Jump to content



Αγορα σκληρων (2x4TB) για backup


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, εχω 8tb (σε 4x2TB WD σκυλια εξωτερικους μου π κρατάνε εδω κ χρονια)

και θαρρω πως αν κ αργα, ηρθε η ωρα να φυλαχτω και να κανω backups..
Οποτε με το που φορτωσουν τα αρχεια, θα πανε κατευθειαν ντουλαπι για το 'όταν' και 'αν'..
Απλα για οταν ερθει αυτη η στιγμη (χτυπα ξυλο), θελω να'χω κατι αξιοπρεπες και οχι με το που τους ανοιξω,

να πουν το ποιημα σε ενα μηνα οπως διαβαζω για τους Seagate Expansion παγκοσμιως..
Βεβαια επειδη μπορει ν'αργησει αυτη η στιγμη, κωλυομαι να τα σταξω χοντρα για

WD RED (200e με 12 ατοκες) + HDD enclosure (Raidsonic IB-3620U3(60e με 3 ατοκες)),

παροτι προκειται για κορυφη (λογω 3ετους εγγυησης, καλυτερου δισκου και καλυτερης αποθηκευσης με ανεμιστηρα)

Οποτε προσανατολιζομαι σε 2x WD Elements Desktop 4TB WDBWLG0040HBK στα 165 (12 ατοκες),

δηλαδη 130ε λιγοτερα απο τη RED λυση..

Το θεμα ειναι οτι διαβαζω πως ο Elements με το WD40EZRX που φοραει (τελευταια γιατι στις αρχες φορουσε πολυ καλούς hitachi) δεν τα σπαει απο αξιοπιστία (πολλά cycles των κεφαλών??) και διαβασα ειδικά οτι 'πεθαινουν πιο ευκολα σε random use' (The mechanical parts are built with only so many parks/unpark specs. So they they have a tendency to die early IF the drive is randomly used.)

Και ειδικα το τελευταιο ειναι σημαντικο, γιατι ακομα και οταν θα ερθει η ωρα να τους χρησιμοποιησω ως primary,

δε θα ειναι και 24/7 συνδεδεμενοι, ουτε θα γινονται αλλαγες στα αρχεια τους...

 

Δηλαδη ισχυει οτι η random χρηση των Green θα τους καταστρεψει?

Παντως εχω πανω απο 3 χρονια, 5 σκυλια 2TB  WDBAAU0020HBK και δεν εχουν βγαλει κιχ με χοντρη χρηση.
Και απ'ο,τι εψαξα, και αυτοι caviar green WD20EADS η WD20EARS εχουν..

Αλλα βεβαια ειναι και το ρητο "They don't make them like they used to" που μαλλον ισχυει σ'αυτη την περιπτωση,

ιδιως μετα τις πλημμυρες στα εργοστασια.
Ομως διαβασα οτι το πακετο των καταστροφων το φαγανε οι 3τερατοι και γι'αυτο ειχαν τοσα ψηλα annual fail rate,
αλλα πλεον η κατασταση διορθωθηκε (ο,τι σκαρτα parts υπηρχαν, δοθηκαν)..

 

Τελος, διαβασα στο community της WD σ'ενα thread για τις υψηλες θερμοκρασιες των Elements-MyBook,
οτι και καλα It's not designed to lay down, τhat can burn it up. You need to stand it on end, so the heat can vent out the top.
Παιζει κατι τετοιο?

Δεν ξερω, θα ηθελα τα φωτα σας..
Ελπιζω να με καθησυχασετε και να τους παρω, απ'το να ψαχνομαι μετα για αλλες λυσεις..

Ευχαριστω!

 

P.S. Για να ξεκαθαρισω κατι επιτελους, γιατι δε σκαμπαζω απο τετοια..
Το παρακατω enclosure
http://www.raidsonic.de/en/products/details.php?we_objectID=9099
που λεει External 2 bay JBOD system, ειναι μονο για JBOD λειτουργια (consolidating data like there's one disk) ή μπορει και απλα να λειτουργησει ως απλo enclosure με 2 ανεξαρτητους δισκους?

Το ιδιο και αυτοι?
http://www.amazon.com/Rosewill-Aluminum-3-5-Inch-Enclosure-R2-JBOD/dp/B004AA0QO6
http://www.amazon.com/Mediasonic-ProRaid-HUR3-SU3S3-Drive-Enclosure/dp/B00KCEAXJW

Ποιον θα επιλεγατε εσεις (για μελλοντικη χρηση οταν ερθει μια φιλη μου απο αμερικα)?

Έγινε επεξεργασία από simba88
Link to comment
Share on other sites

Δε θα σε βοηθήσω με την απάντηση μου, αλλά γενικά ισχύει ότι οι green είναι ρυθμισμένοι να παρκάρουν τις κεφαλές πολύ γρήγορα (κάποια δευτερόλεπτα νομίζω).

Το ίδιο έχω παρατηρήσει και σε δίσκους της WD για laptop. Για να αυξήσεις το όριο η WD εβγαλε ένα προγραμματάκι, το wdidle3. Αυτά πριν 2 χρόνια περιπου. Επίσης υπήρχαν αναφορές πως το συγκεκριμένο πρόγραμμα προκαλούσε προβλήματα σε μια παρτίδα δίσκων.

Δεν είμαι σίγουρος για την κατάσταση τώρα, αλλά αν αποφασίσεις για αγορά green, ψάξε και την παραπάνω παράμετρο (το προγραμματακι δλδ).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη περα απο οποιο θεμα αποδοσης λογω κεφαλων, παιζει οντως θεμα αξιοπιστιας και αντοχης?

 

Να'σαι καλα παντως!

 

Εστω για το PS καποιος μια απαντηση, αφου το θεμα δεν ειναι τοσο hot οπως πχ αγορα NAS ή SSD?

Link to comment
Share on other sites

Ναι η ζωη τους ειναι σαφώς μικρότερη εναντι των αλλων δίσκων για αυτο το λόγο.

Καλύτερα θα ήταν να πήγαινες σε WD red ή σε Seagate παρά σε green.

Όμως στην πέριπτωση που ειναι μόνο για backup και δεν βλέπεις πχ ταινίες απο εκεί ή streamαρεις βίντεο ή δεν τους λειτουργούν πολλοι χρήστες τότε ναι

οι green θα σου κάνουν απλά για μένα θα έδινα 20ε παραπάνω για red για να έχω και την αξιοπιστία και το κεφάλι μου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Απεφυγα green και red.

Εχω παρει 10 seagate 4tb μεσα σε μια διετια εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.

Επισης πριν ειχα δοκιμασει 3 hitatchi 3tb και 4 seagate 3tb.

Επισης απροβληματιστοι.

Εχω 3 my book 4tb χωρις προβλημα κι ενα element της γυναικας μου που χτυπησε και το αντικατεστησα με seagate my backup 2tb.

Γενικα νομιζω ειναι λαχειο η υποθεση σκληρος δισκος και μπορει σεναν να κατσει με την πρωτη προβληματικος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.