Jump to content



Αναβάθμιση από gtx 560 ti


Recommended Posts

Έχω μία gigabyte 560 ti κάμποσα χρόνια και μιας και σήμερα τα 'φτυσε ο ένας ανεμιστήρας (κάτι μου λέει πως θα ακολουθήσει σύντομα και ο άλλος) άρχισα να σκέφτομαι για αναβάθμιση.

 

Η χρήση που κάνω είναι κυρίως photoshop, corel και λίγο 3ds max με after effects.

Από games έπαιζα που και που κανένα ac αλλά πλέον δεν το βλέπω.

 

Μπάτζετ 100 με 150 ευρώ μάξιμουμ.

 

Δεν έχω ιδέα από τις εξελίξεις σε μοντέλα οπότε κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

 

 

Btw από τη στιγμή που δεν παίζω παιχνίδια υπάρχει περίπτωση να τη βγάλει για κάμποσο καιρό ακόμα με ένα ανεμιστήρα;

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν επεξεργαστή έχεις; Αν έχει ενσωματωμένα γραφικά, μην παίρνεις και καθόλου. Ειδάλλως δες για καμιά 750ti, αν και θα σε βγάλει πιστεύω και μ έναν ανεμιστήρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να κοτσάρεις με δεματικά  άλλους ανεμιστήρες, δηλαδή old school μαϊμουδιές με ελάχιστο ή καθόλου κόστος αν έχεις ανεμιστήρες. 

Θα μπορούσες να βάλεις ένα σύστημα ψύξης για κάρτες γραφικών arctic cooling με κόστος γύρω στο 50άρι.

Η 750ti δεν είναι και τρομερή αναβάθμιση σε σχέση με την 560ti.

Μη την πετάξεις πάντως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν παίζεις παιχνίδια κράτα την. Με προσοχή στις θερμοκρασίες όμως, αν δεις να ζεσταίνεται επικύνδυνα, πάρτο απόφαση και κούμπωσε αυτό (36€).

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25881&cat=7

Πολύ καλό cooler, αθόρυβο και αποτελεσματικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η 560 ti ειναι πολυ καλη καρτα ,με ενα κατοσταρικο σίγουρα δεν παίρνεις αντιστοιχη .

Αν μπορεις φτηνα να κανεις πατεντα ελληνική ματσακωνικη και να εχεις ψυξη ,την κρατάς .

Αφου δεν παιζεις παιχνίδια η κατι ,αμα δεν καει/διαλυθεί μεν την αλλάζεις ,αν δε θες να σκασεις 300αρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια asus 560ti που δεν δουλευει. Το cooler δουλευει κανονικα. Αν υπαρχει περιπτωση να το ταιριαξεις πιστευω πως θα ειναι η πιο αποδοτικη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Ποια gtx 560 Ti έχεις;

 

Αν είναι από MSI μπορείς να βρεις σε ebay καινούριο ανταλακτικό fan που ταιριάζει 1 προς 1 με το παλιό. Λύσιμο, καθάρισμα σκόνης και πέρασμα των καινούριων fan και θα είναι σαν νέα η GPU. Κόστος νομίζω όταν το είχα κάνει εγώ κοντά στα 15€. Νομίζω υπάρχει κάπου στο πατάρι και το παλιό μου fan. Και μένα ένα από τα 2 αργοπέθαινε και το άλλαξα αλλά μπορείς να κάνεις salvage το δεύτερο και να το κοτσάρεις πάνω στο δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια gts 250 twin frozr msi, που παίζει με 1 ανεμιστήρα εδώ και κανά χρόνο χωρίς προβλήματα.

 

Όπως είπε το παλικάρι από πάνω, για msi υπάρχουν ανταλλακτικά ίδια ανεμιστηρακια στο ebay! Μιας και δεν παίζεις παιχνίδια κράτα την!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.