Jump to content


πρόβλημα με κουμπί εκκίνησης υπολογιστή


Recommended Posts

χαιρετώ όλους,

 

έχω ένα fujitsu esprimo p5720 υπολογιστή αλλα το κουμπί εκκίνησης φαίνεται να έχει πρόβλημα

 

δεν ξέρω από που να βρω ανταλλακτικό

 

δεν έχω βρει επίσημο προμηθευτή fujitsu εδώ στην κύπρο αλλα ούτε και στο ebay βρήκα κάτι

 


για να σβήσει ο υπολογιστής πρέπει το κουμπί να πατηθεί αρκετές φορες και για να ξεκινήσει πάλι το ίδιο

 

δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα

 

ευχάριστο

 


 

 

post-59464-0-43565800-1431270691_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βγάλεις την πρόσοψη, στην συνέχεια το κουμπί και να δεις το σχήμα του διακόπτη.

Μετά δες στις εικόνες από τους παρακάτω διακόπτες αν ταιριάζει  κάποιος απ'αυτούς με το υπάρχον 

καπάκι του κουμπιού που έχεις.

Προς τα κάτω της σελίδας θα δεις τα σετ με τους διακόπτες και προχωράς και στην επόμενη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

μετά από αρκετό ψάξιμο στο  eshop κύπρου υπάρχουνε διακόπτες

 


δεν ξέρω εάν μπορούνε να μπούν σε όλα τα κουτιά δηλαδή εάν είναι τύπου universal

 

πολύ δύσκολο να βγει ο διακόπτης....

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να βγάλεις τον διακόπτη, αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι ν'ανοίξεις μια τρύπα πάνω σ'ένα απ'τα 2 καπάκια στις θέσεις που 

μπαίνει το flopy disk στην πρόσοψης και να προσαρμόσεις τον νέο διακόπτη εκεί πάνω.

Φαίνεται στην φωτογραφία, είναι ο κόκκινος κύκλος.

Αν δεν σε παίρνει εκεί το κάνεις σε μια απ'τις θέσεις των οπτικών δίσκων.

post 59464 0 43565800 1431270691

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

φιλε idonthave σε καλησπερίζω

 

ευχάριστο πολύ για την απάντησιν σου

 

καλή ιδέα αυτό που λες 

 

θα κοιτάξω να αγοράσω το kit για το κουμπί εκκίνησης και ελπίζω να είμαι εντάξει

 

ευχάριστο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η free λύση είναι να κολλήσεις κάποιο σκληρό χαρτάκι ή πλαστικό στην εσωτερική πλευρά του κουμπιού ώστε να κάνει καλύτερη επαφή με τον διακόπτη (αν το πρόβλημα είναι στο κουμπί και όχι στον διακόπτη).

 

Αν έχει πρόβλημα ο διακόπτης, τότε πάρε άλλο διακόπτη όπως σου είπαν πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ όλους,

 

ο διακόπτης φαίνεται να δουλεύει  αφού φέρνει ρεύμα πάνω στην μητρική οποτε μάλλον θα είναι το κουμπί

 

ίσος μπορέσω να το φτιάξω όπως μου είπατε

 

σας ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.