χρησιμοποιήσω κάποια προγράμματα τα οποία αντιμετωπίζουν διάφορα bugs στα 8.1 και παίζουν αποκλειστικά σε windows 7.

 

Το ένα πρόγραμμα που αντιμετωπίζω πρόβλημα λέγετε Patran-Nastran  το οποίο επίσημα από την εταιρία λέει ότι έχει πρόβλημα συμβατότητας στα windows 8/8.1. Το δεύτερο πρόγραμμα που μου παρουσιάζει πρόβλημα είναι το Matlab το οποίο παρουσιάζει πρόβλημα μόνο όταν θέλω να χρησιμοποιήσω cpu παραλληλισμό και online clusters.

 

Γιατί δεν θέλω να ξανακάνω format, καθώς στα windows 8.1 έχω βρει εφαρμογές που μου λύνουν τα χέρια σε πολλά πράγματα, υπάρχει τρόπος να κάνω εγκατάσταση των προγραμμάτων μέσω κάποιας πλατφόρμας που προσομοιώνει στην ουσία τα windows 7;

 

Είναι λύση να το κάνω Dual boot; Ή υπάρχει κάτι καλύτερο που μπορώ να κάνω;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς ειτε με hyperv μέσα απο τα win 8.1 ειτε να κατεβασεις άλλο πρόγραμμα για vdi όπως virtual box. Δοκίμασε δεξι κλικ όμως και συμβατότητα πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς ειτε με hyperv μέσα απο τα win 8.1 ειτε να κατεβασεις άλλο πρόγραμμα για vdi όπως virtual box. Δοκίμασε δεξι κλικ όμως και συμβατότητα πρωτα.

 

Virtual box δοκίμασα αλλά υπάρχει άπειρο lag απόκρισης και μετά από λίγη ώρα γίνεται πολύ κουραστικό. Αυτό διορθώνεται κάπως;

Το hyperv δεν το γνώριζα καθόλου, θα το δοκιμάσω να δω πως πηγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στο τι δίνεις στο κάθε οικονόμο μηχάνημα. Απο default πχ δίνουν 1 core αποσα εχεις.

Hyperv αν εχεις pro έκδοση. Βάλε στα settings 4 processors και δώσε 2 GB ram.ην περιμένεις τα win7 να παίξουν με εναν core και 512 ram

Link to comment
Share on other sites

Όπως σε βολεύει. Γενικά καθυστέρηση θα δείς. Γιατί συμπιέζεις τα αρχεία σε ένα αρχείο που δουλεύει σε μηχανικό δίσκο. Αλλά είναι ανεκτό. Σίγουρα έχει καθυστέρηση όμως. 
Σκέψου οτι σε h710 controller vm με hyper-v πάει όπως αν είχες τον h310 controller σε φυσικό μηχάνημα.
Δεν είναι για καθημερινή χρήση. Αν θέλεις για καθημερινή χρήση βάλε το vdi vhdx αρχείο σε ssd για να είναι σε λογικό επίπεδο.

 

Δοκίμασες όμως με συμβατότητα; Το matlab νομίζω η έκδοση 7.1 δουλεύει σε win 8.1

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω για να δω αν βολεύει.

 

Δοκίμασες όμως με συμβατότητα; Το matlab νομίζω η έκδοση 7.1 δουλεύει σε win 8.1

 

Στο Matlab έχω την έκδοση 2013b. Ίσως φταίει το γεγονός ότι το Lisence είναι για windows 7 (έτσι μου είπαν δλδ δεν ξέρω αν έχει σχέση) οπότε όταν πάω να συνδεθώ σε ένα cluster υπολογιστών που έκανα ή να εφαρμόσω cpu/gpu computing μου βγάζει error το πρόγραμμα. Το θέμα είναι ότι σε εγκατάσταση που έκανα σε υπολογιστή με w7 λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί έχεις ένα θέμα τότε. Παίξε με vm τότε εφόσον συνδέεσε σε cluster αφού όλο το processing υποθέτω μεταφέρετε στο clustering η ταχύτητα δεν είναι το θέμα σου. Στην τελική βάλε το vhdx ή vdi αρχείο σε ssd αν έχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SSD έχω απλά είναι μόνο 120Gb, και αυτό τον τρόπο θα πάει φουλ... Αλλά αν δεν βρω κάτι άλλο είναι μονόδρομος.

 

Προφανώς όταν συνδέομαι στο cluster δεν με ενδιαφέρει η απόκριση στον υπολογιστή μου καθώς το computing δεν γίνεται στο δικό μου μηχάνημα.. Ίσως στο πρώτο στάδιο που είναι cpu/gpu computing στο υπολογιστή μου. Ένα πρόβλημα που ίσως δημιουργηθεί είναι στο lisence καθώς γίνεται επιβεβαίωση μέσω VPN από τον κεντρικό server αλλά αυτό μπορεί να λυθεί σχετικά εύκολα :)

 

Προς το παρών αυτό θα κάνω... Ευχαριστώ @swatoner!

 

Αν υπάρχει καποιά άλλη άποψη γνώμη θα ήθελα πάντως να την ακούσω :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.